ZUS i nowa składka zdrowotna – jak będzie naprawdę?

ZUS i nowa składka zdrowotna w Polsce - skutki dla budżetu i podatników. Czy Ministerstwo Zdrowia współpracuje z Ministerstwem Finansów?

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Izabela Leszczyna ZUS i nowa składka zdrowotna
Izabela Leszczyna ZUS i nowa składka zdrowotna

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowanie oświadczyła, że nie dopuści do zmniejszenia budżetu ochrony zdrowia, nawet o miliard. Zaznaczyła, że powrót do dawnych zasad naliczania składki zdrowotnej oznaczałby stratę dla NFZ rzędu 10 mld zł rocznie. Tymczasem, koalicja rządząca, w skład której wchodzą Trzecia Droga, KO i Nowa Lewica, domaga się właśnie takiego powrotu do starych zasad. ZUS i nowa składka zdrowotna rozsadzi budżet.

Wzrost podatku PIT do 17%

Leszczyna podniosła, że przywrócenie poprzedniego systemu składki 1:1 wiązałoby się z koniecznością podniesienia podatku PIT z 12% do 17%. Minister zdrowia oskarża poprzedni rząd o manipulację. Obniżenie podatku PIT przy jednoczesnym podniesieniu składki zdrowotnej, co miało zaszkodzić podatnikom, a korzystnie wpłynąć na państwo.

W odpowiedzi na krytykę i wymagania koalicji, minister zdrowia zapowiedziała współpracę z Ministerstwem Finansów. Współpracę w celu przedstawienia premierowi nowego projektu dotyczącego składki zdrowotnej. Wyznaczyła to jako jedno z kluczowych zadań na pierwsze 100 dni rządu, podkreślając, że decyzja należeć będzie do premiera.

Leszczyna stoi na stanowisku, że budżet ochrony zdrowia powinien rosnąć, nie maleć. Podkreśla znaczenie nowych technologii i rosnących wynagrodzeń w sektorze. Minister zdrowia daje do zrozumienia, że choć składka zdrowotna pozostaje ważnym elementem finansowania służby zdrowia, rząd będzie szukał alternatywnych źródeł finansowania.

ZUS i nowa składka zdrowotna oraz kreatywna księgowość

Minister zdrowia zapewnia, że nie planuje podnosić obciążeń fiskalnych, a wzrost PKB powinien zwiększać wpływy do budżetu. W kontekście finansowania służby zdrowia wspomina o znaczeniu środków europejskich. Zwłaszcza tych odblokowanych dzięki działaniom Donalda Tuska w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Podsumowując, sytuacja wokół składki zdrowotnej w Polsce pozostaje punktem zapalnym w polityce zdrowotnej. Rząd poszukuje rozwiązania, które zabezpieczy finansowanie służby zdrowia bez konieczności podnoszenia podatków, a jednocześnie odpowiedzi na oczekiwania społeczne i wymogi koalicji rządzącej.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia