Tym razem spokojnie już nie było. W dniach 6-7 marca br., Warszawa stała się areną protestów rolników, którzy zgromadzili się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Sejmem. Manifestacja miała na celu wyrażenie niezadowolenia z kilku kluczowych kwestii dotyczących polskiego rolnictwa. Niestety, pokojowy charakter protestu przerodził się w starcia z policją, co zwróciło uwagę mediów i społeczeństwa.
Postulaty rolników skupiały się m.in. na potrzebie uproszczenia i ograniczenia wymogów europejskiego Zielonego Ładu. Rolnicy wyrażali także niezadowolenie z napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz domagali się poprawy opłacalności produkcji rolnej
Zamieszki pod Sejmem. Tłum protestujących krzyczał ZOMO
Starcia z policją miały miejsce, gdy uczestnicy protestu przeszli sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod Sejm. Rzucano kostką brukową w stronę policji, a funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym. Komenda Stołeczna Policji uzasadniała konieczność użycia środków przymusu bezpośredniego fizyczną agresją niektórych protestujących. Według informacji przekazanych przez Komendę Stołeczną Policji, ranni policjanci są w szpitalu, gdzie są diagnozowani, ale ich życie nie jest zagrożone. Komendantka Małgorzata Wersocka podkreśliła, że osoby te były wcześniej wzywane do zachowania zgodnego z prawem.
Minister rolnictwa: Kwestia importu towarów z Ukrainy zostanie uregulowana
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że kwestia importu towarów z Ukrainy ma zostać uregulowana w ramach dwustronnych ustaleń Polski i tego państwa. Zapewnił, że rozmowy w tej sprawie są daleko posunięte. „Będą kontyngenty, będą kwoty, będzie ścisły monitoring i doprowadzimy do uregulowania sytuacji na granicy. Będzie nadzór nad tranzytem” – przekonywał Siekierski. Dodał, że Komisja Europejska „musi wesprzeć budżetowo rolników”.
Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marcin Kierwiński, oraz marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, zgodnie zaznaczyli, że wśród protestujących znaleźli się prowokatorzy, którzy zaatakowali policję. Obronę rolników podjęli politycy PiS, komentując, że to skandal, w jaki sposób zostali potraktowani przez tzw. „koalicję 13 grudnia”. Jednak, zdaniem polityków PiS, rząd powinien bronić rolników, a nie stosować siłę przeciwko nim.
W odpowiedzi na protesty rolników, Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział przedstawienie nowych propozycji legislacyjnych wychodzących naprzeciw ich postulatom. Mimo to, rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill podkreślił, że rolnictwo i cele dotyczące klimatu i ochrony środowiska mogą współistnieć, a Komisja wkrótce przedstawi wnioski mające sprostać wyzwaniom stojącym przed rolnikami w UE.
Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.
- Michał Probierz szokuje powołaniami! Gwiazdy odstawione na boczny tor, a debiutanci wchodzą do gry.
- Mistrzostwa Świata Zurych 2024
- Jak Rosyjskie Gazowce Omijają Sankcje: Manipulacje, Fałszywe Tożsamości i Odpowiedzialność Międzynarodowa
- Derby Madrytu to dramat na Wanda Metropolitano: Gol, czerwona kartka i zamieszki na boisku!
- Spotkanie Zełenskiego z Trumpem: Zderzenie Ukrainy z Amerykańską Polityką