Zmarł Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur” – Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich

Z głębokim żalem informujemy, że w wieku 96 lat odszedł Jerzy Mindziukiewicz, znany również jako "Jur", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

83

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmarł Jerzy Mindziukiewicz ps.
Zmarł Jerzy Mindziukiewicz ps. "Jur" - Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich FOTO Facebook/ Muzeum Powstania Warszawskiego

Informacja o jego śmierci została podana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, które określiło go jako „Wielkiego Przyjaciela Muzeum Powstania Warszawskiego”

Zmarł Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur”

Z żalem informujemy, że na wieczną wartę odszedł Jerzy Mindziukiewicz „Jur”. Wielki Przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, członek Rady Muzeum, wiceprezes i skarbnik Związku Powstańców Warszawskich” – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego

Zacytowano także słowa Jerzego Mindziukiewicza, które wypowiedział podczas 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

„My, Powstańcy naszym bogatym wieloletnim doświadczeniem z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że bez wolności i suwerenności życie człowieka jest niezmiernie trudne i ciężkie. Apelujemy więc do wszystkich młodych, aktywnych ludzi: dbajcie i walczcie o te wartości” – mówił wtedy Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zareagował na Facebooku na wiadomość o śmierci Jerzego Mindziukiewicza. Wyraził głęboki żal z powody śmierci Powstańca oraz podkreślił, że znajomość z Mindziukiewiczem była dla niego zaszczytem.

„To był ogromny przywilej móc z Panem rozmawiać, nie tylko przy okazji obchodów rocznicowych, na których zawsze niezawodnie się Pan pojawiał. Planowaliśmy już wspólnie obchody 80. rocznicy Powstania. To będzie niestety pierwsza, na której Pana zabraknie” – napisał Trzaskowski.

Jerzy Mindziukiewicz, człowiek który walczył o naszą wolność

Jerzy Mindziukiewicz „Jur” Urodził się 11 lipca 1927 roku w Warszawie. Przed wojną uczęszczał do szkoły powszechnej, którą ukończył już w czasie okupacji niemieckiej. Następnie kontynuował edukację w szkole kupieckiej Józefa Gąseckiego.

Podczas okupacji niemieckiej zaangażował się w działalność konspiracyjną, najpierw w Konfederacji Narodu, a później w Armii Krajowej. Należał do plutonu „Drużyn Bojowych Niedźwiedzi”.

Podczas Powstania Warszawskiego brał udział w zaciętych walkach o Centralny Dworzec Pocztowy. Budynek ten, położony u zbiegu ulicy Żelaznej i Alei Jerozolimskich, był strategicznym punktem oporu dla Powstańców.

Mindziukiewicz walczył w 3. kompanii I batalionu „Lecha Żelaznego” zgrupowania „Chrobry II”. Miał wówczas stopień strzelca.

Walki o Centralny Dworzec Pocztowy rozpoczęły się 1 sierpnia 1944 roku i trwały do 4 sierpnia. Powstańcom udało się zdobyć budynek, jednak 5 sierpnia zostali oni z niego wyparci przez Niemców.

Jerzy Mindziukiewicz był jednym z wielu Powstańców, którzy brali udział w tych ciężkich walkach. Jego odwaga i determinacja są świadectwem heroizmu i poświęcenia, jakie charakteryzowały żołnierzy Armii Krajowej.

Po upadku Powstania wyszedł z miasta wraz z ludnością cywilną.

Po wojnie Mindziukiewicz aktywnie działał w Związku Powstańców Warszawskich. Od 2020 roku pełnił funkcję skarbnika i wiceprezesa Prezydium Zarządu Związku. Zmarł 27 marca 2024 roku w wieku 96 lat.

Jerzy Mindziukiewicz „Jur” był nie tylko żołnierzem AK i Powstańcem Warszawskim, ale także ważnym świadkiem historii i niestrudzonym propagatorem pamięci o Powstaniu.

Jego śmierć jest wielką stratą dla całej społeczności kombatanckiej i dla Polski.

Cześć Jego Pamięci!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia