Fryderyki 2024: Lech Janerka zdobywa pięć statuetek, a brak obecności rodzi kontrowersje

96

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fryderyki 2024 Lech Janerka zwycięzcą gali
Fryderyki 2024 Lech Janerka zwycięzcą.

Fryderyki 2024 przeszły do historii jako gala pełna emocji, niespodzianek i zaskakujących momentów. Gwiazdą wieczoru okazał się Lech Janerka, który zebrał pięć prestiżowych statuetek, w tym za album „Gipsowy odlew falsyfikatu” oraz utwór „Du*a jak sofa”. Jednak nawet jego tryumf nie był pozbawiony kontrowersji, gdyż artysty zabrakło na gali, co wzbudziło dyskusję na temat znaczenia obecności w kontekście uroczystości tego typu. Fryderyki 2024: Lech Janerka zdobywa pięć statuetek, a brak obecności rodzi kontrowersje

Fryderyki 2024: Lech Janerka zdobywa pięć statuetek, a brak obecności rodzi kontrowersje

Lech Janerka, znany polski muzyk rockowy i kompozytor, już od lat cieszy się uznaniem wśród fanów oraz krytyków muzycznych. Jego twórczość zawsze była wyjątkowa i niepowtarzalna, a zdobyte Fryderyki 2024 tylko potwierdzają jego niekwestionowany talent.
Janerka sięgnął po pięć Fryderyków w różnych kategoriach, co stanowiło imponujące osiągnięcie. Jego album „Gipsowy odlew falsyfikatu” okazał się hitem roku alternatywnego, a utwór „Du*a jak sofa” zdominował kategorię Utwór roku. Ponadto, Janerka został uhonorowany tytułami Kompozytor/Kompozytorka/Team kompozytorski roku oraz Autor/Autorka/Team autorski roku, co świadczy o wszechstronności jego talentu. Jednakże, najważniejszym wyróżnieniem, jakie zdobył, było miano Artysty roku, które cementuje jego pozycję jako jednego z najwybitniejszych muzyków w Polsce.

Brak obecności Janerki

Choć triumf Lecha Janerki był oczywistym wyborem, jego brak podczas gali wzbudził pewne kontrowersje. Artysta zdecydował się skupić na trwającej trasie koncertowej, zamiast uczestniczyć osobiście w ceremonii wręczenia nagród. Decyzja ta, choć zrozumiała ze względu na zawodowe zobowiązania, wywołała dyskusję na temat znaczenia obecności artystów podczas takich wydarzeń.

Michał Wardziała, reprezentujący Janerkę na gali, przytoczył słowa artysty, który wcześniej zdecydował, że nie będzie zgłaszać się do nagrody, aby dać szansę młodym talentom. Pomimo tego, jego sukces na Fryderykach 2024 jest niezaprzeczalny i stanowi owoc ciężkiej pracy i talentu.

Lech Janerka
Lech Janerka wciąż w formie

Wzruszenia, zaskoczenia i sentymenty

Gala Fryderyków 2024 była pełna emocji, wzruszeń i zaskoczeń. Oprócz triumfu Janerki, widzowie mogli śledzić nagradzanie innych utalentowanych artystów, takich jak Hania Rani, Mrozu czy Daria ze Śląska. Jednakże, momentem, który wzbudził najwięcej kontrowersji, był brak podziękowań ze strony Myslovitz dla Artura Rojka podczas odbierania nagrody za przebój 30-lecia.

Pomimo pewnych incydentów i niedociągnięć, Fryderyki 2024 pozostają ważnym wydarzeniem w kalendarzu muzycznym Polski. To nie tylko okazja do uhonorowania wybitnych talentów, ale także refleksja nad kondycją i dynamiką rodzimej sceny muzycznej.

Lista laureatów Fryderyków 2024:

 • Lech Janerka – Album roku alternatywa, Kompozytor/Kompozytorka/Team kompozytorski roku, Autor/Autorka/Team autorski roku, Artysta roku, Utwór roku („Du*a jak sofa”).
 • Hania Rani – Artystka roku, Producent/Producentka/Team rroducencki roku.
 • Mrozu – Najlepsze nowe wykonanie („Nie stało się nic”).
 • Daria ze Śląska – Album roku pop („Dziewczyna Pop”), Fonograficzny debiut roku („+piekło+niebo+”).
 • Adela Derlak – Album roku jazz (ex aequo z Andrzejem Święsem Trio za „Parallel”).
 • Andrzej Święs Trio – Album roku jazz (ex aequo z Adelą Derlak za „Parallel”).
 • Flapjack – Album roku metal („Sugar Free”).
 • Łona x Konieczny x Krupa – Album roku hip-hop („Taxi”).
 • Rebel Babel Film Orchestra – Najlepsze nagranie koncertowe („MTV Unplugged”).
 • Czesław Mozil – Album roku muzyka dziecięca („Inwazja Nerdów vol. 1”).

Krótki życiorys Lecha Janerki

Lech Janerka to polski muzyk rockowy, kompozytor i autor tekstów, urodzony 2 maja 1953 roku w Wolsztynie. Znany głównie jako lider zespołu Klaus Mitffoch, który był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny alternatywnej lat 80. Janerka w swojej karierze solowej kontynuował eksperymenty z muzyką rockową, zdobywając uznanie krytyków i fanów. Jego teksty często poruszają istotne tematy społeczne i polityczne. Janerka jest uznawany za ikonę polskiego rocka alternatywnego i jednego z najbardziej wpływowych muzyków w historii polskiej muzyki.
—-

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Ponadto niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY.  kontakt@radiobp.org  
Zapraszamy do Kulinarnej Nawigacji z Jarosławem Uścińskim

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia