Na koszulce reprezentacji Niemiec symbole używane przez SS

Podobieństwo symbolu używanego przez SS do czcionki na koszulce reprezentacji Niemiec z numerem 44 jest dla niektórych niewątpliwe.

231

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na koszulce reprezentacji Niemiec symbole używane przez SS - koszulka sportowa SS
Na koszulce reprezentacji Niemiec symbole używane przez SS - koszulka sportowa SS

Podobieństwo symbolu używanego przez SS do czcionki na koszulce reprezentacji Niemiec z numerem 44 jest dla niektórych niewątpliwe. Szczególnie takich którzy z tym drugim mieli do czynienia lub interesują się historią. Oliver Brüggen rzecznik Adidasa powiedział „W Adidasie pracują ludzie z około 100 krajów. Nasza firma opowiada się za promowaniem różnorodności i inkluzywności i jako firma aktywnie prowadzimy kampanię przeciwko ksenofobii, antysemityzmowi, przemocy i nienawiści we wszelkich formach”. Zapewne ten sposób promocji wydał mu się odpowiedni i przyniósł niewątpliwy skutek.

Nie posądzam rzecznika o to, że będąc małym dzieckiem słuchał z zapartym tchem opowieści swojego dziadka wyruszającego do krajów za Wisłą, tym bardziej z napisem SS na kołnierzu. „Wszelkie próby promowania poglądów, które dzielą lub wykluczają, nie są częścią naszych wartości jako marki” tak dalej wywód ciągnął Oliver Brüggen. Pan ten tłumaczy że za projekt czcionki prezentującej nazwiska oraz numery zawodników odpowiada Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB). Federacja na platformie X informuje, że projekty koszulek przedstawiono UEFA do przeglądu wcześniej i żadna strona nie zauważyła symboliki nazistowskiej.

Na koszulce reprezentacji Niemiec symbole używane przez SS - informacja dla fanów z platformy X
Na koszulce reprezentacji Niemiec symbole używane przez SS – informacja dla fanów z platformy X

Na koszulce reprezentacji Niemiec symbole używane przez SS – wersja tylko dla kibiców

Jak się dowiadujemy problem nie do końca dotyczy koszulek przewidzianych dla reprezentacji Niemiec. Zawodnicy drużyny używają jedynie numerów od 1 do 23. Chodzi o możliwość zamówienia spersonalizowanej koszulki z numerem 44 i nazwiskiem lub imieniem, przez kibiców. Niemiecki kibic Adolf w koszulce z numerem 44 mógłby wyglądać ciekawie.

Moim zdaniem nie wszyscy zauważają też cyfrę 4, która przypomina odznakę Hitlerjugend. Jest ona bez wątpienia najbardziej znaną organizacją, która zrzeszała niemiecką młodzież. Liczebność i powszechność świadczyły o całkowitej indoktrynacji niemieckiego społeczeństwa. Hitlerowskie wzorce wychowania były jednym z pretekstów do jej utworzenia mającymi kształtować przywiązanie do dyscypliny, nacjonalizm i antysemityzm.

Hitlerjugend na defiladzie w czerwcu 1933 NAC
Hitlerjugend na defiladzie w czerwcu 1933 NAC

Adidas nie pierwsza wpadka, na koszulce reprezentacji Niemiec się nie zaczęło

Firmie Adidas zarzucało się wyzyskiwanie pracowników oraz wykorzystywanie pracy dzieci. Adidas to jedno z przedsiębiorstw z branży tekstylnej opisanych w raporcie kampanii Play Fair 2008 na temat łamania praw pracowniczych i praw człowieka.

Jak wszyscy oprócz Niemców zapewne wiedzą, na niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Niemieckie firmy, które wzbogaciły się w czasie wojny to między innymi: Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn, Lufthansa, Deutsche Bank, IG Farben i inne. Zapewne należał do nich także Adidas.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie, a także Warsaw 1939

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia