Terapia depresji z wykorzystaniem farmaceutyków oraz aplikacji na receptę

Żadna aplikacja samodzielnie nie zastąpi dobrego terapeuty.

119

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

terapia depresji - siedzący, brodaty mężczyzna, trzyma się obu rękoma za głowę. Załamany wyraz twarzy. Pociesza go ciemnowłosa kobieta.

Nadal w świadomości wielu osób, depresja jest bardziej chwilowym, obniżeniem nastroju niż poważną chorobą. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie dotknęła ona nie mniej niż 280 mln ludzi, a do 2030 roku depresja stanie się dominującą chorobą na Ziemi. Terapia depresji

Narodowy Fundusz Zdrowia ocenia, że w naszym kraju, na poważne zaburzenie psychiczne jakim jest depresja, choruje ok. 1,2 mln osób, przy czym liczba dotyczy wyłącznie przypadków zdiagnozowanych. Pamiętajmy, iż najczęściej sami chorzy nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia, a symptomów choroby nie zauważają nawet bliscy. Osoby dotknięte depresją, stopniowo wycofują się ze wszystkich, swoich dotychczasowych aktywności. Zamykają się w sobie, stopniowo zanika ich życie towarzyskie, są non-stop zmęczeni. Ponieważ ta niebezpieczna choroba nie czyni wyjątków i statystycznie jest bardziej dokuczliwa w większych krajach, w USA gdzie na depresję cierpi niemal 30% obywateli opracowano nową terapię. Na pierwszy rzut oka wygląda ona dziwnie, ale jak wykazały badania, jest skuteczna.

Nowa terapia depresji

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), zezwoliła na użycie „Rejoyn”, pierwszej aplikacji dostępnej wyłącznie na receptę, ukierunkowanej na leczenie depresji. Opracowana przez Otsuka Pharmaceutical i Click Therapeutics aplikacja na smartfony, przeznaczona jest do stosowania wraz z lekami przeciwdepresyjnymi, dla osób w wieku 22 lat i starszych, u których zdiagnozowano zaburzenia depresyjne. Zgodnie z komunikatem prasowym, aplikacja zawiera sześciotygodniowy program, łączący nowe podejście zwane treningiem poznawczo-emocjonalnym oraz lekcje terapii poznawczo-behawioralnej. Agencja dopuściła „Rejoyn” do użytkowania na podstawie testów trwających 13 dni. W badaniach wzięło udział 386 osób, w wieku 22÷64 lata. Badanie wykazało, że chociaż uczestnicy korzystający z aplikacji „Rejoyn” wykazali poprawę początkowych objawów depresyjnych, to średnia zmiana nie różniła się znacząco, od zmiany zaobserwowanej w grupie pracującej z aplikacją „placebo”. W trakcie badań nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych.

Według twórców aplikacji, „Rejoyn” jest nową formą terapii łączonej, czyli wspomagającą leczenie farmakologiczne. Niezwykle istotne jest indywidualne zaangażowanie pacjentów korzystających z takiej formy terapii. Badanie Rejoyn wykazało, że 88% uczestników ukończyło co najmniej 12 z 18 sesji leczenia. Aby skorzystać z „Rejoyn” konieczna będzie recepta, a sama aplikacja ma być dostępna pod koniec 2024 roku. Otsuka Pharmaceutical ogłosiła, że postara się uczynić narzędzie „dostępnym i przystępnym cenowo”, ale nie określiła ceny.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia