Strzelanina w fińskiej szkole. Ogień otworzył…12-latek. AKTUALIZACJA: Jest ofiara śmiertelna

Spokojne wtorkowe przedpołudnie w fińskiej Vantaa, na przedmieściach Helsinek, przerwał dramatyczny akt przemocy. W szkole podstawowej Viertola doszło do strzelaniny.

238

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Strzelanina w fińskiej szkole. Ogień otworzył...12-latek
Strzelanina w fińskiej szkole. Ogień otworzył...12-latek

12-letni chłopiec otworzył ogień do swoich rówieśników, raniąc trzech nastolatków. Niestety, jedno z ranionych dzieci nie żyje. Policja zatrzymała sprawcę.

Strzelanina w fińskiej szkole. Trzy osoby ranne

Do zdarzenia doszło po godzinie 9:00 rano czasu lokalnego. Na miejsce natychmiast przyjechała policja i karetki pogotowia. Początkowo informowano, że sprawca i ofiary miały po 13 lat, jednak później policja sprostowała te informacje.

„Podejrzany został zatrzymany i przebywa w areszcie” – poinformowała fińska policja na swojej stronie internetowej. Z ustaleń wynika, że trzy osoby zostały ranne.

Rannych uczniów natychmiast przewieziono do szpitala. Po godzinie 13:00 czasu fińskiego (godzinę później niż w Polsce) policja podała tragiczną wiadomość – jedno z poszkodowanych dzieci nie żyje. Stan pozostałych poszkodowanych dzieci na ten moment nie jest znany.

Służby poprosiły osoby postronne o niezbliżanie się do rejonu zdarzenia. Uczniowie w szkole przebywają w zamkniętych salach do czasu zakończenia akcji.

Świadek zdarzenia, który w tym dniu pracował niedaleko szkoły, powiedział fińskiemu dziennikowi „Iltalehti”, że po godzinie 9:00 usłyszał strzał. „Potem rozległ się straszny krzyk i kilkoro dzieci wybiegło na podwórko” – powiedział.

Potwierdził, że służby zjawiły się na miejscu po kilku minutach.

W szkole w Vantaa uczą się dzieci z klas 1-9. Do szkoły uczęszcza około 800 uczniów.

Strzelanina w fińskiej szkole. Zdjęcie ilustracyjne
Strzelanina w fińskiej szkole. Zdjęcie ilustracyjne

Chaos i strach. Rodzice czekają na wiadomości o swoich dzieciach

Po strzelaninie w szkole w Vantaa panuje chaos i strach. Rodzice zjechali na miejsce, aby odebrać swoje dzieci, ale policja nie pozwala nikomu opuścić budynku. Placówka edukacyjna podzielona jest na dwa oddziały oddalone od siebie o około 600 metrów. W jednym z nich doszło do strzelaniny.

„Nikogo nie wpuszczamy i pozostajemy na zajęciach. Nie chodzimy też na przerwę. Rodzice zjechali na miejsce, aby odebrać swoje dzieci, ale przez szparę w drzwiach powiedziałem im, że nie możemy nikogo wypuścić” – mówi Jukka Kasurinen, wicedyrektor oddziału, który uznano za bezpieczny.

Rodzice stoją przed szkołą, zaniepokojeni i pełni obaw. Niektórzy płaczą, inni nerwowo sprawdzają telefony. Atmosfera jest napięta i nerwowa.

Strzelanina w fińskiej szkole: Premier Finlandii zabrał głos

Premier Finlandii Petteri Orpo skomentował incydent na Twitterze.

„Scena strzelaniny w Vantaa głęboko szokuje” – napisał Orpo. „Moje myśli są z poszkodowanymi, ich bliskimi oraz innymi uczniami i personelem placówki Viertola. Uważnie śledzimy sytuację i czekamy na aktualne informacje od służb”.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie strzelaniny. Na razie nie wiadomo, jaki był motyw działania sprawcy.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia