„Mięsożerna” choroba sieje spustoszenie w Japonii. Wzrost zachorowań na STSS

W Japonii gwałtownie rośnie liczba przypadków wysoce śmiertelnej choroby wywoływanej przez paciorkowce z grupy A, znanej jako zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego (STSS).

197

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

"Mięsożerna" choroba sieje spustoszenie w Japonii. Wzrost zachorowań na STSS
"Mięsożerna" choroba sieje spustoszenie w Japonii. Wzrost zachorowań na STSS

W 2023 roku odnotowano rekordową liczbę 941 zachorowań, a w 2024 roku liczba ta może być jeszcze wyższa – tylko w styczniu i lutym potwierdzono 378 przypadków.

„Mięsożerna” choroba czyli STSS

STSS to rzadki, ale niezwykle groźny zespół, który rozwija się w wyniku zakażenia bakteriami Streptococcus pyogenes (paciorkowcami grupy A). Choroba przebiega gwałtownie i początkowo objawia się wysoką gorączką, bólami mięśni i obrzękami. W miarę rozwoju STSS dochodzi do niewydolności wielu narządów, co może prowadzić do śmierci. W niektórych przypadkach choroba powoduje martwicę tkanki łącznej otaczającej mięśnie, stąd jej potoczna nazwa „mięsożerna”. Śmiertelność STSS jest dość wysoka i wynosi około 30%.

Przyczyny wzrostu zachorowań

Władze Japonii nie podały oficjalnej przyczyny gwałtownego wzrostu zachorowań na STSS. Eksperci spekulują, że może to być związane z łagodzeniem obostrzeń pandemicznych. W maju 2023 roku COVID-19 został zrównoważony z grypą, a środki bezpieczeństwa, takie jak zakaz przychodzenia do pracy osób chorych, zostały zniesione.

Wzrost zachorowań na STSS – Eksperci alarmują

Ken Kikuchi, profesor chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Tokio, w rozmowie z „The Guardian” powiedział, że zniesienie obostrzeń pandemicznych doprowadziło do zmniejszenia częstotliwości mycia rąk i noszenia maseczek w Japonii, co sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii. Eksperci podkreślają, że konieczne jest natychmiastowe wyjaśnienie przyczyn wzrostu zachorowań na STSS i podjęcie kroków mających na celu zahamowanie epidemii.

Minister zdrowia apeluje o ostrożność

Japoński minister zdrowia Keizo Takemi zaapelował do mieszkańców o zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad higieny. Podkreślił, że kluczowe jest wczesne rozpoznanie choroby i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Powikłania STSS

Nawet w przypadku agresywnego leczenia STSS może dojść do rozwoju poważnych powikłań, takich jak:

 • Niewydolność wielonarządowa
 • Zapalenie płuc
 • Zespół ostrej niewydolności oddechowej
 • Wstrząs septyczny
 • Martwica

Zapobieganie STSS

Nie ma szczepionki przeciwko paciorkowcom grupy A, ale można zminimalizować ryzyko zakażenia, stosując następujące zasady:

 • Częste mycie rąk wodą i mydłem
 • Unikanie dotykania twarzy
 • Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania
 • Dezynfekcja powierzchni
 • Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi

Podsumowanie

Wzrost zachorowań na STSS w Japonii jest alarmujący. Konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić przyczyny tej epidemii. Ważne jest również, aby edukować społeczeństwo na temat choroby i sposobów zapobiegania jej.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia