Zmarł pierwszy czarnoskóry pilot amerykańskich linii rejsowych. Kapitan David E. Harris miał 89 lat

American Airlines zatrudniły Harrisa w 1964 roku. Latał dla przewoźnika przez 30 lat, awansując na kapitana w 1967 roku

86

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

David E. Harris American Airlines - pierwsza czarnoskóra załoga samolotu rejsowego
David E. Harris American Airlines - pierwsza czarnoskóra załoga samolotu rejsowego

W 1964 roku, w szczytowym momencie ruchu na rzecz praw obywatelskich, został pierwszym czarnoskórym pilotem. Dostał pracę w dużej komercyjnej linii lotniczej w Stanach Zjednoczonych American Airlines. David E Harris, były pilot wojskowy latający bombowcami. W szczytowym punkcie walki o prawa obywatelskie w latach 60-tych został pierwszym czarnoskórym pilotem zatrudnionym przez dużą komercyjną linię lotniczą w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 8 marca w Marietta w stanie Georgia, około 20 mil na północny zachód od Atlanty. David E Harris miał 89 lat.

David E. Harris był pionierem równego traktowania – walki o prawa kolorowej mniejszości

American Airlines zatrudniły Harrisa w 1964 roku. Latał dla przewoźnika przez 30 lat, awansując na kapitana w 1967 roku. W 1984 roku po raz drugi przeszedł do historii w American Airlines. Wtedy latał z pierwszą całkowicie czarnoskórą załogą kokpitu samolotu komercyjnego. Zanim Harris został zatrudniony, prezesi linii lotniczych przez lata dyskryminowali czarnoskórych pilotów. Obawiajali się, że biali pasażerowie nie będą chcieli wejść na pokład samolotów, którymi ci latali, oraz że zbyt trudno byłoby znaleźć dla nich nocleg w hotelach.

„Wiedział, że jest niezwykle wykwalifikowany, więc na papierze wydawał się idealnym kandydatem dla wielu komercyjnych linii lotniczych” – napisał Michael H. Cottman w swojej książce „Segregated Skies: David Harris’s Trailblazing Journey to Rise Above Racial Barriers” (2021). „Ale kiedy tylko przychodził na rozmowę kwalifikacyjną, a potencjalny pracodawca widział kolor jego skóry, obawiał się, że czeka go kolejne rozczarowanie”. Harris, który miał jasną cerę i zielone oczy, obawiał się również, że pracownicy linii lotniczych mogliby mylnie wziąć go za białego. Postanowił nie pozostawiać wątpliwości co do swojej tożsamości, kończąc swoje listy aplikacyjne słowami: „Jestem żonaty, mam dwoje dzieci i jestem Murzynem”. Kilka linii lotniczych nawet nie zadało sobie trudu, aby odpowiedzieć.

Ta walka przeciw dyskryminacji przyniosła efekt American Airlines złamały tabu – David E. Harris

Inny czarnoskóry pilot, Marlon D. Green, był jednym z pierwszych, którzy walczyli w sądzie. Pozwał Continental Airlines za dyskryminację rasową po tym, jak w 1957 roku odmówiono mu pracy. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego USA, który w 1963 roku orzekł na korzyść Greena; Continental zatrudnił go w 1965 roku. W 1964 roku Harris otrzymał od American Airlines telegram z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej w Dallas z głównym pilotem firmy. Nawet po prawnym zwycięstwie Greena, Harris wciąż miał wątpliwości, czy jego kwalifikacje są wystarczające, aby zostać zatrudnionym.

„Nie chcę, aby doszło do jakiegokolwiek nieporozumienia między mną a Pańską firmą” – powiedział Harris szefowi pilotów, według książki Cottmana. „Jestem Murzynem. Jestem trochę zaniepokojony, bo napisałem to w wielu podaniach do innych linii lotniczych i zostałem odrzucony”. „Młody pilocie” – odpowiedział szef pilotów – „to jest American Airlines. Nie obchodzi nas, czy jest Pan czarny, biały, czy turkusowy. Chcemy tylko wiedzieć jedno: Czy potrafi Pan odpowiednio pilotować samolot?” David E Harris R.I.P.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia