Nowe kryteria testów Euro NCAP od stycznia 2026 – wielki ekran dotykowy uniemożliwi zdobycie pięciu gwiazdek

Nareszcie specjaliści zwrócili uwagę na elementy wyposażenia, które absorbują uwagę kierowcy, przez co stają się zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

93

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Euro NCAP - na szarym tle centralnie umieszczono logo europejskiej organizacji. Po środku znajduje się żółte koło, podzielone w pionie i poziomie, czarnymi liniami. Lewa górna i prawa dolna ćwiartka częściowo zaczernione. Po lewej czarny napis EURO, po prawej NCAP. Powyżej półkoliście ułożony napis For Safer Cars.

Euro NCAP jest niezależną organizacją non-profit, która nie stanowi prawa, ani nie jest władna narzucać producentom rozwiązań technicznych w zakresie bezpieczeństwa biernego. Jednak posiadanie pięciu gwiazdek w ocenie bezpieczeństwa danego samochodu, jest dla producenta swoistą nobilitacją o ogromnym znaczeniu marketingowym. Testy Euro NCAP

Powody zmiany kryteriów oceny

W związku z postępem technicznym i technologicznym, który ma miejsce w motoryzacji, w samochodach pojawiają się liczne systemy wspomagania oraz funkcje jazdy autonomicznej. Niestety proces aktywacji wielu z nich, odbywa się za pośrednictwem coraz liczniejszych i większych ekranów dotykowych. A tych nie da się obsługiwać w sposób bezwzrokowy. Każda aktywność kierowcy związana z ich obsługą, doprowadza do dekoncentracji oraz odwrócenia wzroku, od tego co dzieje się przed, obok i z tyłu pojazdu. Taka sytuacja wymogła na Euro NCAP, korekty w programie oceny bezpieczeństwa testowanych pojazdów.

Zgodnie z nowymi kryteriami, które wejdą w życie w styczniu 2026 roku, ocenie będzie podlegać możliwość uruchomienia przynamniej pięciu istotnych funkcji samochodu, za pomocą klasycznych dźwigni, przycisków oraz przełączników. Ekran dotykowy z pewnością wygląda nowocześnie, ale konieczność z jego korzystania może być niebezpieczne. Jak stwierdził Matthew Avery, dyrektor ds. strategii i rozwoju Euro NCAP – „Ryzyko wypadków związanych z rozproszeniem uwagi podczas jazdy znacznie wzrosło”. W ocenie specjalistów NCAP, trend narzucony przez producentów samochodów takich jak Tesla, zabrnął już za daleko.

Od 2026 roku, aby samochód mógł uzyskać pięć gwiazdek w testach Euro NCAP, będzie musiał obowiązkowo być wyposażony w fizyczne przełączniki kierunkowskazów, świateł awaryjnych, wycieraczek szyby przedniej, klaksonu oraz funkcji połączenia alarmowego SOS. Generalnie im bardziej „retro” tym lepiej i bezpieczniej dla kierującego.

Testy Euro NCAP – tak to się zaczęło

European New Car Assessment Programme czyli Euro NCAP, powstało w 1979 roku jako niezależna inicjatywa dążąca do podniesienia poziomu bezpieczeństwa biernego nowych samochodów trafiających na rynek. W trakcie testów, oceniane jest zachowanie samochodu podczas zderzenia czołowego, uderzenia bocznego, zderzenia ze słupem oraz pieszym. Aby móc porównywać ze sobą wyniki testów, każdy z nich opisują precyzyjnie dobrane parametry fizyczne.

Producenci samochodów podchodzą poważnie do ocen wystawianych przez Euro NCAP, ponieważ jest to ważny przekaz dla kupujących: Troszczymy się o wasze bezpieczeństwo.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia