Donald Tusk o związkach partnerskich – projekt ustawy jest gotowy

Rząd Donalda Tuska pracuje nad projektem ustawy o związkach partnerskich - dokument jest gotowy

195

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polska wygrywa w niechlubnym rankingu, para mężczyzn siedzi wspólnie na kanapie
Polska wygrywa w niechlubnym rankingu - zła sytuacja osób LGBT+

Wczoraj Donald Tusk o związkach partnerskich wypowiedział się jasno. Stwierdził, że projekt ustawy jest gotowy.

Rządowy projekt ustawy o związkach partnerskich jest długo wyczekiwanym krokiem w kierunku większej równości dla osób LGBTQ+ w Polsce. Choć jego dalsze losy zależą od poparcia koalicjantów, sam fakt jego przygotowania jest ważnym sygnałem dla społeczeństwa.

Ustawa o związkach partnerskich odpowiada na postulaty środowisk LGBTQ+, które od lat walczą o równe prawa. Dotychczas pary tej samej płci w Polsce nie mają możliwości formalizacji swojego związku, co pozbawia ich szeregu praw i obowiązków przysługujących parom heteroseksualnym. Pary nie będące w formalnym związku nie mogą w Polsce wspólnie się rozliczać, dowiadywać wzajemnie o stan zdrowia czy adoptować dziecka. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce może się to zmienić. Pary, nie tylko homoseksualne, po przyjęciu takiej ustawy mogłyby liczyć na:

• Wspólne rozliczenia podatkowe,

• Dziedziczenie,

• Prawo do informacji o stanie zdrowia partnera,

• Możliwość odwiedzania partnera w szpitalu,

• Prawo do zasiłku opiekuńczego,

• Wspólne zaciąganie kredytów.

Donald Tusk o związkach partnerskich – projekt budzi kontrowersje

Projekt ustawy budzi kontrowersje wśród części społeczeństwa i polityków. Przeciwnicy argumentują, że podważa on tradycyjny model rodziny i kłóci się z wartościami chrześcijańskimi, które dominują w Polsce. Zwolennicy ustawy podkreślają, że nie zagraża ona tradycyjnym rodzinom. Daje natomiast parom nie będącym małżeństwem możliwość formalizacji ich związków oraz zapewnienia im stabilności i bezpieczeństwa. Minister ds. równości, Katarzyna Kotula, mówiła w RMFFM: „Ja na ten projekt patrzę jako na drugą ustawę o szczęściu. Taką pierwszą ustawą o szczęściu była ustawa o in vitro – to jest projekt, który uchwaliliśmy jako jeden z pierwszych na początku X kadencji Sejmu.”. Na pytanie dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne odpowiedziała: „Patrząc na tęczowe rodziny z pozycji dziecka musimy zrobić wszystko, żeby dziecku zagwarantować bezpieczeństwo. Dziecko ma prawo do rodziny. Te dzieci w tęczowych rodzinach się wychowują. (…) Mamy bardzo ważne wyroki trybunałów europejskich, które mówią jednoznacznie, że musimy iść w kierunku formalizacji tych związków. Mamy tęczowe rodziny, mamy pary, które żyją ze sobą od lat.”.

Polska w tyle za Europą

Polska jest jednym z pięciu krajów UE, które nie dają parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Donald Tusk o związkach partnerskich wyraża się pozytywnie i twierdzi, że projekt ten powinien być rozpatrywany przez polityków wszystkich partii jak najszybciej. W grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wydał wyrok nakazujący Polsce wprowadzenie ochrony prawnej dla par tej samej płci.

Według nieoficjalnych informacji, projekt ustawy o związkach partnerskich ma przewidywać m.in.:

• Wspólną administrację majątkiem,

• Możliwość wspólnego wynajmu mieszkania,

• Prawo do alimentacji,

• Możliwość pochowania partnera.

Ustawa o związkach partnerskich jest szansą na większą równość dla osób LGBTQ+ w Polsce. Projekt budzi kontrowersje, ale otwiera też ważną dyskusję na temat praw tej społeczności. Polska, jako jeden z ostatnich krajów UE, musi uregulować tę kwestię, aby wypełnić swoje zobowiązania międzynarodowe i zapewnić wszystkim obywatelom równe prawa.

Rząd Donalda Tuska pracuje nad ustawą o związkach partnerskich od Stycznia tego roku.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia