W ocenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, wokół tej sprawy rozpętała się kampania oszczerstw, której celem jest zdyskredytowanie rządu PiS i służb specjalnych.
Kamiński i Wąsik żądają wyjaśnień
Kamiński stwierdził, że „wszystko, co dzieje się wokół Pegasusa”, ma na celu „wywołanie przeświadczenia w opinii publicznej, że mamy do czynienia z głęboką patologią”. Podkreślił, że nie ma dowodów na masowe, nielegalne inwigilowanie obywateli, a „operacja Lucień”, na którą powołują się media, jest „fejkiem”.
Operacja Lucień to wydarzenie, które miało miejsce kilka dni po wyborach parlamentarnych. Wtedy na antenie TVN 24, były szef CBA, Paweł Wojtunik, zadał pytania sugerujące, że podczas narady kierownictwa CBA w ośrodku w Lucieniu zapadły decyzje o podsłuchiwaniu polityków opozycji, głównie Trzeciej Drogi.
Operacja ta wywołała medialną nagonkę, a politycy Trzeciej Drogi przyjęli słowa Wojtunika za pewnik. Padają hasła o “policji politycznej CBA” i „zamachu stanu”.
Wąsik poszedł o krok dalej, twierdząc, że w latach 2012-2015, gdy rządziła Platforma Obywatelska, CBA dysponowało oprogramowaniem podobnym do Pegasusa. Nazwał je „Pegasusem Tuska” i zaapelował do Tomasza Siemoniaka, byłego szefa MSWiA, o wyjaśnienie tej sprawy.
Chodzi o oprogramowanie Galileo włoskiej firmy Hacking Team. Według ustaleń, trafiło ono do polskich służb w 2012 lub 2014 roku. Co ciekawe, jego użycie zostało ujawnione przez kanadyjskie laboratorium Citizen Lab, te samo, które wykryło w Polsce Pegasusa. Szefem CBA był wówczas Paweł Wojtunik, a koordynatorem służb specjalnych Jacek Cichocki.
Polityczne motywy?
Zarówno Kamiński, jak i Wąsik podkreślali, że kampania na temat Pegasusa ma charakter polityczny i służy zdyskredytowaniu PiS. Wąsik stwierdził, że „celem tej kampanii jest zniesławienie” i atak na służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa.
Reakcja opozycji
Marek Biernacki, senator KO, skomentował wypowiedzi Kamińskiego i Wąsika, mówiąc, że „jeśli doszło do złamania prawa lub procedur, mieli 8 lat, aby o tym powiedzieć”. Dodał, że „teraz, gdy jest głośno o Pegasusie, a PiS już nie rządzi, nagle mówią, że był system podobny do Pegasusa. Od tego jest komisja ds. służb specjalnych”.
Pegasus to oprogramowanie izraelskiej firmy NSO Group, które umożliwia zdalne infekowanie smartfonów i pozyskiwanie z nich danych. Według doniesień medialnych, polskie służby miały wykorzystywać je do inwigilowania opozycji, dziennikarzy i innych osób.
Kontekst
Konferencja prasowa Kamińskiego i Wąsika odbyła się w kontekście trwającej debaty na temat Pegasusa. W lutym br. Citizen Lab, kanadyjskie laboratorium badawcze, opublikowało raport, z którego wynika, że polskie służby wykorzystywały Pegasusa do inwigilowania senatora KO Krzysztofa Brejzy.
Sprawa Pegasusa wywołała oburzenie opinii publicznej i doprowadziła do powołania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Drogi Czytelniku!
Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż