Aurora Borealis czyli Zorza Polarna nad Polską – burza magnetyczna 4 stopnia zakłóci pracę elektroniki? Dziś pełnia

Natura znów łączy społeczeństwo w obserwowaniu jej piękna - Zorza Polarna nad Polską Aurora Borealis

228

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zorza Polarna nad Polską
Zorza Polarna nad Polską

Burza geomagnetyczna, osiągnęła poziom G4 na pięciostopniowej skali. Jest to zjawisko, które przyniosło nie tylko potencjalne zagrożenie dla sieci energetycznych, ale również niecodzienną okazję do obserwacji zorzy polarnej nad Polską.

Zorza Polarna nad Polską – niezwykle rzadkie zjawisko

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk alarmowało o możliwości wystąpienia tego pięknego fenomenu na całym obszarze kraju. Fenomen zorzy polarnej, znany głównie z obszarów bliskich biegunom, tym razem zagościł znacznie bliżej. To zjawisko jest dość rzadką okazją dla mieszkańców naszej szerokości geograficznej.

Burza geomagnetyczna to zjawisko spowodowane przez koronalne wyrzuty masy. Ogromne obłoki plazmy, które są wyrzucane ze Słońca i podróżują przez przestrzeń międzyplanetarną, docierając w końcu do Ziemi. Kiedy te naładowane cząstki zderzają się z ziemskim polem magnetycznym, mogą powodować zakłócenia w sieciach energetycznych. Robią problemy z łącznością satelitarną, a także – co jest bardziej spektakularne z perspektywy obserwatora – pojawienie się zorzy polarnej czyli tzw. Aurora Borealis.

Aurora Borealis to jedno z najpiękniejszych zjawisk natury

Zorza polarna, inaczej znana jako aurora, jest efektem zderzenia cząstek słonecznych z atomami i cząsteczkami w górnych warstwach atmosfery Ziemi. Te zderzenia powodują emisję światła, które możemy obserwować jako taniec kolorów na nocnym niebie. Kolory te mogą różnić się w zależności od rodzaju atomów, z którymi zderzają się cząstki słoneczne. Najczęściej jednak widzimy odcienie zieleni i różu.

Zorza Polarna nad Polską

Rozbłysk klasy X1.2, który miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca, był bezpośrednią przyczyną aurory. Mieszkańcy Polski mieli szansę obserwować zorze polarne. Według ekspertów z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN, koronalny wyrzut masy dotarł do naszej planety z niezwykłą prędkością, co w połączeniu z jego kierunkiem sprawiło, że zjawisko stało się widoczne również w naszym kraju.

Zorze polarne nad Polską to zjawisko nie tylko piękne, ale i edukacyjne. Daje ono okazję do nauki o działaniu naszego układu słonecznego, o zjawiskach geomagnetycznych i ich wpływie na Ziemię. Jest to również przypomnienie o niesamowitej mocy Słońca i o tym, jak bardzo zależni jesteśmy od kosmicznych zjawisk.

Natura znów łączy społeczeństwo w obserwowaniu jej piękna – Zorza Polarna nad Polską

Zachęta do obserwacji zorzy polarnej nad Polską, którą wyraziły instytucje takie jak Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokazuje, jak nauka może łączyć ludzi w obserwacji i docenianiu piękna natury. Warto zatem wykorzystać takie okazje, by podziwiać i rozumieć niezwykłe zjawiska, jakie oferuje nam kosmos.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia