Trumna z ciałem Damiana Sobóla wkrótce w Polsce

W piątek trumna z ciałem polskiego wolontariusza Damiana Sobóla, który zginął w ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy, przyleci z Kairu do Polski - przekazał PAP w czwartek rzecznik MSZ Paweł Wroński

146

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Damian Soból Fot. World Central Kitchen

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje nowe informacje dotyczące powrotu ciała polskiego wolontariusza, Damiana Sobóla, który zginął w ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy. Według rzecznika MSZ, Pawła Wrońskiego, trumna z ciałem Sobóla przyleci z Kairu do Polski już w piątek. Warto zaznaczyć, że nie będzie to lot specjalny.

Trumna z ciałem Sobóla zostanie przetransportowana samolotem do Krakowa, a następnie pojedzie drogą lądową do Przemyśla, rodzinnego miasta zmarłego. W piątek wiceszef MSZ, Andrzej Szejna, ogłosił, że ciało Sobóla zostanie przetransportowane do Polski przy użyciu samolotu wojskowego. Ostatecznie okazało się jednak, że wojskowy samolot nie przewiezie ciała do Egiptu. Za transport odpowiedzialna będzie organizacja World Central Kitchen.

Atak na konwój, w którym zginęło 7 wolontariuszy

Tragiczny atak, który miał miejsce 1 kwietnia w Strefie Gazy, pozostawił w smutku i żałobie wiele rodzin na całym świecie. Według informacji przekazanych przez organizację humanitarną World Central Kitchen. Siedmioro wolontariuszy straciło życie, gdy zostali ostrzelani przez izraelską armię. Atak miał miejsce w momencie, gdy wolontariusze przekazywali pomoc żywnościową mieszkańcom Strefy Gazy. Ta konkretna dostawa dotarła do regionu kilka godzin wcześniej, przewieziona statkiem z Cypru. W tragicznych okolicznościach śmierci znaleźli się obywatele różnych krajów, w tym Australii, Polski i Wielkiej Brytanii, oraz jedna osoba posiadająca obywatelstwo amerykańsko-kanadyjskie. Dodatkowo, zginął również palestyński kierowca, który uczestniczył w transporcie pomocy.

Śmierć tych niewinnych ludzi jest bolesnym przypomnieniem trudnej rzeczywistości, z jaką zmaga się ludność Strefy Gazy, będąca często niewinnymi ofiarami konfliktów zbrojnych. Społeczność międzynarodowa wyraża głęboki smutek i solidarność z rodzinami ofiar oraz potępienie tego tragicznego incydentu, który pochłonął życie niewinnych ludzi działających w dobrej wierze, aby przynieść pomoc potrzebującym.

Przetransportowanie ciała Damiana Sobóla do Polski

W czwartek RMF FM podało nieoficjalnie, że trumna z ciałem polskiego wolontariusza Damiana Sobóla ma zostać przetransportowana samolotem z Kairu do Warszawy. A następnie samolotem do Krakowa. Ze stolicy Małopolski trafi prawdopodobnie transportem kołowym do Przemyśla. Po przybyciu ciała do Polski. Planowane jest przeprowadzenie sekcji zwłok. A następnie pogrzeb w Przemyślu, rodzinnym mieście zmarłego. Prokuratura Okręgowa w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa Damiana Sobóla. Media informują, że już powołano kilku biegłych, którzy przeprowadzą badania na pobranych próbkach ciała i odzieży zmarłego. Wśród ofiar znajdowali się obywatele różnych krajów, w tym Polski, Australii, Wielkiej Brytanii, oraz jedna osoba posiadająca obywatelstwo amerykańsko-kanadyjskie. Oprócz nich, zginął także palestyński kierowca.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.
Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia