Kraina Wygasłych Wulkanów (Sudety) na Liście Światowych Geoparków UNESCO

Kraina Wygasłych Wulkanów w Sudetach - jednym z elitarnych Światowych Geoparków UNESCO

220

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kraina wygasłych wulkanów (Sudety) na liście Geoparków UNESCO
Kraina wygasłych wulkanów (Sudety) na liście Geoparków UNESCO

Kolejna turystyczna atrakcja z Polski uhonorowana przez UNESCO – położona w Sudetach Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła wczoraj (śr) na listę Światowych Geoparków UNESCO. Obszar leżący między Złotoryją a Jelenią Górą znalazł się w gronie 17-stu wyróżnionych regionów z całego świata. A dodam, że to już trzeci polski geopark na liście UNESCO – wcześniej były na niej Łuk Mużakowa i Geopark Świętokrzyski. Kraina Wygasłych Wulkanów (Sudety) na Liście Światowych Geoparków UNESCO.

Kraina Wygasłych Wulkanów (Sudety) na Liście Światowych Geoparków UNESCO

Sudety, bogate zarówno w historię, jak i w naturalne piękno, doczekały się kolejnego wyróżnienia na arenie międzynarodowej. Kraina Wygasłych Wulkanów, rozciągająca się między Złotoryją a Jelenią Górą, dołączyła do elitarnego grona Światowych Geoparków UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie, ogłoszone w środę, podkreśla nie tylko wyjątkowość tego obszaru, ale także jego wartość jako atrakcji turystycznej i przyrodniczej. Jest to już trzeci geopark w Polsce, który zaszczycono tym tytułem, po Łuku Mużakowa i Geoparku Świętokrzyskim, co dowodzi, że bogactwo geologiczne i kulturowe tego kraju jest doceniane na całym świecie.


Sudety, znane głównie ze swoich malowniczych krajobrazów i bogatej historii, ukrywają także fascynujące geologiczne sekrety. Kraina Wygasłych Wulkanów to doskonały przykład tego dziedzictwa. Region ten zachował ślady burzliwej historii geologicznej, która kształtowała te tereny przez miliony lat. Od er geologicznych po ostatnie epoki lodowcowe, Sudety są jak otwarta księga, pozwalająca nam zagłębić się w historię naszej planety.

Cuda natury na krawędzi ziemi


Geoparki UNESCO na całym świecie są nie tylko miejscami wyjątkowej wartości geologicznej, ale także przyrodniczej i kulturowej. Przykłady takich miejsc można znaleźć na wszystkich kontynentach. W Chinach, Geopark Zhangye Danxia zachwyca kolorowymi formacjami skalnymi, które są efektem setek milionów lat erozji i osadzania się minerałów. W Wielkiej Brytanii, Geopark Giant’s Causeway słynie z regularnych kolumn bazaltowych, które tworzą spektakularne formacje. Portugalski Geopark Arouca nie tylko imponuje najdłuższym wiszącym mostem na świecie, ale także bogactwem skamieniałości z okresu dinozaurów. To tylko kilka przykładów spośród wielu fascynujących geoparków na całym świecie, które przyciągają turystów swoją niezwykłą historią i krajobrazem.

Szlakiem geograficznych ciekawostek.

Oznaczenie Krainy Wygasłych Wulkanów na liście Światowych Geoparków UNESCO otwiera nowe możliwości rozwoju turystyki i promocji regionu. Podążając szlakiem geoparku, turyści mają szansę nie tylko na aktywny wypoczynek w otoczeniu przyrody, ale także na odkrywanie fascynujących formacji geologicznych. Skamieniałe ślady dawnych wulkanów, unikalne formacje skalne i inne geologiczne ciekawostki czekają na odkrycie. Dla miłośników przyrody, historii i geologii, Kraina Wygasłych Wulkanów to niezwykła destynacja, która teraz, dzięki wyróżnieniu UNESCO, zyska jeszcze większą uwagę na arenie międzynarodowej.

Odwiedź Krainę Wygasłych Wulkanów i odkryj niezwykłe piękno, historię i dziedzictwo tego wyjątkowego regionu. To miejsce, które nie tylko zachwyca swoim krajobrazem, ale także otwiera okno na historię i tajemnice naszej planety.

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia