Zakupy respiratorów z początku pandemii? teraz zawiadomienie do prokuratury na Morawieckiego i Sasina

pojawi się zawiadomienie do prokuratury na Morawieckiego i Sasina wystawione przez NIK, dotyczy transakcji na maseczki i respiratory w COVID19

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zawiadomienie do prokuratury NIK na Morawieckiego 2
zawiadomienie do prokuratury NIK na Morawieckiego 2

Zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli (NIK) do prokuratury dotyczące Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina, a także innych osób. Tych wszystkich zaangażowanych w proces zakupu środków ochrony indywidualnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. To rzuca nowe światło na zarządzanie kryzysowe podczas pandemii.

Zarządzanie kryzysowe zamieniło się w kryzys w zarządzaniu – wielka kasa bez kontroli a teraz NIK

NIK, po przeprowadzeniu kontroli, stwierdziła niegospodarność, nierzetelność i niecelowość wydania blisko 200 mln zł. Było to w latach 2020-2021, co doprowadziło do decyzji o skierowaniu zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.

W centrum tej sprawy znajdują się decyzje podjęte na najwyższych szczeblach władzy, wskazujące na poważne braki w zarządzaniu publicznymi środkami. Podjęte działania, według NIK, nie tylko nie przyczyniły się do efektywnego przeciwdziałania pandemii. One również naraziły finanse państwa na znaczne straty. Zakupy realizowane przez spółki Skarbu Państwa, na polecenie premiera, obejmowały m.in. produkty o niezweryfikowanej jakości. Proces ten był prowadzony bez należytej kontroli i z niejasnymi kryteriami wyboru dostawców.

Kwestionowana jakość zakupionych środków ochrony, w tym maseczek, kombinezonów ochronnych i przyłbic. Dodatkowo brak jasności, co do ich faktycznego wykorzystania. To podkreśla wagę należytej weryfikacji dostawców i produktów, zwłaszcza w kontekście zagrożeń dla zdrowia publicznego.

Dziwne rozliczenia a raczej nie wystarczające udokumentowanie

NIK wskazuje również na problem nieodpowiedniego rozliczenia zakupów, co skutkowało stratami dla spółek Skarbu Państwa i ostatecznie dla budżetu państwa. Sytuacja ta wywołuje pytania o odpowiedzialność zarówno na poziomie decyzyjnym, jak i wykonawczym, oraz o mechanizmy kontrolne, które miały za zadanie zabezpieczyć interes publiczny.

To, że sprawa trafia do prokuratury, podkreśla jej powagę i potencjalne konsekwencje prawne dla osób zaangażowanych. Niezależnie od ostatecznych wyników postępowania, sytuacja ta rzuca cień na proces zarządzania kryzysowego w Polsce i stawia pytania o skuteczność i transparentność podejmowanych działań w obliczu bezprecedensowego wyzwania, jakim była pandemia COVID-19.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowaliśmy go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe a jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia