Niedźwiedzie znów atakują ludzi – duży problem na Słowacji

W ciągu ostatniego weekendu niedźwiedzie brunatne aż dwukrotnie zaatakowały turystów na Słowacji

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

niedźwiedzie znów atakują ludzi, niedźwiedź w lesie
niedźwiedzie znów atakują ludzi na Słowacji

Na Słowacji ostatnio coraz częściej dochodzi do nietypowych i groźnych sytuacji – niedźwiedzie znów atakują ludzi. Doszło do tego aż dwa razy w ciągu dwóch dni.

W pierwszym przypadku mężczyzna, który zszedł ze szlaku turystycznego w poszukiwaniu grzybów, natknął się na niedźwiedzia brunatnego. Zaskoczone zwierzę zaatakowało grzybiarza, a ten w samoobronie strzelił do niego z broni śrutowej. Ranny niedźwiedź uciekł do gęstego lasu, a na miejsce zdarzenia wezwano Zespół Interwencyjny ds. Niedźwiedzi Brunatnych Słowackiego Parku Narodowego. Służby po przeszukaniu terenu nie odnalazły zwierzęcia, co budzi obawy o jego dalsze losy i stwarza potencjalne zagrożenie dla innych osób w okolicy.

Drugi incydent miał miejsce w pobliżu szlaku turystycznego w rejonie miejscowości Przybylina. Małżeństwo z psem podczas odpoczynku zostało zaskoczone przez niedźwiedzia. Przerażona para rzuciła się do ucieczki, a zwierzę ruszyło za nią w pościg. Na szczęście udało im się schronić w pobliskiej chatce, gdzie przeczekali zagrożenie. Mężczyzna odniósł lekkie obrażenia nogi, ale nie wymagał hospitalizacji.

Niedźwiedzie znów atakują ludzi – jak Słowacy chcą rozwiązać problem?

Słowackie służby ochrony przyrody tłumaczą, że do coraz częstszych ataków dochodzi z powodu długo nierozwiązywanego problemu zbyt dużej ilości niedźwiedzi brunatnych na Słowacji. Szacuje się, że populacja tych zwierząt w kraju liczy obecnie około 800-1000 osobników. Oznacza to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi dekadami. Coraz częściej niedźwiedzie zbliżają się do ludzkich osiedli w poszukiwaniu pożywienia, co stwarza niebezpieczne sytuacje dla obu stron.

Słowacki resort środowiska w odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków niedźwiedzi prowadzi rozmowy z myśliwymi na niektórych terenach. Celem jest wspólna identyfikacja zwierząt stwarzających problemy i „zlikwidowanie” ich. Budzi to z kolei wiele kontrowersji wśród obrońców zwierząt i organizacji ekologicznych. Rząd Roberta Ficy planuje również złagodzić warunki odstrzału niedźwiedzi, co spotyka się z silnym sprzeciwem opozycji. Argumentuje ona, że projekt ustawy zezwalającej na odstrzał niedźwiedzi poruszających się w miastach i wsiach jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej. Dopuszcza ono jedynie eliminowanie osobników problemowych, a nie wszystkich, które pojawią się w pobliżu ludzkich osiedli.

Spotkanie z niedźwiedziem – co robić?

Najważniejsze to zachować spokój. Choć mówi się, że niedźwiedzie znów atakują ludzi, to jednak nie każde spotkanie z tym zwierzęciem musi skończyć się tragicznie. O czym zatem warto pamiętać?

Zauważ niedźwiedzia z daleka. Nie hałasuj i nie rzucaj się w oczy. Zatrzymaj się i obserwuj zwierzę z bezpiecznej odległości (co najmniej 100 metrów). Nie podchodź bliżej, nie rób zdjęć i nie krzycz. Powoli wycofaj się tą samą drogą, którą przyszedłeś. Jeśli niedźwiedź zauważy Cię i zacznie się zbliżać, stań nieruchomo i mów głośno, ale spokojnie. Ponadto spróbuj się powiększyć, np. stań na kamieniu lub unieś plecak nad głowę. W ostateczności, jeśli niedźwiedź zaatakuje, udaj martwego – połóż się na brzuchu, chroń głowę rękami i nie ruszaj się.

Pamiętaj także o kilku zasadach:

• Nigdy nie karm niedźwiedzi!

• Nie zostawiaj jedzenia i śmieci w pobliżu swojego miejsca postoju.

• Informuj innych o swoich planach wędrówki i przewidywanym czasie powrotu.

• Zapoznaj się z lokalnymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi niedźwiedzi.

Pamiętaj, że niedźwiedzie to dzikie zwierzęta i należy im się szacunek. Zachowując ostrożność i stosując się do powyższych zasad, możesz zminimalizować ryzyko niebezpiecznego spotkania.

Warto uważać także na niedźwiedzie w polskich Tatrach.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia