13-letni Michał dostał trzecie serce

Polscy kardiochirurdzy dokonali replantacji serca, dzięki której 13-letni Michał dostał szansę na nowe życie

70

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

13-letni Michał dostał trzecie serce, czerwone serce z uśmiechniętą buźką trzymane na dłoni
13-letni Michał dostał trzecie serce - rzadka operacja szansą na nowe życie

Ostatnio 13-letni Michał dostał trzecie serce w swoim krótkim życiu. Zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadził pierwszą w tym ośrodku retransplantację serca u dziecka, dając chłopcu szansę na nowe, pełne życie.

Michał od urodzenia zmaga się z kardiomiopatią restrykcyjną, wrodzoną wadą serca, która stopniowo osłabia jego mięsień sercowy. W 2022 roku, mając zaledwie 11 lat, przeszedł pierwszą transplantację serca. Początkowo wszystko szło dobrze, jednak po kilku miesiącach przeszczepiony narząd zaczął gorzej pracować. Stan Michała pogarszał się, a jedyną nadzieją na ratunek była retransplantacja. Warto podkreślić, że to bardzo skomplikowany zabieg chirurgiczny. „Wchodzimy w pole operacyjne, w którym było już inne serce przeszczepione. Wszystkie linie cięcia, linie szwów, które były tam wykonane, musimy wypreparować, musimy stworzyć warunki do tego, żeby wszczepić kolejne serce” – tłumaczy dr Szymon Pawlak, koordynator programu transplantacji serca w ŚCCS. Operacja Michała trwała wiele godzin i wymagała ogromnego zaangażowania całego zespołu chirurgów, kardiologów i personelu medycznego.

13-letni Michał dostał trzecie serce – czuje się dobrze i ma plany

Miesiąc po replantacji serca Michał czuje się dobrze i jest gotowy do powrotu do domu. Czeka go teraz okres intensywnej rehabilitacji, który nie różni się od postępowania po pierwszej transplantacji. Chłopiec będzie pod opieką specjalistów – fizjoterapeutów, kardiologów i psychologa. Musi także regularnie przyjmować leki immunosupresyjne, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepionego narządu. Cieszy się, że może opuścić szpital i śmiało mówi o swoich planach: „Odpalę komputer, będę grać. Otworzę książkę kucharską i zacznę gotować, bo mnie fascynuje gotowanie.”. Podkreśla, że na święta chce przygotować ciasta i jego mama nic nie będzie musiała robić. Pani Katarzyna z kolei potwierdza te plany: „Jak Michał wchodzi do kuchni, to ja muszę z niej wyjść.”. Pozostaje wierzyć, że nowo przeszczepione serce dobrze się przyjmie i Michał będzie mógł rozwijać się i realizować swoje cele, jak jego zdrowi rówieśnicy.

Nadzieja na przyszłość

Przypadek, w którym 13-letni Michał dostał trzecie serce należy do rzadkich. Pokazuje jednak, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach medycyna potrafi dawać nadzieję. Retransplantacja serca u dziecka to rzadki zabieg, ale dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu polskich kardiochirurgów staje się coraz bardziej realną szansą na życie dla dzieci z ciężkimi wadami tego ważnego dla życia narządu. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który wykonuje retransplantacje serca u dzieci. Do tej pory w ŚCCS wykonano 10 ponownych transplantacji serc, z czego jedna u pacjenta poniżej 18 roku życia. Retransplantacje u dzieci stanowią około 3 proc. wszystkich transplantacji serca u dzieci na świecie.

Historia Michała to nie tylko walka o życie, ale również przykład ogromnej nadziei i determinacji. Jest to doskonały dowód na to, że nawet w obliczu ogromnych przeciwności losu można wygrać i cieszyć się każdym dniem.

Dowiedz się o tym, że świnie mogą być dawcami organów dla ludzi.

Zobacz, jak wygląda przeszczep serca.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia