Wyrzuceni z pracy z dnia na dzień. Skandal w firmie świadczącej usługi dla Toyoty

15 kwietnia pracownicy firmy Business Bar, która świadczy usługi cateringowe dla zakładu Toyoty w Wałbrzychu, zostali wyrzuceni z pracy z dnia na dzień. Nie zostali wpuszczeni na teren zakładu i dowiedzieli się, że ich umowy o pracę zostały rozwiązane.

221

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wyrzuceni z pracy z dnia na dzień. Skandal w firmie świadczącej usługi dla Toyoty. Fot. © Nasze Miasto
Wyrzuceni z pracy z dnia na dzień. Skandal w firmie świadczącej usługi dla Toyoty. Fot. © Nasze Miasto

Powodem zwolnień miało być przejęcie firmy Compass Group przez Business Bar. Compass Group przez wiele lat świadczyła usługi cateringowe dla Toyoty, ale 29 lutego br. zakończyła działalność w Wałbrzychu. Business Bar miał przejąć załogę i zakład w Wałbrzychu w trybie artykułu 23 [1] Kodeksu Pracy.

„Załogę i zakład w Wałbrzychu miała w trybie artykułu 23 [1] Kodeksu Pracy przejąć firma Business Bar. Próbujemy im pomóc, umożliwiliśmy m.in. rozmowy z przedstawicielami naszego HR-u, którzy pomagają wyjaśnić procedury – tłumaczy Janusz Boniakowski. W wałbrzyskiej Toyocie, pełnił on funkcję kierownika regionalnego, odpowiadając za załogę Compassu.

Wyrzuceni z pracy z dnia na dzień

Pracownicy Compass Group twierdzą jednak, że nigdy nie zostali oficjalnie poinformowani o przejęciu przez Business Bar. Nie otrzymali również żadnych wypowiedzeń ani świadectw pracy. Zostali po prostu wyrzuceni z pracy bez słowa wyjaśnienia.

„Nie wiemy, co mamy robić. Dostaliśmy informację od firmy Compass, że Busines Bar będzie naszym pracodawcą i będziemy pracować na dotychczasowych zasadach. Tymczasem oni nas nie wpuścili do pracy i wyrejestrowali z ZUS-u” – mówi Paulina Korzeniowska, która pracowała w firmie Compass Group przez 3 lata na stanowisku pracownika biurowego.

Sytuacja jest dramatyczna dla wielu pracowników, którzy zostali bez środków do życia. Wśród zwolnionych pracownic Business Baru są kobiety w szczególnie trudnej sytuacji. Matka na urlopie macierzyńskim, która lada dzień ma urodzić, została zmuszona do samodzielnego opłacenia ubezpieczenia i teraz nie ma żadnych środków do życia.

Kobieta po wypadku w pracy, która pobiera zasiłek, nie ma możliwości skorzystania z opieki medycznej, a do emerytury pozostało jej zaledwie sześć miesięcy. Zwolnione pracownice mają też poważne problemy finansowe. Grozi im zajęcie kont przez komorników, spłata kredytów staje się niemożliwa, a utrzymanie rodziny i zapewnienie opieki nad dziećmi jest coraz trudniejsze.

Dodatkowo, kobiety te nie mogą legalnie podjąć innego zatrudnienia, ponieważ formalnie wciąż są pracownikami Business Baru. Brak wypowiedzeń i świadectw pracy blokuje im możliwość zmiany pracodawcy.

W firmie Business Bar, jak donoszą zwolnieni pracownicy, pozostawiono jedynie osoby zatrudnione na umowach zlecenie. To właśnie te osoby, zdaniem zwalnianych, gotują teraz dla Toyoty. Zwolnieni pracownicy podkreślają, że mieli umowy o pracę i różne wynagrodzenia. Twierdzą, że firma chciała obniżyć koszty, dlatego pozbywa się ich w sposób niezgodny z prawem.

Niektórzy ze zwolnionych pracowników pracowali w firmie Compass Group przez kilkanaście lat. Wyrzuceni z pracy zostali z dnia na dzień.

Stanowisko Business Baru: Nie było przejęcia, nie ma zwolnień

Prezes zarządu Business Baru, Marcin Biskup, w lakonicznej informacji zaprzeczył przejęciu pracowników Compass Group przez jego firmę. Według niego, nie doszło do takiego zdarzenia, a co za tym idzie, zwolnienia pracowników były bezpodstawne.

Ta zaskakująca informacja rodzi szereg pytań. Na jakiej podstawie pracownicy Business Baru mieli dostęp do zakładu Toyoty, gdzie przygotowywali posiłki? Wejście na teren zakładu wymaga specjalnych przepustek, których nie można uzyskać bez zatrudnienia.

Dodatkowo, kilka godzin po nagłośnieniu sprawy, pojawiły się nieoficjalne informacje o zakończeniu współpracy Business Baru z Toyotą. Pracownicy firmy wciąż jednak nie wiedzą, co z nimi dalej będzie.

Próby skontaktowania się z kierownictwem Business Baru w celu uzyskania komentarza okazały się bezskuteczne. Telefony i wiadomości tekstowe pozostają bez odpowiedzi, a nikt nie odbiera telefonu w głównej siedzibie firmy w Chorzowie. Zwolnieni pracownicy wysłali maila do centrali Business Baru z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Na ten moment nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Pracownicy zwrócili się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy i zapowiadają, że złożą pozwy do Sądu Pracy.

Toyota w Wałbrzychu obiecuje pomóc pracownikom. Rzecznik prasowy firmy Grzegorz Górski zaznaczył, że Toyota nie jest stroną konfliktu, ale nie chce zostawić pracowników samych sobie.

Sytuacja jest rozwojowa. Będziemy informować na bieżąco o dalszym rozwoju wydarzeń.

AKTUALIZACJA

Dnia 26 kwietnia br. do naszej redakcji dotarła prośba o sprostowanie informacji zawartych w artykule, dotyczących przejęcia pracowników Compass Group przez firmę Business Bar. Firma Compass Group zaznacza, iż wszelkie formalności oraz terminy dotyczące przejęcia, zostały zachowane. Podkreśla także, że pracownicy zawsze traktowani byli z należytym szacunkiem. Tym samym, firma stanowczo zaprzecza słowom Prezesa zarządu Business Baru, jakoby do przejęcia pracowników nigdy nie doszło.

Zarząd Compass Group wyraża głębokie zaniepokojenie zaistniałą sytuacją oraz wykazuje czynne zaangażowanie w pozytywne rozwiązanie problemu.

Compass Group Poland Sp. z o.o.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia