Bójka na lotnisku Charlesa de Gaulle’a: Zwolennicy PKK starli się z wojskiem

W środę na lotnisku Charlesa de Gaulle'a w Paryżu doszło do gwałtownych starć między zwolennikami organizacji PKK - uważanej za terrorystyczną, a wojskiem.

169

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bójka na lotnisku Charlesa de Gaulle'a: Zwolennicy PKK starli się z wojskiem
Bójka na lotnisku Charlesa de Gaulle'a: Zwolennicy PKK starli się z wojskiem

Incydent miał miejsce podczas wydalenia z Francji kurdyjskiego działacza Firaza Korkmaza.

Według lokalnych mediów około 20 osób sprzeciwiających się ekstradycji Korkmaza do Turcji zgromadziło się na lotnisku. Demonstranci zaatakowali eskortujący go zespół Krajowej Jednostki Repatriacyjnej, a następnie starli się z personelem cywilnym. Bójka przeniosła się z komisariatu policji na terminal lotniska, zmuszając wojsko do interwencji.

W wyniku starć trzy osoby zostały ranne. Żołnierzom udało się przywrócić spokój, ale nikogo nie aresztowano. Korkmaz został ostatecznie deportowany do Turcji.

Zwolennicy PKK twierdzą, że Korkmazowi grożą tortury i więzienie w Turcji. Korkmaz jest członkiem Kongresu Narodowego Kurdystanu (KNK), organizacji uważanej przez Turcję za terrorystyczną. W 2018 roku został aresztowany we Francji na wniosek Turcji, ale sąd francuski odmówił jego ekstradycji.

Sprawa Korkmaza wywołała napięcia między Francją a Turcją. Ankara skrytykowała decyzję Francji o odmowie ekstradycji i zażądała wydalenia Korkmaza z kraju. Francja broniła swojej decyzji, twierdząc, że Korkmazowi grożą prześladowania w Turcji.

Incydent na lotnisku Charlesa de Gaulle’a jest kolejnym przykładem napięć między Kurdami a Turcją. PKK walczy o autonomię Kurdów w Turcji od 1984 roku. W konflikcie zginęło ponad 40 000 osób.

Partia Pracujących Kurdystanu (PKK)

Partia Pracujących Kurdystanu (kurd. Partiya Karkerên KurdistanêPKK) to założona w 1978 roku organizacja zbrojna i polityczna, której celem jest utworzenie niepodległego państwa kurdyjskiego lub autonomii Kurdystanu w Turcji. PKK uznawana jest za organizację terrorystyczną przez Turcję, Stany Zjednoczone, Unię Europejską i inne kraje.

PKK prowadziła zbrojną kampanię przeciwko rządowi tureckiemu od 1984 roku, w wyniku której zginęło ponad 40 000 osób. W 1999 roku lider PKK Abdullah Öcalan został aresztowany i skazany na dożywotnie więzienie. Po aresztowaniu Öcalana PKK ogłosiła zawieszenie broni, ale walki sporadycznie nadal się toczą.

Bojownicy PKK i iraccy peszmergowie w 2015 roku. FOTO: Wikipedia; Autorstwa BijiKurdistan

PKK jest oskarżana o liczne akty terroryzmu, w tym o zamachy bombowe, porwania i zabójstwa. Organizacja jest również krytykowana za autorytarne rządy i łamanie praw człowieka.

Obecnie PKK działa głównie w północnym Iraku i Syrii, gdzie kontroluje pewne terytoria. Organizacja nadal prowadzi działalność propagandową i rekrutacyjną w Turcji i innych krajach.

W 2023 roku PKK wznowiła ataki na siły tureckie w północnym Iraku i Syrii. W odpowiedzi Turcja przeprowadziła naloty na pozycje PKK w tych krajach.

Ocena PKK jest kwestią kontrowersyjną i zależy od punktu widzenia. Niektórzy uważają PKK za ruch walczący o wolność i prawa Kurdów, podczas gdy inni uważają ją za organizację terrorystyczną.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia