Planujesz majówkę w Beskidach? Uwaga na żmije, GOPR ostrzega

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywności w górach, zachowaj ostrożność i uważnie patrz pod nogi. Nie tylko my lubimy wygrzewać się w promieniach słońca.

121

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

planujesz majówkę - na kępie podeschłej trawy, leży zwinięty, szaro-brązowy wąż, z charakterystycznym zygzakiem na ciele.
Żmija zygzakowata (Vipera berus)

Na swoim profilu w mediach społecznościowych, ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku ostrzegają, że ostatnio zaobserwowano w Beskidach częstsze pojawianie się żmij. Stąd też apel do goszczących w Beskidach turystów, aby zachowali szczególną ostrożność w trakcie swoich wędrówek. Planujesz majówkę
W mediach społecznościowych Grupa Beskidzka GOPR ze stacji w Szczyrku, poinformowała, że – „Żmije lubią ciepło. Można je spotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Napotkanej żmii najlepiej zejść z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, jeśli turysta niechcący nadepnie zwierzę”. Niewątpliwie podczas górskich wędrówek, przydatny może okazać się kijek, służący do podpierania się. Z pewnością przyda się również do odgarniania traw, a jeśli coś się w nich rusza, nie dajcie się ponieść ciekawości i takie miejsce, najzwyczajniej omińcie. Gdy napotkana żmija syczy, daje wyraźne ostrzeżenie. Atakuje wyłącznie w ostateczności, a przed człowiekiem ucieka.

Planujesz majówkę – co robić gdy ukąsi żmija

Jak się zachować gdy już dojdzie do ukąszenia? Z pewnością takiego zdarzenia nie wolno bagatelizować i bezwzględnie należy powiadomić odpowiednie służby oraz udać się do lekarza. Pomimo, że w 30÷60% przypadków dochodzi do „suchych” ukąszeń, kiedy wąż nie wypuścił jadu, wizyta u lekarza jest konieczna. Zasadniczo ukąszenie żmii nie jest śmiertelne (zgonem kończy się mniej niż 1% ukąszonych), ale może doprowadzić do wielu powikłań, a szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Jak przekazują GOPR-owcy po ukąszeniu – „Należy uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc, użyć opatrunku osłaniającego, unieruchomić kończynę i ograniczyć ruchy w jej obrębie. Pod żadnym pozorem nie wolno rany wysysać, uciskać lub nacinać. Ukąszona osoba nie powinna chodzić i ruszać zranioną kończyną”.

W miejscu ukąszenia mogą pojawić się: podwójny ślad po zębach gada, zasinienie, obrzęk, uczucie od mrowienia do silnego bólu. U osoby ukąszonej mogą pojawić się również inne objawy: dezorientacja, zwiększona potliwość i pragnienie, osłabienie i senność, nudności i inne.

Żmija zygzakowata, którą można spotkać na terenie Beskidów ma długość 70÷80 cm, gada rozpoznamy po charakterystycznym wzorze, ciągnącym się wzdłuż ciała, który jest mniej lub bardziej wyrazisty w zależności od ubarwienia osobnika (czarne, brązowe, szare, miedziane). Ciało żmii wieńczy charakterystyczna, trójkątna głowa z oczami o pionowej średnicy.

Nie atakujcie i nie zabijajcie napotkanych żmij, pomimo swej złej sławy są gatunkiem bardzo pożytecznym, objętym ochroną.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia