Chaos wokół składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – Hołownia w tle

wzrost składki zdrowotnej czyli na co liczy Hołownia, awantura w koalicji czy z przedsiębiorcami, coś musi zazgrzytać, mak czy figa czy biznes zębami?

164

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wzrost składki zdrowotnej czyli na co liczy Hołownia
wzrost składki zdrowotnej czyli na co liczy Hołownia, będzie awantura albo w koalicji albo u przedsiębiorców

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców stało się jedną z kości niezgody w koalicji rządzącej. Analizy pokazują, że powrót do stawek sprzed Polskiego Ładu byłby dla wielu podatników ciosem, a jednocześnie oznaczałby ogromny ubytek w budżecie NFZ. Podniesienie składki zdrowotnej to złamanie obietnic wyborczych.

Zmiana stawki zdrowotnej czyli jedni zyskają a inni stracą – których wybrać?

Przedsiębiorcy żądają powrotu do zasad sprzed Polskiego Ładu, powołując się na obietnice wyborcze. Argumentują, że obecny system jest niesprawiedliwy i obciąża ich zbyt dużym kosztem. Umowa koalicyjna zawiera zapis o odejściu od „opresyjnego systemu podatkowo-składkowego”, ale nie precyzuje, jak miałoby to wyglądać w praktyce. Jednocześnie rząd deklaruje chęć podniesienia nakładów na ochronę zdrowia, co stoi w sprzeczności z obniżeniem składki.

Przed Polskim Ładem składka zdrowotna wynosiła 9% od podstawy wymiaru, ale większość tej kwoty można było odliczyć od podatku. System był przejrzysty, ale nie do końca sprawiedliwy, ponieważ osoby z wysokimi dochodami płaciły relatywnie niską składkę. Polski Ład zlikwidował możliwość odliczania składki od podatku, co dla wielu osób oznaczało wzrost obciążeń. Przedsiębiorcy „na skali podatkowej” płacą 9% od dochodu, a „na 19-proc. stawce liniowej” 4,9% od dochodu. Ci „na ryczałcie” płacą składkę zryczałtowaną, zależną od dochodu.

Obecny system jest skomplikowany i niesprawiedliwy, nowy będzie niesprawiedliwy i skomplikowany

Przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną nawet wtedy, gdy nie osiągają dochodów. Składka jest też niższa niż u osób z najniższymi emeryturami, minimalnym wynagrodzeniem czy nauczycieli. Ministerstwo Zdrowia proponuje dwa rozwiązania: stałą miesięczną składkę lub wybór liczenia składki od przychodu lub dochodu. Te propozycje nie satysfakcjonują firm z wysokimi dochodami.

Resort zdrowia szacuje, że powrót do systemu sprzed Polskiego Ładu oznaczałby ubytek w kasie NFZ 10 mld zł rocznie. To ogromna suma, która obciążyłaby budżet państwa. Alternatywą może być powrót do systemu sprzed 1997 roku, kiedy składka zdrowotna nie była wyodrębniona z podatku. Takie rozwiązanie uprościłoby system i uczyniłoby go bardziej sprawiedliwym.

Kiedy obywatel oszukuje Państwo to jest przestępcą, kiedy Państwo oszukuje obywatela to jest POLITYKA

Oznaczałoby to jednak wzrost stawek podatkowych. Czy rząd zdecyduje się na taki krok?

Dyskusja o składce zdrowotnej jest gorąca i nie ma łatwego rozwiązania. Ważne, aby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty problemu i znaleźć rozwiązanie, które będzie sprawiedliwe dla wszystkich.

W przyszłym odcinku podamy przepis na udaną konfiturę czyli Figi z makiem

————————

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia