Z kopalni na wiatrak czyli nowe miejsca pracy w OZE dla górników

Rozwój zatrudnienia w OZE: zielone miejsca pracy dla górników w Polsce. Przejście od węgla do energii odnawialnej stwarza nowe perspektywy zatrudnienia.

177

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rozwój zatrudnienia w OZE: zielone miejsca pracy dla górników w Polsce. Przejście od węgla do energii odnawialnej stwarza nowe perspektywy zatrudnienia.
Rozwój zatrudnienia w OZE: zielone miejsca pracy dla górników w Polsce. Przejście od węgla do energii odnawialnej stwarza nowe perspektywy zatrudnienia.

W obliczu stopniowego wygaszania pracy w kopalniach i odchodzenia od węgla potrzebna transformacja zatrudnienia. Zielona energia jawi się jako obiecująca alternatywa dla pracowników sektora wydobywczego. Badanie „Rozwój sektora OZE” przeprowadzone przez SW Research wykazało, że ponad 2/3 Polaków uznaje transformację energetyczną i związane z nią zielone miejsca pracy za atrakcyjną szansę zawodową dla górników.

Nowe miejsca pracy w OZE

Transformacja energetyczna, oparta na rozwijaniu zielonych źródeł energii, staje się nieodwracalnym kierunkiem. Przewiduje się, że do 2030 roku w Polsce powstanie aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy w tzw. zielonych branżach, obejmujących odnawialne źródła energii, energetykę jądrową, elektromobilność, infrastrukturę sieciową czy termomodernizację budynków. Sektor energetyki wiatrowej sam w sobie ma przyczynić się do utworzenia około 200 tysięcy miejsc pracy w najbliższych 15 latach. Badanie „Rozwój sektora OZE” wskazuje, że pracownicy sektora wydobywczego postrzegają transformację energetyczną jako atrakcyjną alternatywę. Z korzyści wynikających z pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii najczęściej wymieniają pracę w przyszłościowej branży. Oczywiście także atrakcyjne zarobki, poczucie misji, duże zapotrzebowanie na pracowników, rozwój zawodowy oraz łatwe przebranżowienie.

Zielona energia staje się więc alternatywą dla pracowników sektora wydobywczego, ponieważ oferuje możliwość dalszego rozwoju i wykorzystania posiadanych kompetencji. Przykłady przeszkolonych górników, którzy z powodzeniem znaleźli zatrudnienie jako technicy czy serwisanci turbin wiatrowych, świadczą o nowych perspektywach. Perspektywach jakie otwiera przed nimi taka transformacja. Dla polskiej gospodarki, która dotąd opierała się na węglu, przejście na zieloną energię stanowi wyzwanie, ale także szansę. Rosnące koszty pracy i zmniejszające się zasoby węgla sprawiają, że węgiel staje się coraz mniej opłacalny. Odnawialne źródła energii nie tylko przynoszą korzyści środowiskowe, ale także generują rozwój gospodarczy, obniżają koszty za prąd i tworzą tysiące nowych miejsc pracy.

Przejście na drugą stronę mocy

Przejście na zieloną energię nie wyklucza pracowników sektora „starej” energetyki. Wręcz przeciwnie – miejsca pracy w OZE potrzebują ich doświadczenie i umiejętności w nowych, zielonych sektorach. Oczekuje się, że intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza energetyki wiatrowej, przyczyni się do utworzenia wielu nowych miejsc pracy. Również dla doświadczonych pracowników sektora wydobywczego będzie to atrakcyjna praca.

Branża odnawialnych źródeł energii oferuje atrakcyjne wynagrodzenia, możliwość rozwoju zawodowego i stabilne zatrudnienie na długie lata. Wraz z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej, pojawia się zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników, takich jak technicy czy instalatorzy turbin wiatrowych. Szacuje się, że lądowa energetyka wiatrowa może przyczynić się do utworzenia nawet 97 tysięcy nowych miejsc pracy. Natomiast morska energetyka wiatrowa oferuje kolejne 100 tysięcy miejsc pracy w Polsce.

Dla serwisantów i techników, którzy zdobędą odpowiednie kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych, otwiera się nie tylko rynek pracy w kraju, ale także za granicą. Firmy z branży odnawialnych źródeł energii wspólnie z instytucjami, takimi jak Spółka Restrukturyzacji Kopalń, oferują górnikom możliwość darmowego przekwalifikowania. Przekwalifikowania się na techników i serwisantów turbin wiatrowych, co stanowi znaczącą szansę na stabilne zatrudnienie i satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia