Incydent miał miejsce podczas wydalenia z Francji kurdyjskiego działacza Firaza Korkmaza.
Według lokalnych mediów około 20 osób sprzeciwiających się ekstradycji Korkmaza do Turcji zgromadziło się na lotnisku. Demonstranci zaatakowali eskortujący go zespół Krajowej Jednostki Repatriacyjnej, a następnie starli się z personelem cywilnym. Bójka przeniosła się z komisariatu policji na terminal lotniska, zmuszając wojsko do interwencji.
W wyniku starć trzy osoby zostały ranne. Żołnierzom udało się przywrócić spokój, ale nikogo nie aresztowano. Korkmaz został ostatecznie deportowany do Turcji.
Zwolennicy PKK twierdzą, że Korkmazowi grożą tortury i więzienie w Turcji. Korkmaz jest członkiem Kongresu Narodowego Kurdystanu (KNK), organizacji uważanej przez Turcję za terrorystyczną. W 2018 roku został aresztowany we Francji na wniosek Turcji, ale sąd francuski odmówił jego ekstradycji.
Sprawa Korkmaza wywołała napięcia między Francją a Turcją. Ankara skrytykowała decyzję Francji o odmowie ekstradycji i zażądała wydalenia Korkmaza z kraju. Francja broniła swojej decyzji, twierdząc, że Korkmazowi grożą prześladowania w Turcji.
Incydent na lotnisku Charlesa de Gaulle’a jest kolejnym przykładem napięć między Kurdami a Turcją. PKK walczy o autonomię Kurdów w Turcji od 1984 roku. W konflikcie zginęło ponad 40 000 osób.
Partia Pracujących Kurdystanu (PKK)
Partia Pracujących Kurdystanu (kurd. Partiya Karkerên Kurdistanê, PKK) to założona w 1978 roku organizacja zbrojna i polityczna, której celem jest utworzenie niepodległego państwa kurdyjskiego lub autonomii Kurdystanu w Turcji. PKK uznawana jest za organizację terrorystyczną przez Turcję, Stany Zjednoczone, Unię Europejską i inne kraje.
PKK prowadziła zbrojną kampanię przeciwko rządowi tureckiemu od 1984 roku, w wyniku której zginęło ponad 40 000 osób. W 1999 roku lider PKK Abdullah Öcalan został aresztowany i skazany na dożywotnie więzienie. Po aresztowaniu Öcalana PKK ogłosiła zawieszenie broni, ale walki sporadycznie nadal się toczą.
PKK jest oskarżana o liczne akty terroryzmu, w tym o zamachy bombowe, porwania i zabójstwa. Organizacja jest również krytykowana za autorytarne rządy i łamanie praw człowieka.
Obecnie PKK działa głównie w północnym Iraku i Syrii, gdzie kontroluje pewne terytoria. Organizacja nadal prowadzi działalność propagandową i rekrutacyjną w Turcji i innych krajach.
W 2023 roku PKK wznowiła ataki na siły tureckie w północnym Iraku i Syrii. W odpowiedzi Turcja przeprowadziła naloty na pozycje PKK w tych krajach.
Ocena PKK jest kwestią kontrowersyjną i zależy od punktu widzenia. Niektórzy uważają PKK za ruch walczący o wolność i prawa Kurdów, podczas gdy inni uważają ją za organizację terrorystyczną.
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż