Otyłość wśród dzieci – problem w Polsce narasta

Dzisiaj Światowy Dzień Otyłości - to niestety coraz większy problem polskich dzieci

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

otyłość wśród dzieci, jabłko na talerzu
otyłość wśród dzieci - jedzmy zdrowe posiłki

Dzisiaj 4 Marca – Światowy Dzień Otyłości. Warto zatem zwrócić uwagę na poważny problem, jakim jest otyłość wśród dzieci w Polsce. Wyniki badań są alarmujące.

W naszym kraju już co dziesiąte dziecko przed szóstym rokiem życia ma nadwagę lub otyłość, a po ukończeniu szóstych urodzin problem ten dotyczy aż 30% dzieci i nastolatków. Te alarmujące dane pochodzą z Centrum Zdrowia Dziecka i Narodowego Programu Zdrowia. Prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka komentuje, że w Polsce narasta otyłość najwyższych stopni, a niedługo możemy mieć problem podobny do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadwaga jest powszechna wśród dzieci. Przyczyn upatruje się w leniwie prowadzonym życiu – korzystamy ze schodów ruchomych, dowozimy dzieci do szkoły, a kiedyś chodziły one tam pieszo i dźwigały tornistry. Problemem okazuje się również zła dieta – niezdrowe jedzenie i kolorowe napoje gazowane. Paradoksalnie, z otyłością walczą również dzieci mieszkające na wsiach, gdzie teoretycznie jest więcej miejsca na aktywność fizyczną i lepszy dostęp do zdrowej żywności.

Otyłość wśród dzieci – co robić?

Jeśli rodzice widzą, że ich dziecko zbliża się do nadwagi lub otyłości, powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z pediatrą. Następnym krokiem może być wizyta u gastrologa lub endokrynologa. W Warszawie działa Program Leczenia Otyłości u dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie. Placówki oferujące podobne programy wymienione są pod tym linkiem.

Oprócz konsultacji z pediatrą, gastrologiem lub endokrynologiem można sięgnąć po porady zawarte na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych ze zdrowymi przepisami oraz fachowych publikacjach dotyczących prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży. Pamiętajmy, że internet to cenne źródło informacji, ale nie zastąpi konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą. W przypadku zauważenia tego problemu u dziecka ważne jest, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i profilaktykę.

Jak zapobiegać? – Zdrowe żywienie i aktywność fizyczna

Eksperci podkreślają, że otyłość wśród dzieci to choroba, która rozwija się powoli i szybko prowadzi do innych schorzeń. W czasie pandemii COVID-19 okazała się jednym z głównych czynników ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji.

Specjaliści zalecają szereg działań profilaktycznych, między innymi:

• Regularne spożywanie 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia w spokojnej atmosferze, najlepiej wspólnie;

• Poinformowanie nauczycieli i opiekunów o zaleceniach żywieniowych dla dziecka;

• Rozmowa z dziećmi o ich diecie;

• Dbanie o to, by połowa każdego posiłku składała się z warzyw lub owoców;

• Zapewnienie odpowiedniej jakości i długości snu;

• Nienagradzanie i niepocieszanie słodyczami;

• Wspólna aktywność fizyczna (co najmniej 60 minut dziennie) – uprawianie sportów, spacery itp.

Pamiętajmy, że dobre nawyki żywieniowe i regularna aktywność fizyczna to klucz do zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci.

Przeczytaj też, czemu cukier jest niezdrowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia