Koniec prac domowych – ważne zmiany od 1 Kwietnia

Nowe przepisy przewidują ograniczenie prac domowych w szkołach podstawowych już od 1 Kwietnia

102

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

koniec prac domowych, dziewczynka uczy się ze słownika języka angielskiego
koniec prac domowych - jakie zmiany od 1 Kwietnia?

Od 1 Kwietnia tego roku w szkołach podstawowych nastąpi koniec prac domowych. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MEN w życie wejdą ważne zmiany.

Uczniowie klas I-III nie otrzymają prac domowych do wykonania, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. W klasach IV-VIII prace domowe staną się nieobowiązkowe i nie będą mogły być oceniane. Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa MEN, tłumaczy te zmiany, argumentując: „W czasach, w których wiele zależy od pomocy rodziców w domu, od korepetycji, w czasach, w których mamy sztuczną inteligencję mogącą napisać za dziecko wypracowanie, obowiązkowa praca domowa na ocenę powoli traci sens. Musimy budować w uczniach wewnętrzną motywację do pracy, a ona nie wynika z ocen.”. Głównym celem reformy jest zatem wykształcanie w uczniach motywacji do nauki, niezależnej od zewnętrznych bodźców w postaci ocen.

Koniec prac domowych – obowiązki uczniów

Nowelizacja nie oznacza jednak całkowitego zniesienia obowiązku nauki w domu. Uczniowie nadal mają obowiązek czytania lektur, przyswajania treści programowych i powtarzania materiału omawianego na lekcjach. Nauczyciele nadal mogą zadawać prace domowe w klasach IV-VIII, ale ich wykonanie jest dobrowolne i nie ma wpływu na ocenę. Nauczyciel po sprawdzeniu pracy domowej przekazuje uczniowi informację zwrotną, skupiając się na popełnionych błędach i sposobach ich poprawy. Powinien także sugerować kierunek dalszej nauki.

Zmiany obejmują również rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii do średniej ocen rocznych, co ma zapewnić uczniom równe szanse w uzyskiwaniu wyników w nauce. Zmiana ta zacznie obowiązywać od nowego roku szkolnego, czyli od Września 2024.

Zmiany w systemie prac domowych to z pewnością krok w nieznane. Czas pokaże, czy okażą się one rewolucją w edukacji, która przyniesie pozytywne rezultaty.

Reforma w praktyce?

Co koniec prac domowych będzie oznaczać dla uczniów, nauczycieli i rodziców? Na pewno duże zmiany, do których trzeba się przyzwyczaić. Oto kilka przykładów:

• Od 1 kwietnia w klasie I uczniowie nie otrzymają już zadania napisania wypracowania o ulubionym zwierzęciu, ale mogą wykonać ćwiczenia grafomotoryczne, np. pokolorować obrazek czy ulepić figurkę z plasteliny.

• Od 1 kwietnia w klasie VI uczeń nie ma obowiązku wykonania pracy domowej z matematyki polegającej na rozwiązaniu 20 zadań tekstowych. Może je zrobić dobrowolnie. Nauczyciel sprawdzi jego pracę i udzieli informacji zwrotnej.

Warto obserwować opinie ekspertów i nauczycieli na temat wpływu reformy na edukację. Nowelizacja otwiera nowe możliwości dla kształcenia uczniów, kładąc nacisk na samodzielną naukę i rozwijanie pasji. Ważna jest praca nauczycieli i rodziców nad tym, aby uczniowie efektywnie wykorzystywali czas wolny od obowiązkowych prac domowych.

Sprawdź kalendarz szkolny na rok 2024.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia