Na swoim profilu w mediach społecznościowych, ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku ostrzegają, że ostatnio zaobserwowano w Beskidach częstsze pojawianie się żmij. Stąd też apel do goszczących w Beskidach turystów, aby zachowali szczególną ostrożność w trakcie swoich wędrówek. Planujesz majówkę
W mediach społecznościowych Grupa Beskidzka GOPR ze stacji w Szczyrku, poinformowała, że – „Żmije lubią ciepło. Można je spotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Napotkanej żmii najlepiej zejść z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, jeśli turysta niechcący nadepnie zwierzę”. Niewątpliwie podczas górskich wędrówek, przydatny może okazać się kijek, służący do podpierania się. Z pewnością przyda się również do odgarniania traw, a jeśli coś się w nich rusza, nie dajcie się ponieść ciekawości i takie miejsce, najzwyczajniej omińcie. Gdy napotkana żmija syczy, daje wyraźne ostrzeżenie. Atakuje wyłącznie w ostateczności, a przed człowiekiem ucieka.
Planujesz majówkę – co robić gdy ukąsi żmija
Jak się zachować gdy już dojdzie do ukąszenia? Z pewnością takiego zdarzenia nie wolno bagatelizować i bezwzględnie należy powiadomić odpowiednie służby oraz udać się do lekarza. Pomimo, że w 30÷60% przypadków dochodzi do „suchych” ukąszeń, kiedy wąż nie wypuścił jadu, wizyta u lekarza jest konieczna. Zasadniczo ukąszenie żmii nie jest śmiertelne (zgonem kończy się mniej niż 1% ukąszonych), ale może doprowadzić do wielu powikłań, a szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Jak przekazują GOPR-owcy po ukąszeniu – „Należy uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc, użyć opatrunku osłaniającego, unieruchomić kończynę i ograniczyć ruchy w jej obrębie. Pod żadnym pozorem nie wolno rany wysysać, uciskać lub nacinać. Ukąszona osoba nie powinna chodzić i ruszać zranioną kończyną”.
W miejscu ukąszenia mogą pojawić się: podwójny ślad po zębach gada, zasinienie, obrzęk, uczucie od mrowienia do silnego bólu. U osoby ukąszonej mogą pojawić się również inne objawy: dezorientacja, zwiększona potliwość i pragnienie, osłabienie i senność, nudności i inne.
Żmija zygzakowata, którą można spotkać na terenie Beskidów ma długość 70÷80 cm, gada rozpoznamy po charakterystycznym wzorze, ciągnącym się wzdłuż ciała, który jest mniej lub bardziej wyrazisty w zależności od ubarwienia osobnika (czarne, brązowe, szare, miedziane). Ciało żmii wieńczy charakterystyczna, trójkątna głowa z oczami o pionowej średnicy.
Nie atakujcie i nie zabijajcie napotkanych żmij, pomimo swej złej sławy są gatunkiem bardzo pożytecznym, objętym ochroną.
**********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.