L4 na nowych zasadach – teraz możesz wyjść z domu

Na L4 nowością jest brak konieczności przebywania w domu podczas kontroli zwolnienia chorobowego. Chorzy powinni skupić się na rekonwalescencji.

324

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

L4 na nowych zasadach
L4 na nowych zasadach. Brak konieczności przebywania w domu podczas kontroli zwolnienia chorobowego. Chorzy powinni skupić się na rekonwalescencji.

Zmiany w kontroli zwolnień lekarskich na korzyść pracownika wprowadzone przez ZUS czyli L4 na nowych zasadach. Zwolnienie lekarskie jak wszyscy doskonale wiedzą od zawsze przysługujące każdemu zatrudnionemu na etacie. Dodatkową grupą mogących skorzystać z tego przywileju są osoby zatrudnione na umowie-zleceniu. Tu warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zwolnienie L4 uprawnia do pobrania 80 proc. wynagrodzenia, z wyjątkiem ciąży, gdzie wypłacane jest pełne wynagrodzenie. Osoby przebywające na L4 niezdolne są do pracy i powinny skupić się na rekonwalescencji. Nowością jest brak konieczności przebywania w domu podczas kontroli zwolnienia chorobowego. Nieobecność podczas kontroli już nie grozi utratą zasiłku, chyba że zostanie udowodnione nieprawidłowe wykorzystanie L4. Jeżeli chodzi o wszelkie zmiany miejsca pobytu podczas L4, takie przypadki należy zgłosić do ZUS i pracodawcy. Praca i różnego rodzaju aktywności w trakcie L4 muszą być zgodne z zasadami ZUS-u, inaczej ryzykujemy utratę zasiłku.

L4 na nowych zasadach. Ważne zmiany u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - lekarz
L4 na nowych zasadach

L4 na nowych zasadach, czym jest zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy jest to świadczenie przewidziane dla osób, które z powodu choroby lub innej nietypowej sytuacji zdrowotnej stają się czasowo niezdolne do wykonywania pracy. Stanowi on ważny element systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS), zapewniając pracownikom pewność finansową w przypadku utraty zdolności do pracy na czas związany z chorobą. Zasiłek chorobowy obejmuje taki okres, w którym pracownik jest niezdolny do wykonywania pracy z powodu schorzenia. Nie jest to jednak niezdolność trwała, jak w przypadku renty inwalidzkiej lub emerytury. Narzędzie jakim jest zasiłek chorobowy jest elastycznym, zapewniającym pracownikom wsparciem finansowym w czasie choroby. O przyznaniu decyzji decyduje lekarz orzecznik opierający się na dokumentacji medycznej. Czas trwania jest uzależniony od charakteru schorzenia.

Ostatni kwartał 2023 roku to podjęcie przez ZUS krajowej weryfikacji prawidłowego korzystania z e-zwolnień. Sprawdzono zasadność przebywania na zwolnieniu L4 grupę ponad 29,5 tys. ubezpieczonych. Niemal 13 procent skontrolowanych zostało pozbawionych prawa do zasiłku chorobowego, a kwota cofniętych w tym okresie zasiłków przekroczyła 6,6 mln złotych.

Pamiętajmy że należy poinformować lekarza podczas wizyty o ewentualnej zmianie adresu pod którym planujemy przebywać podczas zwolnienia chorobowego. Ten obowiązek leży po stronie ubezpieczonego.

Na koniec zapraszam do lektury Na L4 dostaniemy 100 procent pensji

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia