Pijany kierowca wjechał do sklepu – jego pasażer spał

Pijany kierowca wjechał w witrynę sklepową, a jego pasażer spał podczas wypadku

109

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pijany kierowca wjechał do sklepu, samochód w kieliszku wina
pijany kierowca wjechał do sklepu, alkohol to częsta przyczyna wypadków

W nocy z wtorku na środę w Opocznie w Łódzkiem rozegrała się scena niczym z filmu akcji. Pijany kierowca wjechał do sklepu zielarskiego. Mężczyzna miał 45 lat i nigdy nie posiadał prawa jazdy.

Po wypadku kierowca usiłował wyjechać na ulicę. Policjanci jednak nie dopuścili do powodzenia tej próby i zatrzymali sprawcę wypadku. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale straty materialne są znaczne. 45-latek z Opoczna najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem, uderzając w szklaną witrynę sklepu. Na tylnym siedzeniu znajdował się 25-letni pasażer, który nic nie wiedział o zdarzeniu, ponieważ spał na tylnym siedzeniu. Nie obudził się nawet podczas wypadku.

Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych za spowodowanie kolizji. Grozi mu również kara do 3 lat pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu. Dodatkowo sąd może ukarać go kolejnym mandatem za jazdę bez prawa jazdy.

Pijany kierowca wjechał do sklepu – jazda na „podwójnym gazie”

To kolejny przykład nieodpowiedzialnego zachowania na drodze, które mogło skończyć się tragicznie. Jazda pod wpływem alkoholu stwarza ogromne zagrożenie nie tylko dla samego kierującego, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Przykłady takich zdarzeń są liczne:

• W 2023 roku w Polsce doszło do 8 500 wypadków spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu, w których zginęło 260 osób, a 7 700 zostało rannych.

• W 2022 roku pijany kierowca wjechał w tłum ludzi na ulicy w Warszawie, raniąc 10 osób.

• W 2021 roku pijany kierowca spowodował czołowe zderzenie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina.

Te tragiczne wydarzenia pokazują, jak ważne jest, aby reagować na nieodpowiedzialne zachowania na drodze. Jeśli widzimy, że ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, nie wahajmy się powiadomić o tym policji. Możemy uratować w ten sposób życie.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę za kierownicą! Pamiętajmy, że alkohol i prowadzenie samochodu to niebezpieczne połączenie.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Przypadek, w którym pijany kierowca wjechał do sklepu jest sytuacją, w jakiej sprawcę wypadku czekają surowe konsekwencje. Sąd może orzec:

• Długotrwały zakaz prowadzenia pojazdów – odebranie prawa jazdy to dla wielu osób poważny problem, utrudniający codzienne funkcjonowanie. W przypadku recydywy lub wysokiego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu zakaz może być znacznie dłuższy niż standardowe 3 lata.

• Wysoką grzywnę – wysokość grzywny jest uzależniona od sytuacji materialnej sprawcy i może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

• Konfiskatę pojazdu na rzecz Skarbu Państwa – w niektórych przypadkach sąd może orzec konfiskatę samochodu, którym kierował pijany kierowca.

• Umieszczenie informacji o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym – wpis w KRK może utrudnić znalezienie pracy lub wyjazd za granicę.

Zakaz prowadzenia pojazdów – największe zagrożenie dla kierowców

Dla wielu osób utrata prawa jazdy jest najdotkliwszą karą za jazdę po alkoholu. Oznacza ona nie tylko utrudnienia w codziennym życiu, ale również problemy z dojazdem do pracy, załatwianiem spraw czy opieką nad rodziną.

Zobacz, jak może przebiegać konfiskata pojazdów pijanym kierowcom.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia