Emerytura po zmarłym, kto może ją otrzymać

Emerytura po zmarłym art. 136 ustawy o emeryturach, kto może ją otrzymać jako uzupełnienie zasiłku pogrzebowego;

390

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co warto wiedzieć Emerytura po zmarłym jako uzupełnienie zasiłku pogrzebowego kto może na nią liczyć
co warto wiedzieć Emerytura po zmarłym jako uzupełnienie zasiłku pogrzebowego kto może na nią liczyć

Emerytura po zmarłym po zmarłym członku rodziny jak można się domyśleć w pierwszej kolejności przysługuje współmałżonkowi i dzieciom zamieszkującym ze zmarłym w jednym gospodarstwie domowym. Jeżeli taka sytuacja nie zachodzi, takie świadczenie mogą otrzymać inni członkowie rodziny, którzy utrzymywali zmarłego zamieszkujące poza nim. Ostatnia emerytura lub renta mogą okazać znaczące w sytuacji, gdyby zasiłek pogrzebowy nie pokrywał w całości wszystkich kosztów związanych z pogrzebem. Tak dzieje się niestety w większości przypadków. Ważną informacją jest to, że po upływie 12 miesięcy prawo do emerytury wygaśnie. Istnieje możliwość przedłużenia tego terminu poprzez wcześniejsze złożenie wniosku o przedłużenie postępowania w sprawie.

Emerytura po zmarłym jako uzupełnienie zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem, które przysługuje osobom pokrywającym koszty pogrzebu osoby zmarłej. Osoba musiała być ubezpieczona lub pobierała świadczenia ZUS, między innymi emeryturę. Zasiłek pogrzebowy jest wypłacany z systemu ubezpieczeń społecznych i od 2010 roku wynosi 4000 zł.
Świadczenie przysługuje rodzinie wyłącznie za miesiąc, w którym osoba zmarła. Na złożenie wniosku mamy jednak nieco więcej czasu. Wniosek powinien trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 12 miesięcy od daty śmierci członka rodziny. Istnieją dwa sposoby aby tego dokonać tzn. zarówno drogą tradycyjną, jak też elektronicznie.

Jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej, którą zawarto w planie „100 konkretów na 100 dni rządów”, było zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego. Miało to nastąpić w 2024 roku. Według przedwyborczych planów świadczenie ma wynieść 150 proc. pensji minimalnej. Oznacza to, że od lipca 2024 roku kwota zasiłku pogrzebowego będzie wynosić 6450 zł. Minister do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, mówi że projekt jest przygotowany, a wysokość świadczenia ma odpowiadać kwocie, którą zapowiadano w poprzednim roku. Czy waloryzacja zasiłku nastąpi w lipcu 2024 roku tego dowiemy się niebawem.

Osoby wnioskujące o zasiłek pogrzebowy muszą wypełnić formularz ZUS (Z-12 Wniosek o zasiłek pogrzebowy). Dokument można otrzymać w oddziałach lub na stronie internetowej www.zus.pl.

Emerytura po zmarłym jako uzupełnienie zasiłku pogrzebowego Podwyżka  spowodowana wzrostem płacy minimalnej
Emerytura po zmarłym jako uzupełnienie zasiłku pogrzebowego

Emerytura po zmarłym – art. 136

Do otrzymania emerytury lub renty upoważnia art. 136 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
W razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku – innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba (…) Roszczenia o wypłatę świadczeń, o których mowa w ust. 1, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.

Na koniec zachęcam do lektury artykułu Donald Tusk rekomenduje wzrost VAT-u na żywność do 5 procent

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy i nie tylko. Propozycje na każdy tydzień – Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 07-13.03.2024

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia