Miliony na obsługę prawną za czasów Ziobry

95

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane, logo Funduszu Sprawiedliwości, orzeł w koronie na czerwonym tle i podpis Fundusz Sprawiedliwości
wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane - ministerstwo przeprowadza audyt

Kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni oraz adwokat Maciej Zaborowski odegrali znaczącą rolę dla władzy. Rolę w strukturach Ministerstwa Sprawiedliwości za czasów ministra Zbigniewa Ziobry. Realizowali usługi prawne na łączną kwotę prawie 1,5 miliona złotych w latach 2016-2023. Zawarte umowy obejmowały szeroki wachlarz działań, od doradztwa prawnego po zastępstwo procesowe. Szczegóły tych umów, jak ujawniła Wirtualna Polska, były przez lata pilnie strzeżoną tajemnicą.

Miliony na obsługę prawną wydawali ministrowie poprzedniej ekipy na walkę z mediami?

Jedną z bardziej kontrowersyjnych spraw, w której kancelaria reprezentowała ministra, była sprawa sędzi Justyny Koski-Janusz. Sędzi która została oczerniona w oficjalnym komunikacie Ministerstwa. Kancelaria zajmowała się reprezentowaniem ministerstwa w sądzie, które finalnie zakończyło się wydaniem przeprosin przez ministerstwo, ale dopiero po zmianie rządu. To pokazuje, jak blisko kancelaria była zaangażowana w obronę interesów ministerstwa, również w sytuacjach publicznie kontrowersyjnych.

Podczas swojej współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, kancelaria otrzymała wiele lukratywnych kontraktów. Przykładowo, jedna z umów z początku 2021 roku, opiewała na kwotę prawie 407 tysięcy złotych za „zastępstwo procesowe, czynności i doradztwo prawne”. Maciej Zaborowski, potwierdził współpracę z ministerstwem w rozmowie z Wirtualną Polską. Podkreślił specjalizację kancelarii w prawie prasowym i ochronie dóbr osobistych, co rzuca światło na naturę i możliwy zakres świadczonych usług.

W kontekście tych wydarzeń, istotne jest zwrócenie uwagi na odpowiedzialność ministerstwa za transparentność i adekwatność wydatków publicznych. Kwestia, czy umowy były zawierane w najlepszym interesie publicznym, pozostaje otwarta, zwłaszcza w świetle późniejszego odwoływania umów i audytów prowadzonych przez nowe kierownictwo.

Państwo w Państwie, swoboda bez kontroli?

Przypadek ten podkreśla również znaczenie nadzoru i odpowiedzialności w zarządzaniu publicznymi funduszami oraz konieczność utrzymania przejrzystości w działaniach rządowych, aby zapobiegać konfliktom interesów i zapewnić, że działania rządu służą dobru publicznemu, a nie tylko wybranym interesom.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia