Elbląg czeka na statki! Pogłębienie toru wodnego do Portu Elbląg. Marchewkowe pole… działania

Nowa droga wodna to także doskonała wiadomość dla żeglarzy. Otwarcie kanału skróci i uprości trasę z Zatoki Gdańskiej do Zalewu Wiślanego, czyniąc żeglugę po tym akwenie bardziej atrakcyjną i dostępną.

171

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pogłębienie toru wodnego do Portu Elbląg
Pogłębienie toru wodnego do Portu Elbląg

Już za półtora roku do Elbląga wpłyną pierwsze statki morskie! Porozumienie zawarte między rządem a samorządem Elbląga zapewni pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego, otwierając port na nowe możliwości. Inwestycja warta 30-35 milionów złotych gwarantuje funkcjonalność portu i stwarza warunki dla rozwoju gospodarczego całego regionu. Elbląg stanie się nowoczesnym portem morskim, zdolnym do obsługi statków o długości 100 metrów i zanurzeniu 4,5 metra. Polska dzięki Marchewce ma szanse w krótkim czasie powtórzyć sukces z okresu międzywojennego? Wtedy także jeden gość stał za szybkim rozwojem gospodarki morskiej. Oby Minister Arkadiusz Marchewka nie stracił impetu.

Pogłębienie toru wodnego – wspólne działanie dla wspólnego celu

Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Morski w Gdyni intensywnie pracują nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i rozpoczęciem prac pogłębiarskich. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2024 i 2025 roku. W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury czytamy: „Osiągnięte porozumienie pozwoli wykorzystać potencjał wybudowanego kanału przez Mierzeję Wiślaną i da gwarancję rozwoju gospodarczego miasta i regionu.”

Przekop Mierzei Wiślanej i pogłębienie toru wodnego otwierają nowy rozdział w historii Elbląga. Port zyska nowe życie, stając się ważnym centrum logistycznym i gospodarczym na mapie Polski. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Elblągu powiedział: „Zaczynamy nowy etap funkcjonowania portu w Elblągu. Zbudowaliśmy porozumienie między rządem i samorządem, aby w Elblągu powstał port morski z prawdziwego zdarzenia. Port, który będzie obsługiwał statki morskie.”

Nowa droga wodna to także doskonała wiadomość dla żeglarzy. Otwarcie kanału skróci i uprości trasę z Zatoki Gdańskiej do Zalewu Wiślanego, czyniąc żeglugę po tym akwenie bardziej atrakcyjną i dostępną.

Czas na działanie – wreszcie Elbląg zyska na znaczeniu morskim

Wszystkie strony zaangażowane w projekt są zdeterminowane, by doprowadzić go do finału. Wspólne wysiłki rządu, samorządu i władz portowych utorują drogę do pomyślnej realizacji tej strategicznej inwestycji. Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka dodał: „Podjęliśmy już działania, aby do Elbląga mogły wkrótce wpływać duże statki o długości 100 metrów i zanurzeniu 4,5 metra. Trwają prace pogłębiarskie na rzece Elbląg – to jest odcinek o długości 10 km. Zostaje ostatni odcinek. Urząd Morski już prowadzi prace związane z badaniem dna drogi wodnej do portu.”

Dzięki połączeniu determinacji i synergii działań, Elbląg zyska nowoczesny port, który stanie się motorem napędowym rozwoju miasta i całego regionu. Kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury zapowiedziało zmianę programu, co pozwoli na zabezpieczenie środków finansowych na pogłębienie niespełna kilometrowego odcinka toru wodnego.

Elbląg czeka na statki żeglarze na mariny

To hasło staje się rzeczywistością, otwierając przed Elblągiem nowe, obiecujące perspektywy. Inwestycja w port to nie tylko szansa na ożywienie gospodarcze, ale również na stworzenie nowych miejsc pracy i poprawę jakości życia mieszkańców. Elbląg ma potencjał, by stać się jednym z najważniejszych portów morskich w Polsce.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia