Erupcja wulkanu na Galapagos – największa od lat

Wulkan La Cumbre na jednej z wysp Galapagos wybuchł z ogromną siłą

126

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

erupcja wulkanu na Galapagos, widok na archipelag
erupcja wulkanu na Galapagos - zagrożenie dla zwierząt żyjących na bezludnych wyspach

Od Soboty trwa erupcja wulkanu na Galapagos. La Cumbre na wyspie Fernandina przebudził się po raz pierwszy od 2020 roku. Erupcja rozpoczęła się w sobotę około północy czasu lokalnego i może być największą od 2017 roku.

Nagrania udostępnione przez turystów w mediach społecznościowych ukazują wulkan na tle szkarłatnoczerwonego nieba, a także strumienie lawy spływające w kierunku oceanu. Władze Ekwadoru poinformowały, że emisja gazu i anomalie termiczne zostały wykryte przez satelity. Na szczęście wybuch nie stwarza zagrożenia dla ludzi, jednak może być niebezpieczny dla wielu gatunków zwierząt zamieszkujących wyspę, w tym legwanów, pingwinów i nielotnych kormoranów.

W 2019 roku na wyspie Fernandina naukowcy odkryli gigantycznego żółwia, gatunek Chelonoidis phantasticus, którego nie widziano od ponad wieku. Obawiano się, że wyginął. Miejmy nadzieję, że tegoroczna erupcja wulkanu nie zagrozi populacji tego unikalnego zwierzęcia.

Erupcja wulkanu na Galapagos – La Cumbre

La Cumbre to jeden z wielu aktywnych wulkanów archipelagu Galapagos, który znajduje się prawie 1000 kilometrów na zachód od Ekwadoru. Jego wybuch to potężne przypomnienie o sile natury i kruchości życia na Ziemi. Erupcja może mieć wpływ na ekosystem wyspy, niszcząc siedliska zwierząt i zanieczyszczając wodę. Naukowcy z Ekwadoru monitorują sytuację i oceniają jej wpływ na środowisko naturalne.

Wybuch La Cumbre to nie tylko spektakularne wydarzenie natury, ale także ważne przypomnienie o potędze geologicznych sił kształtujących naszą planetę.

Choć wyspa Fernandina jest niezamieszkana przez ludzi, ale stanowi naturalne środowisko dla wielu gatunków endemicznych zwierząt, w tym legwanów morskich, pingwinów gentoo i nielotnych kormoranów. Wybuch wulkanu może stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie, niszcząc siedliska wielu zwierząt i zanieczyszczając wodę. Warto też pamiętać, że na archipelagu znajduje się wiele innych wulkanów, które mogą obudzić się w dowolnym momencie.

Siła natury pochodzi spod ziemi

Erupcja wulkanu na Galapagos jest naturalnym zjawiskiem na tym terenie. Archipelag słynie nie tylko z unikalnej fauny i flory, ale także z imponujących wulkanów. Na 130 wyspach i wysepkach znajduje się ich aż 2000, z których 130 jest aktywnych. Wulkan La Cumbre, który niedawno wybuchł, to tylko jeden z nich.

Wulkany powstały w wyniku ruchu płyt tektonicznych. Punkt gorący, czyli miejsce, w którym magma z wnętrza Ziemi wydostaje się na powierzchnię, znajduje się pod archipelagiem. To właśnie on powoduje ciągłą aktywność wulkaniczną na wyspach. Erupcje wulkanów mają ogromny wpływ na kształtowanie się Galapagos. Mogą tworzyć nowe wyspy, niszczyć stare, a także zmieniać ukształtowanie terenu. Lawa i popiół wulkaniczny są bogate w minerały, które stanowią źródło pożywienia dla roślin. W rezultacie na wyspach Galapagos można znaleźć bujną roślinność, mimo panującego tam suchego klimatu.

Przeczytaj także o problemie w Polsce, jakim jest otyłość wśród dzieci.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona najlepszy catering i jedzenie w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia