Bojowe drony morskie w służbie Marynarki Wojennej Estonii.

B5 Hydra to imponujący bojowy dron morski, który łączy w sobie wysoką prędkość, zasięg i siłę rażenia. Stanowi on cenne narzędzie do patrolowania morza i ochrony wybrzeża, a jego niska cena sprawia, że jest dostępny dla wielu państw i organizacji.

76

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

b5 hydra Bojowe drony morskie
b5 hydra Bojowe drony morskie

Estońskie Siły Obronne wprowadzają do służby drony morskie. Wojsko podkreśla, że obecnie jedynie władze ukraińskie używają dronów rodzimej produkcji do ataków; zapowiada, że zamierza wzorować się na działaniach Kijowa na Morzu Czarnym, stosując podobne rozwiązania na Bałtyku – podała w piątek telewizja ERR. Bojowe drony morskie wkrótce na Bałtyku.

Estonia prekursorem stosowania bojowych dronów morskich na Bałtyku

Dowódca estońskiej marynarki wojennej, komandor Juri Saska, zaznaczył, że „Ukraina jest jedynym krajem, który ma prawdziwe doświadczenie w użyciu dronów szturmowych na morzu”. „(Ukraińcy) wymyślili koncepcję, która, jak się wydaje, działa. Dowodem jest fakt, że (rosyjska) Flota Czarnomorska w zasadzie opuściła Sewastopol” – zauważył.

Saska podkreślił, że w przyszłości statki bezzałogowe i załogowe będą się na Morzu Bałtyckim uzupełniać. Estońska firma stoczniowa Baltic Workboats przewodzi międzynarodowemu konsorcjum, które ma zbudować prototypowy dron morski na potrzeby armii krajów europejskich. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób morskie bezzałogowe okręty podlegają prawu morza i czy ich użycie jest uregulowane. Według specjalisty prawa morskiego Aleksandra Lotta wykorzystanie bezzałogowych okrętów wojennych to „szara strefa”.

Konwencja o prawie morza mówi, że okrętem wojennym musi kierować kapitan i odpowiednio wykwalifikowana załoga” – powiedział telewizji ERR Lott. „Ale czym lub kim jest +kapitan+ – nie wiadomo. Czy kapitan musi fizycznie znajdować się na pokładzie okrętu, czy też może siedzieć w fotelu i sterować statkiem jak w grze komputerowej?” – dodał. Bojowe drony morskie to jednak przyszłość.

Bojowy dron morski B5 Hydra:

 • Wymiary: 6 m długości, 2,36 m szerokości, 0,65 m zanurzenia
 • Waga: 1200 kg
 • Prędkość: do 157 km/h
 • Zasięg: 1200 km
 • Wytrzymałość: 10 godzin
 • Sterowanie: 2 operatorów
 • Łączność: radiowa (do 200 km) i satelitarna

Możliwości:

 • Patrole morskie
 • Wykrywanie zagrożeń
 • Atak na wrogie okręty
 • Samobójcze misje z ładunkiem wybuchowym (do 600 kg)
 • Możliwość użycia lekkiej torpedy (np. Black Scorpion)

Podsumowanie:

B5 Hydra to imponujący bojowy dron morski, który łączy w sobie wysoką prędkość, zasięg i siłę rażenia. Stanowi on cenne narzędzie do patrolowania morza i ochrony wybrzeża, a jego niska cena sprawia, że jest dostępny dla wielu państw i organizacji.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

przeczytaj o zdrowym odżywianiu czyli Kulinarna Nawigacja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia