Europejska tarcza antyrakietowa ESSI – premier Tusk mówi „tak”

Premier Donald Tusk o udziale Polski w europejskiej tarczy antyrakietowej. Poznaj przyczyny decyzji i priorytety obronności kraju.

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Europejski system antyrakietowy
Europejski system antyrakietowybędzie bronił polskiego nieba równie skutecznie jak izraelskiego?

Premier Donald Tusk wypowiedział się na temat udziału Polski w inicjatywie europejskiej tarczy antyrakietowej, nazywając ją uzupełnieniem, a nie alternatywą dla krajowych programów obronnych. Ta deklaracja wywołała dyskusję na temat roli Polski w kontekście współpracy międzynarodowej w dziedzinie obrony powietrznej. Europejska tarcza antyrakietowa ESSI – premier Tusk mówi „tak”

Europejska tarcza antyrakietowa ESSI – premier Tusk mówi „tak”

Tusk podkreślił, że udział w European Sky Shield Initiative (ESSI) nie ma zastąpić, lecz uzupełnić działania prowadzone przez Polskę. W obliczu rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie oraz kontynuacji działań agresywnych Rosji, premier zaznaczył, że Polska musi wykorzystać każdą możliwość, aby chronić swoje niebo. Decyzja o uczestnictwie w ESSI wynika więc z konieczności zwiększenia bezpieczeństwa kraju, zwłaszcza w kontekście sytuacji geopolitycznej.

Kluczowym elementem debaty jest pytanie o rolę, jaką Polska odegra w ramach tej inicjatywy. Tusk podkreślił potrzebę integracji europejskiej w zakresie obrony, aby stworzyć spójny i skuteczny system ochrony przestrzeni powietrznej. W tym kontekście polski premier wspomniał o współpracy z USA, Wielką Brytanią oraz innymi sojusznikami. Podkreślił przy tym istotę utrzymania relacji z partnerami transatlantyckimi.

Jednakże, decyzja o udziale Polski w ESSI budzi pewne kontrowersje. Niektórzy, w tym prezydent Andrzej Duda, wyrażają wątpliwości co do charakteru inicjatywy, nazwanej przez niego „biznesowym projektem niemieckim”. Niemniej jednak, Tusk podkreśla, że dla Polski najważniejsze jest zwiększenie bezpieczeństwa, niezależnie od kwestii biznesowych czy narodowościowych.

Kluczowe jest także zagadnienie synergii między krajowymi programami obronnymi a inicjatywą europejską. Polska dąży do wykorzystania własnych systemów, takich jak pociski CAMM czy system zarządzania walką IBCS, w ramach ESSI. Tusk zaznaczył również konieczność kontynuacji prac nad polskimi systemami antybalistycznymi, takimi jak Pilica-Narew-Wisła.

Potencjał polskiego przemysłu obronnego

Warto również podkreślić rolę przemysłu obronnego Polski w kontekście ESSI. Integracja polskiego przemysłu z europejskimi partnerami może przynieść korzyści w postaci wspólnego rozwoju i produkcji systemów obronnych, co byłoby korzystne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i gospodarki.

W ostatecznym rozrachunku, udział Polski w European Sky Shield Initiative może stanowić krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa kraju poprzez integrację z europejskimi partnerami w dziedzinie obrony powietrznej. Kluczowe będzie jednak skuteczne wykorzystanie tej inicjatywy jako uzupełnienia, a nie alternatywy dla krajowych programów obronnych.

Warto przyjrzeć się bliżej temu projektowi, zrozumieć jego cele, założenia oraz potencjalne konsekwencje dla Europy i poszczególnych państw.

Geneza i Cele Projektu

Europejska Inicjatywa Tarczy Powietrznej (ESSI) została oficjalnie zaprezentowana przez kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, pod koniec sierpnia 2022 roku. Głównym celem tego projektu jest stworzenie spójnego i skutecznego systemu obrony powietrznej. Takiego który ma zapewnić bezpieczeństwo całego kontynentu w obliczu rosnących zagrożeń.

Celem ESSI jest również zintegrowanie istniejących systemów obrony powietrznej państw europejskich oraz zakup nowoczesnych technologii i systemów. Takich, które mogą zapewnić skuteczną obronę przed różnorodnymi zagrożeniami z powietrza, w tym rakietami balistycznymi, pociskami manewrującymi, dronami i samolotami.

Uczestnicy i składniki ESSI

Do Europejskiej Inicjatywy Tarczy Powietrznej przystąpiło początkowo 15 państw członkowskich NATO. Są to Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Norwegia, Finlandia, Holandia, Belgia i Wielka Brytania. W późniejszym czasie dołączyły do nich także Austria, Szwajcaria, Szwecja, Dania, Turcja oraz Grecja. Sumarycznie, łącznie 19 państw bierze udział w tej inicjatywie.

Europejska Tarcza Powietrzna składa się z różnych komponentów, które mają zapewnić kompleksową ochronę przed zagrożeniami z powietrza. Wśród głównych składników wymienia się:

  • Systemy obrony krótkiego zasięgu, takie jak niemiecki system IRIS-T SLM, który jest przeznaczony do zwalczania dronów, rakiet oraz samolotów w odległości do 40 km.
  • Systemy obrony średniego zasięgu, w tym amerykański system Patriot, który jest skuteczny przeciwko samolotom, pociskom manewrującym i balistycznym średniego zasięgu.
  • Systemy obrony dalekiego zasięgu, takie jak izraelsko-amerykański system Arrow-3, zdolny do niszczenia celów atakujących na wysokości ponad 100 km i mający zasięg do 2400 km.

Kontrowersje i Wyzwania

Europejska Inicjatywa Tarczy Powietrznej spotkała się z pewnymi kontrowersjami i wyzwaniami. Niektóre państwa, takie jak Polska, wyraziły wątpliwości co do udziału w projekcie, obawiając się utraty suwerenności w zakresie obrony powietrznej oraz uzależnienia od innych państw. Jednakże, zwolennicy projektu argumentują, że wspólna inicjatywa pozwoli na zwiększenie efektywności i skuteczności obrony, a także na obniżenie kosztów poprzez wspólne zakupy i współpracę.

Przyszłość Projektu

Europejska Inicjatywa Tarczy Powietrznej pozostaje przedmiotem dalszych debat i negocjacji na szczeblu międzynarodowym. W miarę rosnących zagrożeń bezpieczeństwa, coraz większe znaczenie może mieć współpraca i koordynacja działań w zakresie obrony powietrznej. Przyszłość projektu będzie zależała od zdolności państw do znalezienia wspólnego mianownika i skutecznej współpracy w tym zakresie.

Podsumowanie

Europejska Inicjatywa Tarczy Powietrznej (ESSI) stanowi próbę stworzenia spójnego i skutecznego systemu obrony powietrznej, który ma zapewnić bezpieczeństwo Europy w obliczu rosnących zagrożeń. Projekt ten spotyka się zarówno z entuzjazmem, jak i wątpliwościami, jednakże jego realizacja może mieć istotne znaczenie dla przyszłości bezpieczeństwa kontynentu. W obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, Europa musi podejmować skoordynowane działania w zakresie obrony, aby skutecznie bronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.

Przypomnijmy, że Polska aktywnie bierze udział we wszystkich działaniach, które mają na celu wzmocnienie Europejskiego bezpieczeństwa. Weżmy pod uwagę choćby tegoroczne gigantyczne manewry wojskowe.

——-

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia