Prima Aprilis czyli pierwszy kwietnia

Tyle zbiegających się wydarzeń w drugim dniu Świąt Wielkanocnych to 1 kwietnia, prima aprilis i lany poniedziałek

155

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prima Aprilis czyli pierwszy kwietnia i lany poniedziałek czyli dwa w jednym
Prima Aprilis czyli pierwszy kwietnia i lany poniedziałek czyli dwa w jednym

Prima aprilis to po łacinie „pierwszy kwietnia”, dzień dobrego humoru, opartego na kłamstwach i żartach. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie i zaczął być popularny w późnym średniowieczu. Istnieją przypuszczenia że Prima Aprilis choć nawiązywał do czasów rzymskich, a geneza zwyczaju ma związek z rzymskim zwyczajem Cerialiów, obchodzonych na początku kwietnia na cześć bogini Ceres. Jedna z legenda mówi o tym że kiedy Ceres poszukiwała porwanej córki, kierowała się echem i została wyprowadzona w pole. Inna wersja mówi , że obyczaj wywodzi się z rzymskich Veneraliów obchodzonych 1 kwietnia i w tym dniu dozwolone były żarty. Zanim wprowadzono kalendarz gregoriański, Nowy Rok obchodzono 1 kwietnia i wierzono, że to czas, kiedy duchy zaczynają się mścić i sprowadzać nieszczęścia. Chrześcijaństwo zaczęło wykorzystywać „pogańskie” zwyczaje i łączyć je z Judaszem. Według przekazów Judasz miał się urodzić 1 kwietnia i dlatego dzień miał się kojarzyć z kłamstwem, obłudą i nieprawdą.

Prima Aprilis czyli pierwszy kwietnia
Prima Aprilis czyli pierwszy kwietnia

Prima Aprilis w czasach nowożytnych

W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywano „Dniem Głupców”, w Szkocji znany jest jako „polowanie na głupca”, na Litwie „Dzień kłamcy” (Melagio diena), a w Portugalii „Dzień kłamstwa” (Dia da mentira). Kraje hiszpańskojęzyczne obchodzą odpowiednik prima aprilis, Dia de los Santos Inocentes, czyli katolickie święto nazywane Dniem Niewiniątek. W krajach germańskich tradycyjnie nie podjęto żadnego wysiłku intelektualnego i to po prostu „1 kwietnia”, a we Francji jest określany jako „Dzień kwietniowej ryby” (Jour du poisson d’avril). Na wschodzie 1 kwietnia kojarzony jest jako „Dzień śmiechu”. Do Polski prima aprilis trafił w XVI/XVII wieku z Niemiec. Poeta Wacław Potocki pisał: „Prima aprilis albo najpierwszy dzień kwietnia. Do rozmaitych żartów moda staroletnia.”Tuwim tłumaczył to najprościej: prima znaczy po łacinie dzień, a aprilis – bzdura albo w innej wersji: prima – oszuka, a aprilis – łemcie.

Tak czy inaczej w tym roku 1 kwietnia czyli prima aprilis łączymy dodatkowo z „lanym poniedziałkiem” co oznacza że można być jednocześnie oblanym i oszukanym. W każdym razie bądźmy czujni bo kłamstewka mogą nas spotkać w gronie rodzinnym, a kłamstwa mamy na codzień z ekranów telewizora. Życzę zdrowia i pogody ducha, nie tylko 1.04.2024 czyli w prima aprilis.

Skąd się wzięło Prima aprilis 

Zapraszam do lektury artykułu – Mowa ciała – tak wygląda kłamstwo

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia