Komisja Europejska i śledztwo przeciw Alphabet oraz Apple i Meta czyli facebookowi za łamanie prawa

85

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Firma Apple - Na przezroczystej, szklanej elewacji domu towarowego widać ogromne, biało-podświetlone logo firmy. Ugryzione jabłko. alphabet oraz apple i meta na celowniku KE
Alphabet oraz Apple i Meta na celowniku KE

Regulatorzy Unii Europejskiej poinformowali w poniedziałek Alphabet oraz Apple i Meta o prowadzonych przeciw nim czynnościom sprawdzającym. Wdrożone jest śledztwo w sprawie szeregu potencjalnych naruszeń nowego prawa o konkurencji w regionie.

Pierwsze dochodzenia przeciw gigantom technologicznym w sprawie łamania nowej ustawy z 7 marca

Te dochodzenia są pierwszymi, które KE ogłosiła od czasu wejścia w życie ustawy o rynkach cyfrowych 7 marca. Sygnalizują one zamiar Komisji Europejskiej egzekwowania ogólnych zasad konkurencji. Prawo wymaga od Alphabet oraz Apple, Meta i innych gigantów technologicznych otwarcia swoich platform. Tak aby mniejsi rywale mogli mieć większy dostęp do swoich użytkowników, co potencjalnie może wpłynąć na sklepy z aplikacjami. Ale także na usługi przesyłania wiadomości, wyszukiwarki internetowe, media społecznościowe i zakupy online.

Meta Marka Zuckerberga - dłoń trzyma poziomo smartfon, na jego białym ekranie widać duże czarno-niebieskie logo META. W tle rozsypane banknoty dolarów.
Meta Marka Zuckerberga – dłoń trzyma poziomo smartfon, na jego białym ekranie widać duże czarno-niebieskie logo META. W tle rozsypane banknoty dolarów.

Śledztwa prowadzone w Brukseli potęgują kontrolę regulacyjną, z jaką spotykają się największe firmy technologiczne. Świadczą one o rosnącym sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a Europą w zakresie potrzeby rozprawy z tymi firmami za niekonkurencyjne zachowania.

W zeszłym tygodniu w Waszyngtonie Departament Sprawiedliwości pozwał Apple za naruszenie przepisów antymonopolowych. Oskarża o praktyki mające na celu utrzymanie klientów zależnych od swoich iPhone’ów i zmniejszenie prawdopodobieństwa przejścia na konkurencyjne urządzenie. Amazon, Google i Meta również mierzą się z federalnymi pozwami antymonopolowymi.

Śledczy już wzięli na warsztat nieuczciwe praktyki gigantów

Śledczy UE stwierdzili, że chcą zbadać, czy Apple i Alphabet, spółka-matka Google, niesprawiedliwie faworyzują swoje sklepy z aplikacjami. Działają tak aby wykluczyć rywali, tworzą ograniczenia uniemożliwiające deweloperom komunikowanie się z klientami w kwestii ofert sprzedaży. Google jest również badane pod kątem wyświetlania wyników wyszukiwania w Europie. Meta będzie przesłuchiwana w sprawie nowej subskrypcji bez reklam i wykorzystywania danych do sprzedaży reklam. Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, może nałożyć na firmy kary w wysokości do 10 procent ich globalnych przychodów, które w przypadku każdej z nich liczone są corocznie w setkach miliardów dolarów. Komisja ma 12 miesięcy na zakończenie swoich dochodzeń.

Firmy ogłosiły już szereg zmian w swoich produktach, usługach i praktykach biznesowych, starając się przestrzegać ustawy o rynkach cyfrowych. Jednak ogłaszając w poniedziałek rozpoczęcie śledztw, KE twierdzi, że zmiany te są niewystarczające.

„Pewne środki zaradcze nie osiągają założonych celów i pozostają niespełnione” – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, która ogłosiła wszczęcie śledztw na konferencji prasowej w Brukseli. Przestrzeganie prawa, powiedziała, „jest rzeczą, którą traktujemy bardzo poważnie”.

Alphabet oraz Apple i Meta niechętnie ale jednak wdrażają przyjazne działania dla konsumentów

W ramach prowadzonych śledztw Alphabet, Apple i Meta będą teraz zobowiązane do ujawnienia organom regulacyjnym większej ilości informacji o swoich praktykach biznesowych. Firmy oświadczyły, że dokonały zmian, aby dostosować się do nowych przepisów.

Wśród zmian, Apple ogłosił w styczniu, że deweloperzy będą mieli nowe sposoby dotarcia do klientów w Unii Europejskiej, w tym umożliwienie po raz pierwszy korzystania z zewnętrznych sklepów z aplikacjami na iPhone’ach i iPadach. Google również wprowadził zmiany w swoich produktach, w tym w sposobie wyświetlania wyników wyszukiwania lotów, hoteli i usług zakupowych. Meta stworzyła nową usługę subskrypcyjną, która pozwala użytkownikom w UE płacić 13 € miesięcznie, jeśli chcą korzystać z Facebooka i Instagrama bez reklam.

Regulatorzy stwierdzili, że ta polityka zasadniczo zmusza użytkowników albo do uiszczania opłaty, albo do wyrażenia zgody na wykorzystywanie ich danych osobowych do targetowania reklam. „Komisja jest zaniepokojona, że binarny wybór narzucony przez Metę modelem 'płać albo się zgódź’ może nie zapewniać prawdziwej alternatywy w przypadku braku zgody użytkowników” – czytamy w oświadczeniu komisji.

Niemniej jednak Alphabet oraz Apple i Meta idą na współpracę z KE bo kary mogą być miliardowe

Rzecznik Mety powiedział, że firma będzie „kontynuować konstruktywne zaangażowanie z Komisją”. Apple stwierdził, że firma „wykazała się elastycznością i otwartością na Komisję Europejską i deweloperów, słuchając i uwzględniając ich opinie”. Oliver Bethell, dyrektor ds. konkurencji w Google, powiedział, że firma będzie „w najbliższych miesiącach nadal bronić swojego podejścia”.

Wiele osób z branży technologicznej zastanawiało się, jak energicznie regulatorzy UE będą egzekwować nowe prawo konkurencji. W Brukseli firmy technologiczne uczestniczyły w warsztatach na temat tego, jak wprowadzać przepisy w życie. Jednocześnie wielu deweloperów aplikacji, konkurentów i grup konsumenckich skarżyło się regulatorom, że jak dotąd zmiany wprowadzone przez firmy są niewystarczające.

„Dzisiejsze wszczęcie postępowania przeciwko Meta, Google i Apple jest pewnym znakiem, że Komisja poważnie podchodzi do egzekwowania ustawy o rynkach cyfrowych” – powiedziała Monique Goyens, dyrektor generalna European Consumer Organization, grupy z Brukseli, która krytykowała branżę technologiczną.

Amazon następny w kolejce

W poniedziałek regulatorzy poinformowali również, że zbierają informacje o przestrzeganiu przez Amazon ustawy o rynkach cyfrowych. Według nich, firma może faworyzować w swoim sklepie internetowym produkty własnej marki, co narusza prawo.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia