Obrady Sejmu 12 kwietnia. Dzień trzeci.

Dzisiaj trzeci dzień obrad sejmu. Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, wakacje od składek i blok głosowań. Powstanie też Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do aborcji.

134

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.


Dziś, w ostatnim dniu obecnego posiedzenia Sejmu, posłowie skoncentrują się na ważnych sprawach. Które dotyczą zarówno kwestii gospodarczych, jak i społecznych. Jednym z głównych punktów porządku obrad będzie debata nad nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Proponowane zmiany mają na celu wprowadzenie surowych wymogów dotyczących pochodzenia niektórych surowców, takich jak cyna, tantal, wolfram i złoto. Importerzy tych materiałów zostaną zobowiązani do zapewnienia, że pochodzą one z odpowiedzialnych źródeł oraz obszarów niemających związku ze strefami konfliktowymi.

Kolejnym istotnym punktem będzie debata nad projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli zostanie przyjęty, przedsiębiorcy otrzymają ulgę w postaci miesięcznego urlopu od składek na ubezpieczenia społeczne, które zostaną pokryte z budżetu państwa. Jest to krok mający na celu wsparcie przedsiębiorstw w trudnych czasach. Nie można także pominąć faktu, że dzisiejszy dzień będzie również poświęcony debacie nad projektem ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. W tym kontekście, planowane jest powołanie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia tych projektów. Transmisję z obrad Sejmu można obejrzeć od godziny 9:00.

Głosowanie w sejmie

Oprócz tego, podczas dzisiejszego posiedzenia odbędzie się blok głosowań, w którym posłowie podejmą decyzje dotyczące różnych istotnych kwestii. Oczekuje się, że dyskusje będą intensywne, a decyzje podejmowane będą w duchu dialogu i współpracy. Zachęcamy do śledzenia transmisji, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami na sali parlamentarnej.

Najbardziej dyskutowanym zagadnieniem będzie projekt uchwały dotyczący powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wcześniej zapowiedział, że jeśli Sejm zatwierdzi skierowanie tych projektów do komisji nadzwyczajnej. To ta komisja zostanie utworzona jeszcze tego samego dnia. Liczyć będzie 27 członków, z których 11 będzie reprezentować PiS, 9 KO, po 2 PL2050, PSL, Lewicę oraz 1 Konfederację.

Poza tym, posłowie będą głosować nad decyzją o wysłuchaniu informacji prezesa Rady Ministrów dotyczącej „przyjęcia bez sprzeciwu i dyskusji propozycji zmian traktatowych Parlamentu Europejskiego na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w dniu 18 grudnia 2023 r”. Dodatkowo, posłowie będą głosować nad ewentualnym odwołaniem członków Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Plan obrad Sejmu na dzisiaj wygląda następująco:

 1. Godz. 9:00 – 10:30
  • Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw.
  • 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów.
  • 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła.
 2. Godz. 10:30 – 12:00
  • Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
  • 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów.
  • 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła.
 3. Godz. 12:00 – 14:00
  • Informacja Ministra Spraw Zagranicznych na temat śmierci Damiana Sobola podczas niesienia pomocy humanitarnej ofiarom konfliktu w Strefie Gazy.
  • 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów.
  • 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła.
 4. Godz. 14:00 – 16:30
  • Głosowania, w tym:
   • Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw.
   • Rozstrzygnięcie wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt dotyczący informacji Prezesa Rady Ministrów.
   • Odwołanie członków Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.
   • Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.
   • Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych.
 5. Godz. 16:30 – 17:30
  • Ewentualne oświadczenia poselskie.

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia