Śmierć Barbary Blidy: Lewica chce wznowienia śledztwa

Lewica żąda wznowienia postępowania w sprawie śmierci Barbary Blidy. Czy zostaną wyjaśnione okoliczności tragedii?

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprawa Barbary Blidy
17 lat niewyjaśnionej sprawy, czy tym razem się uda?

Lewica w Polsce wzywa do wznowienia postępowania prokuratorskiego w sprawie tragicznej śmierci Barbary Blidy, która miała miejsce 25 kwietnia 2007 roku. Współprzewodniczący Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty ogłosił dziś podczas konferencji prasowej, że jego ugrupowanie zamierza wystąpić w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Śmierć Barbary Blidy: Lewica chce wznowienia śledztwa.

Śmierć Barbary Blidy: Lewica chce wznowienia śledztwa.

Barbara Blida zginęła w dramatycznych okolicznościach podczas próby zatrzymania przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w Siemianowicach Śląskich. Według relacji, śmierć nastąpiła od strzału, w momencie gdy funkcjonariusze przeszukiwali jej dom na polecenie prokuratury, która podejrzewała ją o udział w tzw. aferze węglowej.

Wypowiadając się w sprawie, Włodzimierz Czarzasty wyraził stanowczy pogląd, że Barbara Blida nie popełniła samobójstwa, co sugerowano w czasie wcześniejszego śledztwa. Wskazał również na potrzebę dogłębnego zbadania wszystkich okoliczności związanych z jej zgonem.

Afera węglowa, w której Blida miała być zamieszana, wywołała w tamtym okresie duże poruszenie w polskiej opinii publicznej. Sprawa dotyczyła domniemanych nieprawidłowości w handlu węglem, a śmierć Blidy tylko pogłębiła tę kontrowersję.

Prawo musi prawo znaczyć…

Lewica podkreśla, że niezależnie od upływu czasu, sprawiedliwość musi być osiągalna dla wszystkich obywateli. Dlatego też, jej przedstawiciele postulują ponowne przyjrzenie się tej sprawie i podjęcie działań, które doprowadzą do rzetelnego wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy.

W obliczu ostatnich doniesień, opinia publiczna w Polsce zaczyna kwestionować przebieg wcześniejszego śledztwa oraz żądać transparentności i rzetelności w postępowaniu wymiaru sprawiedliwości. Czy działania Lewicy przyniosą oczekiwane rezultaty, czas pokaże. Jednak jedno jest pewne – sprawa śmierci Barbary Blidy pozostaje niezmiennie aktualna, a domaganie się sprawiedliwości staje się głosem wielu Polaków.

Śmierć Barbary Blidy – nierozwiązana zagadka.

Upływa 17 lat od tragicznego wydarzenia, które wstrząsnęło polskim społeczeństwem – śmierci Barbary Blidy, byłej posłanki SLD i byłej minister budownictwa. 25 kwietnia 2007 roku, w trakcie próby zatrzymania przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w Siemianowicach Śląskich, Blida straciła życie od strzału.

Wydarzenie to miało miejsce w kontekście tzw. afery węglowej, w ramach której Blida miała być podejrzewana o nieprawidłowości. Prokuratura Okręgowa w Katowicach zarządziła zatrzymanie i przeszukanie jej domu. Jednakże, okoliczności tej operacji oraz samo zdarzenie śmierci Blidy wzbudziły wiele pytań i wątpliwości.

Łódzka prokuratura, która prowadziła śledztwo, oskarżyła byłego oficera ABW, Grzegorza S., o niedopełnienie obowiązków służbowych podczas zatrzymania Blidy. Sąd pierwszej instancji uznał go za winnego, jednakże po apelacji obrony i kolejnym procesie, został uniewinniony.

O krok od trybunału

Sprawa śmierci Barbary Blidy stała się także przedmiotem zainteresowania sejmowej komisji śledczej. W swoim raporcie wskazała ona na konieczność podjęcia działań wobec osób odpowiedzialnych za działania w kontekście tej tragedii. Dotyczyło to takich osób jak: były premier Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Niemniej jednak, postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu zostało ostatecznie odrzucone przez Sejm.

Niedawno, w kwietniu 2016 roku, katowicka prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Było to w związku z zawiadomieniem złożonym przez posła PO Roberta Kropiwnickiego przeciwko Ziobrze. Decyzja ta kolejny raz podkreśla trudności w rozwiązaniu tej sprawy, która pozostaje nierozwiązana i otwarta na interpretacje.

Co przyniesie przyszłość?

Mimo upływu lat, śmierć Barbary Blidy nadal pozostaje punktem zapalnym w polskiej polityce i społeczeństwie. Wielu domaga się pełnego wyjaśnienia okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Czy prawda w końcu zostanie ujawniona? Czas pokaże. Jedno jest pewne – kontrowersje wokół Barbary Blidy nie zanikną, dopóki ta sprawa nie zostanie rozwiązana.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia