Zamieszki pod Sejmem. Rolnicy na barykadach. Gaz, race i latająca kostka brukowa

W Warszawie odbył się ogromny protest rolników. Pod kancelarią premiera płonęły race i opony, przed Sejmem doszło do starć z policją. Ich powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także sprzeciw wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu.

783

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Warszawa, 06.03.2024. Demonstracja rolników przed KPRM w Warszawie / foto. PAP/Paweł

Tym razem spokojnie już nie było. W dniach 6-7 marca br., Warszawa stała się areną protestów rolników, którzy zgromadzili się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Sejmem. Manifestacja miała na celu wyrażenie niezadowolenia z kilku kluczowych kwestii dotyczących polskiego rolnictwa. Niestety, pokojowy charakter protestu przerodził się w starcia z policją, co zwróciło uwagę mediów i społeczeństwa.

Postulaty rolników skupiały się m.in. na potrzebie uproszczenia i ograniczenia wymogów europejskiego Zielonego Ładu. Rolnicy wyrażali także niezadowolenie z napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz domagali się poprawy opłacalności produkcji rolnej

Zamieszki pod Sejmem. Tłum protestujących krzyczał ZOMO


Komenda Stołeczna Policji za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała, że w związku z fizyczną agresją niektórych osób protestujących przy ul. Wiejskiej wobec funkcjonariuszy policji konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego. „Należy podkreślić, że wcześniej osoby te były wzywane do zachowania zgodnego z prawem” .

napisali stołeczni policjanci na platformie X.

Starcia z policją miały miejsce, gdy uczestnicy protestu przeszli sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod Sejm. Rzucano kostką brukową w stronę policji, a funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym. Komenda Stołeczna Policji uzasadniała konieczność użycia środków przymusu bezpośredniego fizyczną agresją niektórych protestujących. Według informacji przekazanych przez Komendę Stołeczną Policji, ranni policjanci są w szpitalu, gdzie są diagnozowani, ale ich życie nie jest zagrożone. Komendantka Małgorzata Wersocka podkreśliła, że osoby te były wcześniej wzywane do zachowania zgodnego z prawem.

Minister rolnictwa: Kwestia importu towarów z Ukrainy zostanie uregulowana

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że kwestia importu towarów z Ukrainy ma zostać uregulowana w ramach dwustronnych ustaleń Polski i tego państwa. Zapewnił, że rozmowy w tej sprawie są daleko posunięte. „Będą kontyngenty, będą kwoty, będzie ścisły monitoring i doprowadzimy do uregulowania sytuacji na granicy. Będzie nadzór nad tranzytem” – przekonywał Siekierski. Dodał, że Komisja Europejska „musi wesprzeć budżetowo rolników”.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marcin Kierwiński, oraz marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, zgodnie zaznaczyli, że wśród protestujących znaleźli się prowokatorzy, którzy zaatakowali policję. Obronę rolników podjęli politycy PiS, komentując, że to skandal, w jaki sposób zostali potraktowani przez tzw. „koalicję 13 grudnia”. Jednak, zdaniem polityków PiS, rząd powinien bronić rolników, a nie stosować siłę przeciwko nim.

W odpowiedzi na protesty rolników, Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział przedstawienie nowych propozycji legislacyjnych wychodzących naprzeciw ich postulatom. Mimo to, rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill podkreślił, że rolnictwo i cele dotyczące klimatu i ochrony środowiska mogą współistnieć, a Komisja wkrótce przedstawi wnioski mające sprostać wyzwaniom stojącym przed rolnikami w UE.

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia