Stanowski poćwiartował żonę? Policja w domu dziennikarza Kanału Zero

W nocy z soboty na niedzielę Krzysztof Stanowski, znany dziennikarz sportowy i komentator, założyciel Kanału Zero, padł ofiarą oszustów. Do jego domu w Warszawie przyjechała policja po zgłoszeniu, że dziennikarz... poćwiartował żonę.

1134

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stanowski: Bardzo miła wizyta policji w nocy. Dostali telefon z mojego numeru, że... poćwiartowałem żonę.
Stanowski: Bardzo miła wizyta policji w nocy. Dostali telefon z mojego numeru, że... poćwiartowałem żonę.

Okazało się, że ktoś podszył się pod numer telefonu Stanowskiego i zadzwonił na policję, informując o makabrycznej zbrodni. Funkcjonariusze, niezwłocznie udali się na miejsce, aby zweryfikować zgłoszenie. Na szczęście szybko okazało się, że to fałszywy alarm, a sam Stanowski i jego żona byli cali i zdrowi.

Stanowski padł ofiarą tzw. spoofingu

Dziennikarz padł ofiarą spoofingu, czyli metody oszustwa polegającej na podszywaniu się pod inny numer telefonu. Oszuści wykorzystują specjalne narzędzia, które pozwalają im modyfikować numer identyfikacyjny (CID), wyświetlany na ekranie telefonu osoby odbierającej połączenie. W ten sposób mogą podszywać się pod dowolną osobę lub instytucję, wzbudzając zaufanie ofiary.

„Bardzo miła wizyta policji w nocy. Dostali telefon z mojego numeru, że… poćwiartowałem żonę. Potem jeszcze sporo innych zgłoszeń, rzekomo ode mnie. Funkcjonariuszom bardzo dziękuję za rozsądek i że nie obudzili mi dzieci. Definitywnie trzeba poprzedni numer dezaktywować” – skomentował sprawę Stanowski na X.

W tym przypadku oszuści wykorzystali fałszywy alarm, aby sprowadzić policję na miejsce i zaniepokoić znanego dziennikarza. Na szczęście policjanci wykazali się rozwagą i szybko zorientowali się, że coś jest nie tak.

Krzysztof Stanowski opowiedział o zdarzeniu na swoim kanale na YouTube oraz na Twitterze. „Podobno była cała lawina zgłoszeń z mojego numeru telefonu tej nocy. To było pierwsze zgłoszenie, a wszystkie kolejne zostały oznaczone jako nieprawdziwe” – mówił Stanowski na Kanale Zero.

Podobny incydent kilka dni wcześniej. Dotyczył Mentzena

Zaledwie kilka dni wcześniej o podobnej sytuacji informował poseł Konfederacji Sławomir Mentzen. W jego przypadku cyberprzestępca podszywający się pod polityka powiedział policji o rzekomej bombie podłożonej w szpitalu.

„To jest coraz mniej zabawne” – skomentował Mentzen na Twitterze. „Przyjechała dziś do mnie do firmy policja z informacją, że ktoś podszył się pod mój stary numer telefonu i zadzwonił do szpitala z informacją, że jest tam bomba.”

Zbieżność tych zdarzeń nie umknęła internautom. „I dziwnym zbiegiem okoliczności dzieje się to ludziom, uderzającym w obecny establishment medialno-polityczny. Pan Mentzen miał ten sam numer 3 dni temu” – skomentował jeden z nich.

Te incydenty pokazują, jak poważne zagrożenie stanowią tego typu ataki. Spoofing może służyć nie tylko do wyłudzania pieniędzy, ale również do siania dezinformacji i paniki.

Zdarzenie to po raz kolejny uświadamia, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w sieci. Spoofing to jedna z wielu metod oszustwa, z którymi możemy się spotkać w internecie. Warto więc znać sposoby ochrony przed tego typu atakami i wiedzieć, jak reagować, gdy padniemy ich ofiarą.

Jak uchronić się przed spoofingiem?

  • Nie ufajmy ślepo numerom wyświetlanym na ekranie telefonu. Nawet jeśli widzimy numer znajomej osoby lub instytucji, warto zachować ostrożność.
  • Nie podawajmy poufnych danych osobowych ani danych bankowych przez telefon, jeśli sami nie zainicjowaliśmy połączenia.
  • W razie wątpliwości, rozłączmy się i sami zadzwońmy pod znany nam numer danej firmy lub instytucji.
  • Zainstalujmy na telefonie program antyspamowy, który może pomóc w identyfikacji i blokowaniu podejrzanych połączeń.
  • Bądźmy świadomi najnowszych metod oszustw i regularnie aktualizujmy swoją wiedzę na ten temat.

Pamiętajmy, że ostrożność i zdrowy rozsądek to najlepsza broń w walce z cyberprzestępczością.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia