Odpady plastikowe wkrótce odejdą do przeszłości

Odpady plastikowe wkrótce odejdą do przeszłości, będą biodegradowalne. Dostawcy produktów w opakowaniach plastikowych opracowali metodę

131

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady, ładowarka przesypuje sterty śmieci w sortowni odpadów
sztuczna inteligencja pomoże segregować odpady w Poznaniu i innych miastach

Do 2025 roku Nestle zobowiązało się do eliminacji plastików niepodlegających recyklingowi z ich produktów. L’Oreal idzie o krok dalej. Obiecuje, że wszystkie ich opakowania będą „do ponownego napełnienia, używania, recyklingu lub kompostowania” również do 2025 roku. Procter & Gamble ma ambitny plan zmniejszenia użycia nowego plastiku pochodzącego z ropy o połowę do 2030 roku. Te inicjatywy są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów i naciski ekologiczne dotyczące zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko. Zwłaszcza oceany cierpią przez odpady plastikowe nie ulegające biodegradacji.

Jednorazówki nie muszą być z plastiku a skoro już to plastik musi być biodegradowalny

W odpowiedzi na te zobowiązania, firmy takie jak Nestle, L’Oreal, i Procter & Gamble promują nowe generacje zakładów recyklingu. Nazywają je „zaawansowanymi” lub „chemicznymi”. Obiecują one możliwość przetwarzania większej ilości produktów niż obecne metody recyklingu. Taka innowacja jest niezbędna, by sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem odpadami plastikowymi na świecie.

Jednak na obecnym etapie, zaawansowany recykling napotyka na trudności w realizacji swoich ambitnych obietnic. Mimo to, branża plastikowa widzi w tej technologii rozwiązanie problemu narastających globalnie odpadów. Tradycyjny recykling polega głównie na rozdrabnianiu i stopieniu odpadów plastikowych. Operatorzy zaawansowanego recyklingu twierdzą, że są w stanie rozłożyć plastik na bardziej podstawowe bloki molekularne. Potrafią przekształcić je w zupełnie nowy plastik.

Wśród firm promujących te innowacje jest PureCycle Technologies, wspierana przez Nestlé, L’Oreal, i Procter & Gamble. Prowadzi ona zakład o wartości 500 milionów dolarów w Ironton, Ohio. Miał on rozpocząć działalność w 2020 roku z zdolnością przetwarzania do 182 ton odpadów polipropylenowych, trudnych w recyklingu, codziennie. Niestety, firma napotyka na problemy techniczne, pozwy akcjonariuszy, pytania o skuteczność technologii oraz niepokojący raport od inwestorów. Tych inwestorów którzy zarobili na spadku ceny akcji firmy.

Odpady plastikowe czasem są wręcz eksportowane
Odpady plastikowe czasem są wręcz eksportowane …do Polski

Odpady plastikowe mogą być bio albo podlegać recyklingowi

PureCycle, mająca siedzibę w Orlando, Floryda, twierdzi, że jest na dobrej drodze. „Zwiększamy produkcję,” powiedział dyrektor generalny, Dustin Olson, podczas niedawnej wizyty w zakładzie. Nestlé, Procter & Gamble i L’Oréal wyrazili zaufanie do PureCycle. PureCycle jest symbolem szerszych problemów nowej generacji zakładów recyklingowych, które walczą z narastającą produkcją plastiku na świecie.

Inne zakłady napotkały na podobne problemy, takie jak zakład w Tigard, Oregon, czy w Ashley, Indiana. Tam realizowanie celów recyklingowych zostało znacznie opóźnione przez pożary, wycieki oleju i skargi dotyczące bezpieczeństwa pracowników. Wiele nowych zakładów przekształca plastik w paliwo, co nie jest uznawane za recykling przez EPA, chociaż branża twierdzi, że część tego paliwa może być przekształcona w nowy plastik.

Lobby branży plastikowej promuje recykling chemiczny jako sposób na zwiększenie ilości przetwarzanego plastiku. Grupy ekologiczne argumentują, że firmy wykorzystują strategię promowania recyklingu, by usprawiedliwić sprzedaż większej ilości plastiku, pomimo że nowe technologie recyklingu nie są jeszcze gotowe. Tymczasem, odpady plastikowe zalewają rzeki i strumienie, gromadzą się na wysypiskach lub są eksportowane.

Ważne by odpady plastikowe były poważnie traktowane przez koncerny takie jak Nestle

Mimo trudności i krytyki, firmy takie jak Nestlé, L’Oréal i Procter & Gamble nadal są optymistycznie nastawione do technologii PureCycle, wierząc w jej potencjał do przekształcenia przemysłu plastikowego w bardziej zrównoważony i mniej szkodliwy dla środowiska.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowaliśmy go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe a jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia