Na całym świecie, odnotowuje się coraz częstsze przypadki wymierania łososi hodowlanych. Według badaczy w ciągu ostatniej dekady, wymarły setki milionów tych ryb. Twierdzą oni że zdarza się to coraz częściej i na coraz większą skalę. Argumentują, że do wzrostu śmiertelności ryb, przyczyniają się coraz cieplejsze morza oraz większe poleganie na technologii. Wymieranie łososia hodowlanego
Ilość incydentów wymierania łososia hodowlanego wzrasta na całym świecie
Od powstania w latach 60-tych XX wieku, pierwszych, komercyjnych hodowli łososi w klatkach w Norwegii, w tej branży nastąpił duży postęp i rozwój. Dzięki temu, 70% łososi spożywanych na całym świecie pochodzi obecnie z hodowli. Pamiętajmy, że przemysł akwakultury od dawna budzi liczne kontrowersje. Dotyczą one chorób wśród ryb, ich ucieczek do środowiska naturalnego oraz ogólnego wpływu takich hodowli w klatkach na otaczające je środowisko naturalne.
Dobrze udokumentowano nagłe zgony milionów ryb. Spowodowane one były przez wybuchy epidemii wśród ryb, oraz wynikającymi ze zmian klimatu i cieplejszymi morzami. Dane rządowe pokazują, że w ubiegłym roku w Szkocji zginęło ponad 17 milionów łososi, najwięcej w historii. Producenci obwiniali za straty cieplejsze oceany. Inne kraje doświadczyły jeszcze większej śmiertelności, Norwegia twierdzi, że blisko 17% ich hodowlanych ryb zginęło nagle w 2023 roku.
Aby rzucić nieco światła na te masowe zgony, badacze przeanalizowali dane z ostatniej dekady, pochodzące z krajów produkujących 92% łososi hodowlanych. Naukowcy stwierdzili 865 milionów przypadków przedwczesnego wymierania hodowanych ryb, oraz że ich częstotliwość oraz skala z czasem wzrastała w Norwegii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Autorzy badań szacują, że potencjalne, maksymalne straty dla każdego pojedynczego incydentu masowego zgonu ryb, to 5,14 miliona ryb w Norwegii, 5,05 miliona w Kanadzie i ponad milion w Wielkiej Brytanii.
Powody wymierania łososia hodowlanego
Dr Gerald Singh z University of Victoria w Kanadzie uważa, że winne są nie tylko czynniki związane ze wzrostem temperatury mórz i oceanów. Równie istotne są praktyki produkcyjne i technologia. Pozwalają one zwiększanie produkcji w jednej lokalizacji, a to naraża coraz większe populacje ryb na warunki, które powodują zwiększenie śmiertelności.
Kampanie skierowane przeciwko hodowli łososia mówią, że to nowe badanie jest “alarmujące” i podkreśla fakt, że to decyzje podejmowane przez ludzi, jak również cieplejsze oceany, odgrywają istotną rolę w pogorszeniu warunków hodowli łososia.
“Śmiertelność jest tylko jednym z wielu poważnych problemów hodowanych łososi” – powiedziała Kirsty Jenkins, oficer ds. polityki w kampanii OneKind. “Są one dręczone przez wszy morskie oraz choroby, cierpią z powodu stresujących warunków życia i zabiegów, oraz wiodą monotonne życie w jałowych, zatłoczonych klatkach.” “Przemysł wykazał się niezdolnością lub niechęcią do reformy. Należy się więc zastanowić, czy jest miejsce dla hodowli łososia w zrównoważonym systemie żywnościowym.” Niektórzy eksperci zastanawiają się, czy przemysł może przetrwać rosnącą częstotliwość tych masowych zdarzeń.
*****
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.