Apple zapłaci karę po skardze Spotify w wysokości 2 mld USD za naruszenie praw konkurencji w UE

Według Spotify Apple jest jednym z największych sprzedawców smartfonów, a system operacyjny tego producenta to jedyny sposób na dystrybucję ich aplikacji do właścicieli iPhone'ów.

171

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Apple zapłaci karę 2 mld USD
Apple zapłaci karę 2 mld USD za nieuczciwe praktyki w Europie

W poniedziałek UE ogłosiła, że nałoży na amerykańskiego giganta technologicznego karę. Jest to kara za uniemożliwianie konkurencyjnym usługom strumieniowego przesyłania muzyki, takim jak Spotify, informowania użytkowników iPhone’ów o możliwościach tańszej subskrypcji poza App Store firmy Apple. To pierwsza tego typu sankcja względem Apple. Apple zapłaci karę czy dogada się z Komisją Europejską?

Apple wykorzystuje swoją dominującą pozycję w streamingu audio

Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji i polityki cyfrowej dopięła swego. Powiedziała, że Apple nadużył swojej dominującej pozycji jako dystrybutora aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki. Dodała, że europejscy konsumenci nie mieli swobody wyboru co do tego, gdzie, jak i po jakich cenach kupować abonamenty tych usług. „To jest nielegalne i wpłynęło na miliony europejskich konsumentów” – powiedziała Vestager na konferencji prasowej.

W odpowiedzi Apple stwierdziło, że decyzja Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, została podjęta pomimo braku wiarygodnych dowodów na szkodę konsumentów. Firma zignorowała także realia rozwijającego się, konkurencyjnego rynku. Apple w swoim oświadczeniu informuje, że twórcy aplikacji konkurują na równych zasadach w App Store.

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie antymonopolowe przeciwko Apple w 2020 roku. Było to po tym, jak Spotify złożyło skargę w poprzednim roku, oskarżając Apple o nieuczciwe uprzywilejowanie własnych usług kosztem konkurentów.

Szwedzi byli zmuszani do płacenia nie prowizji a kontrybucji w wysokości 30% uzysku.

Firma poinformowała, że Apple wymagał od szwedzkiego serwisu i innych dostawców treści wnoszenia opłat. Aż 30% opłaty od zakupów dokonywanych za pośrednictwem systemu płatności in-app Apple. Jednocześnie własny serwis Apple, Apple Music, nie musiał płacić tej opłaty. Spotify argumentowało również, że Apple uniemożliwił dzielenie się informacjami o ofertach subskrypcji z klientami korzystającymi z iPhone’ów. Apple zapłaci karę za gangsterskie wręcz metody pobierania prowizji a raczej haraczu.

Według Spotify Apple jest jednym z największych sprzedawców smartfonów. System operacyjny tego producenta to jedyny sposób na dystrybucję ich aplikacji do właścicieli iPhone’ów.

W styczniu Apple ogłosiło zmiany w podejściu do aplikacji w UE. Jest to dopuszczenie po raz pierwszy w historii firmy zewnętrznych sklepów z aplikacjami na iPhone’y i iPady. Obiecali także znaczące obniżki opłat w App Store. Zmiany zostały wprowadzone w związku z przepisami unijnymi, które weszły w życie w tym miesiącu w ramach ustawy o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act) – kompleksowego zestawu zasad konkurencji dla wielkich firm technologicznych.

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia