Poznajcie Jasmin Paris pierwszą kobietę, która ukończyła 100 milowy Barkley Marathons

Niezwykle ciężka impreza z dziwnymi zwyczajami i zasadami.

119

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Barkley Marathons - na ziemi, oparta o kamienny murek siedzi z zamkniętymi oczami, wyczerpana zwyciężczyni biegu. Długie, ciemne włosy spięte w koński ogon, Pomarańczowa koszulka z długim rękawem.
Zwyciężczyni Barkley Marathons - Jasmin Paris na mecie

Brytyjska biegaczka przeszła do historii, zostając pierwszą kobietą, która ukończyła jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie. Barkley Marathons

Jak powstał Barkley Marathons

Jasmin Paris z Midlothian ukończyła Barkley Marathons w Tennessee, mając zaledwie minutę i 39 sekund zapasu od limitu 60 godzin. Tysiące kibiców obserwowało wyścig w mediach społecznościowych, i widziała jak po emocjonującym finiszu, osunęła się na ziemię. Wyścig ten inspirowany jest słynną ucieczką z więzienia, jego trasa w Parku Stanowym Frozen Head zmienia się co roku, ale zawsze liczy 100 mil i wiąże się ze wspinaczką na wysokość 60 000 stóp, około dwa razy wyższą niż Mount Everest. Odkąd w 1989 roku, wyścig wydłużono do 100 mil, jedynie 20 osób kiedykolwiek dotarło do końca wyścigu w wyznaczonym limicie 60 godzin. 40-letnia weterynarz musiała nawigować przez ekstremalny teren, kontynuując bieg również nocą. Jasmin Paris powiedziała – “Barkley Marathons to naprawdę wyjątkowe wyzwanie, a pomysł jego przebiegnięcia kiełkował we mnie przez ostatnie kilka lat. Czuję ekscytację i zdenerwowanie. Wiem, że będzie bardzo trudno, być może niemożliwe, ale jednocześnie to mnie skłania do biegu.”

Wyścig jest znany nie tylko ze swej skali trudności, ale również dziwnych związanych z nim tradycji. Trasa zmienia się co roku, ale mniej więcej składa się z pięciu pętli po 20 mil, z dopuszczalną liczbą 35 uczestników każdego roku. Trasa Barkley była pomysłem Gary’ego “Lazarus Lake” Gary’ego Cantrella i Karla Henna.

Idea wyścigu pojawiła się, gdy usłyszeli oni o ucieczce z 1977 roku, z pobliskiego więzienia stanowego Brushy Mountain: Jamesa Earla Raya, zabójcy Martina Luthera Kinga Jr. Ray pokonał jedynie19 km, po ponad 50 godzinach biegu w lesie, ukrywając się w ciągu dnia przed poszukiwaniami z powietrza. Gary Cantrell miał podobno szydzić z przebytej przez uciekającego Raya odległości, mówiąc – “Mógłbym zrobić przynajmniej 100 mil”.

Zasady Barkley Marathons

Potencjalni uczestnicy biegu muszą napisać esej “Dlaczego powinienem zostać dopuszczony do biegu w Barkley” wraz z opłatą wpisową 1,60 dolarów, a w razie sukcesu otrzymają list kondolencyjny. Zawodnicy muszą również wnieść dodatkową “opłatę”, która w przeszłości obejmowała takie rzeczy jak biała koszulka, skarpetki lub tablica rejestracyjna samochodu, jako darowiznę za nieukończenie biegu. Uczestnicy muszą znaleźć od dziewięciu do czternastu książek na trasie (dokładna liczba różni się co roku), po odnalezieniu książki należy wyrwać stronę o numerze zgodnym z numerem startowym. Po zebraniu ich kompletu, przynoszą je twórcy i dyrektorowi wyścigu, Gary’emu Cantrellowi, znanemu również jako “Laz”, na końcu każdego okrążenia.

Start następuje w dowolnym momencie od północy do południa, w dniu wyścigu, a godzinę przed startem sygnalizuje dmuchanie w muszlę. Wyścig oficjalnie rozpoczyna się, gdy dyrektor wyścigu zapali papierosa. Trasa jest nieoznakowana, zawodnicy muszą ją zapamiętać przed wyścigiem. Pierwsze i trzecie pętle są biegane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy druga i czwarta pętla są biegane przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Pierwszy zawodnik kończący czwartą pętlę decyduje, w którą stronę pójdzie na ostatniej pętli.

Droga Jasmin Paris na szczyt

Podczas swojego debiutu w 2022 roku, urodzona w Hadfield w Derbyshire Jasmin, ukończyła tzw. “Fun Run” przechodząc przez trzy pętle. Pomimo swojej nazwy, wyścig ma nadal długość 60 mil. W 2006 roku nikomu nie udało się go ukończyć w mniej niż 40 godzin. W zeszłym roku Jasmin jako pierwsza kobieta od 2001 roku rozpoczęła czwartą pętlę. Wcześniej najlepszym osiągnięciem kobiet było 66 mil (106 km) Sue Johnston w 2001 roku, kiedy to ponad 30 zawodników nie dotarło do pierwszej książki (dwie mile). W styczniu 2019 roku Jasmin, podczas 268-milowego wyścigu wzdłuż Pennine Way, pobiła rekord trasy o ponad 12 godzin. Ukończyła wyścig Montane Spine Race, z Derbyshire do szkockiej granicy w 83 godziny, 12 minut i 23 sekundy.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia