Larwy tasiemca w mózgu – winne brudne ręce czy niedogotowany boczek?

Kolejny przypadek medyczny, potwierdza jak ważne dla naszego zdrowia jest mycie rąk.

183

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Larwy tasiemca - wieloobrazkowe prześwietlenie mózgu. Na czarnym tle widać ułożone obok siebie kolejne warstwy prześwietlonego mózgu w kolorze zielonkawym.

U skarżącego się na częste migreny Amerykanina, zdiagnozowano obecność w mózgu larw tasiemca. Najprawdopodobniej doprowadziło do tego, jedzenie niedogotowanego boczku, ale czy na pewno? Larwy tasiemca

Jak larwy tasiemca znalazły się w mózgu?

52-latek udał się do lekarza po tym, jak jego zwykłe migreny nasiliły się, a zażywane dotychczas leki przestały działać. Badania wykazały cysty larwalne tasiemca znajdujące w jego mózgu, które powodują cysticerkozę. Lekarze przypisali stan do niewłaściwego mycia rąk, uważają również że mężczyzna, który zaraził się tasiemcem jedząc niedogotowane mięso wieprzowe, sam siebie zakaził. Cysticerkoza to rodzaj infekcji spowodowanej przez larwy pasożyta Taenia solium (T.solium), znanego również jako tasiemiec wieprzowy, który może prowadzić do rozwoju torbieli (cysticerków) w mózgu. Osoba z tasiemcem może sama zarazić się jajami tasiemca, które mogą wydostać się z ciała jako odpady i zarazić innych w tym samym domu, proces znany jest jako autoinfekcja.

Jedzenie niedogotowanego mięsa wieprzowego nie może bezpośrednio spowodować cysticerkozy. Rejestrując przypadek w American Journal of Case Reports, lekarze napisali, że można tylko spekulować, że cysticerkoza mężczyzny została przeniesiona przez autoinfekcję po niewłaściwym myciu rąk. Biorąc pod uwagę jego upodobanie do niedogotowanego mięsa wieprzowego, lekarze przypuszczają, że zaraził się tasiemcem z powodu niewłaściwych nawyków żywieniowych. Pacjent pozytywnie zareagował na leczenie przeciwpasożytnicze oraz przeciwzapalne i od tego czasu całkowicie wyzdrowiał.

Specjaliści o możliwości zakażenia larwami tasiemca

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA, larwy tasiemca dostają się do tkanek takich jak mięśnie i mózg, tworząc torbiele. Gdy torbiele znajdują się w mózgu, stan ten nazywa się neurocysticerkozą. Ludzie zarażają się cysticerkozą, gdy połkną jaja T.solium, które są wydalane w kale człowieka z tasiemcem. Jaja tasiemca są rozprzestrzeniane “przez jedzenie, wodę lub powierzchnie zanieczyszczone kałem. Ludzie wchłaniają jaja, w trakcie spożywania zanieczyszczonego jedzenia lub gdy wkładają zanieczyszczone palce do ust. Eksperci twierdzą, że jedzenie niedogotowanego mięsa wieprzowego nie może wywołać cysticerkozy. Najwyższe wskaźniki występowania tej choroby dotyczą części Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, gdzie jest ona najbardziej powszechna na obszarach wiejskich. Tam świnie, nosiciele tasiemca wieprzowego mogą swobodnie się poruszać, a praktyki higieniczne i bezpieczeństwo żywności w zasadzie nie istnieją. Najbardziej narażeni na takie infekcje są ludzie przez nieprawidłowe mycie rąk lub spożywanie zanieczyszczonej żywności oraz wody.

Wnioski

Autorzy raportu doszli do wniosku, że: “Bardzo rzadko zdarza się, aby pacjenci zarazili się neurocysticerkozą poza klasycznymi ekspozycjami lub podróżami. Takie przypadki w Stanach Zjednoczonych uważano za nieistniejące.” Mówią również, że: „ Ten przypadek podkreśla ryzyko spożycia niedogotowanego mięsa wieprzowego oraz następującej po nim autoinfekcji. Historycznie bardzo rzadko zdarza się spotkać zarażone mięso wieprzowe w Stanach Zjednoczonych, a nasz przypadek może mieć implikacje dla zdrowia publicznego”.

(Źródło:BBC)

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia