Forty i Latarnie morskie

Forty i Latarnie morskie

95

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Forty i Latarnie morskie
Forty i Latarnie morskie

Forty i Latarnie morskie. Na morzach i oceanach w historii świata wybudowano wiele fortów oraz latarni morskich, które leżą z dala od brzegu, wiele z nich miało służyć w celach obronnych. Obecnie dostęp do nich jest bardzo utrudniony lub nawet niemożliwy. Przyjrzyjmy się zatem tym ciekawym budowlom.

Forty i Latarnie morskie – Fort Boyard

Fort Boyard to XIX-wieczny fort położony pomiędzy Île d’Aix i Île d’Oléron w Pertuis d’Antioche, Charente-Maritime we Francji. Jest tematem popularnego francuskiego teleturnieju telewizyjnego o tym samym tytule.
Fort zbudowano w latach 1801-1809 w celu ochrony francuskiego wybrzeża przed atakami brytyjskimi, Całą budowlę udało się jednak skończyć dopiero w 1857 roku. Nigdy nie był używany w bitwach i wycofano go ze służby w 1879 r. W 1989 r. wydzierżawiono go francuskiej firmie telewizyjnej Adventure Line Productions, która od tego czasu wykorzystuje go jako scenerię teleturnieju Fort Boyard.

Teleturniej Fort Boyard to popularny francuski program telewizyjny nadawany od 1990 roku. W programie biorą udział zespoły gwiazd, które rywalizują w różnorodnych wyzwaniach fizycznych i psychicznych, aby zdobyć klucze. Kluczy można używać do otwierania skrzyń ze skarbami zawierających wskazówki do ostatniej zagadki. Zespół, który jako pierwszy rozwiąże zagadkę, wygrywa grę.
Serial znany jest z trudnych łamigłówek i kultowej scenerii. Fort Boyard zaadaptowano dla telewizji w ponad 30 krajach na całym świecie.

Forty i Latarnie morskie – Tillamook Rock Light

Tillamook Rock Light to wyłączona latarnia morska na północnym wybrzeżu Oregonu w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się około 2 mil od brzegu od Tillamook Head i 20 mil na południe od ujścia rzeki Columbia w pobliżu Astorii, na niecałym akrze bazaltowej skały na Oceanie Spokojnym. Budowę rozpoczęto w 1880 r., a zakończono w 1881 r. Latarnię zbudowano tak, aby wytrzymała trudne warunki pogodowe panujące na wybrzeżu Oregonu, ale ostatecznie wycofano ją ze służby w 1957 r. ze względu na trudności w utrzymaniu latarni morskiej w tak odległym miejscu. Latarnia morska Tillamook Rock jest obecnie popularnym celem turystycznym, ale nie jest dostępna dla zwiedzających. Zwiedzający mogą podziwiać widoki na latarnię morską podczas wycieczek obserwujących wieloryby lub przelatując nad nią małym samolotem.

Forty i Latarnie morskie – Latarnia morska Stannard Rock

The National Park Service named the Stannard Rock Light one of top ten engineering feats in American history. (U.S. Coast Guard photo by Lt. Kristopher Thornburg, U.S. Coast Guard Cutter Alder.)


Latarnia morska Stannard Rock to zabytkowa latarnia morska położona na rafie w jeziorze Superior, największym słodkowodnym jeziorze pod względem powierzchni na świecie. Znaleziono go 39 kilometrów od wybrzeży Górnego Półwyspu Michigan w Stanach Zjednoczonych. Nazywana „Najbardziej odosobnionym miejscem w Ameryce” ze względu na swoje odległe położenie, latarnia morska przez prawie 140 lat odgrywała kluczową rolę w żegludze po zdradliwych wodach Jeziora Superior. Budowę latarni morskiej Stannard Rock rozpoczęto w 1877 r., a zakończono w 1882 r. Latarnia zbudowana jest na żelaznym fundamencie żelaznym, wypełnionym betonem i obłożonym wapieniem. Sama wieża jest zbudowana z cegły i ma 30 metrów wysokości. Pomieszczenie z latarnią znajduje się na wysokości 112 stóp (34 metrów) nad poziomem wody.

Forty i Latarnie morskie – Torpedownia w Babich Dołach

Torpedownia w Babich Dołach, znana również jako Torpedowaffenplatz Hexengrund, to ośrodek testowania torped z czasów II wojny światowej zlokalizowany w Gdyni. Zbudowany przez niemiecką marynarkę wojenną (Kriegsmarine) w latach 1940–1942 i służył do testowania i opracowywania nowych typów torped. Obiekt składał się z dwóch głównych elementów: lądowej stacji badawczej i morskiego poligonu badawczego. Lądowa stacja testowa znajdowała się na betonowej platformie zbudowanej na zatopionych kesonach. Platformę połączono z brzegiem drewnianym pomostem. Stacja testowa składała się z kilku budynków i warsztatów, a także dużego basenu, który służył do testowania torped. Morski poligon badawczy znajdował się około 300 metrów od brzegu. Składał się z szeregu boi i celów, które służyły do ​​śledzenia działania torped. Strzelnica służyła także do testowania skuteczności środków przeciwtorpedowych.

Torpedownia w Babich Dołach została w czasie II wojny światowej mocno zbombardowana przez aliantów. Obiekt poważnie uszkodzono jednak nie uległ całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie obiekt przejęła Marynarka Wojenna RP. Polacy wykorzystywali obiekt do testowania własnych torped, a także jako poligon dla personelu marynarki wojennej. Torpedownia w Babich Dołach jest obecnie popularnym kierunkiem turystycznym. Zwiedzający mogą zwiedzić ruiny obiektu i poznać jego historię. Miejsce to jest również popularnym miejscem do obserwacji ptaków i wędkowania.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o zwyrodnialcach z Auschwitz-Birkenau, jak kończyli?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia