Ambasador Izraela wezwany do MSZ

Ambasador Izraela w Polsce Ja'akow Liwne został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na piątek 5 kwietnia na godzinę 10:00. Informację przekazał w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ambasador Izraela wezwany do MSZ. Ambasada Izraela w Warszawie. Autorstwa Panek - Praca własna
Ambasador Izraela wezwany do MSZ. Ambasada Izraela w Warszawie. Autorstwa Panek - Praca własna

Spotkanie ma związek z kontrowersyjnymi słowami ambasadora Liwne, który w programie „Kanał Zero” na platformie YouTube nie chciał wprost przeprosić za izraelski atak na konwój World Central Kitchen w Strefie Gazy, w którym zginął 36-letni Polak Damian Soból.

Wiceszef MSZ ogłosił planowane spotkanie z ambasadorem Izraela w charakterze osobistym.

Ambasador Izraela: „Takie rzeczy się zdarzają”

W środę wieczorem, podczas występu na kanale Zero na platformie YouTube, Ja’akow Liwne unikał bezpośredniego „przeproszania i proszenia o wybaczenie” w kontekście ataku na konwój World Central Kitchen, który spowodował śmierć 36-letniego obywatela Polski. Zamiast tego stwierdził, że „takie incydenty się zdarzają”.

Wyraził smutek i złożył kondolencje rodzinom ofiar, w tym polskiej ofierze, mówiąc: „Bardzo ubolewamy nad tym, co miało miejsce. Teraz to przedmiot naszego śledztwa”.

Premier Donald Tusk w czwartek przed południem krytykował słowa ambasadora Izraela. – Absolutnie nie akceptuję sposobu informowania, czy komunikowania tej kwestii ze strony ambasadora – powiedział Tusk. I dodał, że dyplomata powinien powiedzieć „przepraszam”.

Izraelski atak na konwój humanitarny w Strefie Gazy. Zginęło 7 osób

W ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy zginęło siedem osób, w tym 36-leni Polak – Damian Soból z Przemyśla. Incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 kwietnia, gdy Izrael zaatakował konwój przewożący pomoc humanitarną. Zaskakującym jest fakt, że armia izraelska miała świadomość trasy konwoju World Central Kitchen i wydała na nią zgodę.

Ponadto pojazdy były wyraźnie oznakowane logo organizacji, także na dachach. Mimo to doszło do ataku. W wyniku incydentu śmierć poniosło siedmiu wolontariuszy działających dla World Central Kitchen. Oprócz Polaka, zginęli trzej Brytyjczycy, Australijczyk, obywatel USA i Kanady oraz Palestyńczyk.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia