Zaledwie 51% respondentów wyraziło pozytywną opinię o Wspólnocie, podczas gdy 38% pozostało neutralnych, a 11% wyraziło negatywną opinię. To wyniki gorsze niż w dziesięciu innych krajach członkowskich.
Sondaż, przeprowadzony na progu 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE, ukazuje, że Polacy porzucili wyidealizowany obraz integracji europejskiej. Mimo że 81% ankietowanych przyznaje, że członkostwo w UE przyniosło korzyści, a 71% patrzy z optymizmem na przyszłość zjednoczonej Europy, to rośnie sceptycyzm co do jej roli na świecie. Tylko 35% Polaków uważa, że rola UE wzrosła w ostatnich latach, podczas gdy 37% twierdzi, że pozostała niezmienna, a 27% – że zmniejszyła się.
Jeśli chodzi o priorytety UE, 48% Polaków wskazuje na obronę i bezpieczeństwo jako najważniejsze kwestie. Zaraz przed walką z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (27%) oraz zmianami klimatu (25%).
Badanie, przeprowadzone w lutym i marcu 2024 r., objęło 26 411 respondentów w wieku powyżej 15 lat we wszystkich 27 państwach członkowskich UE.
Mniej entuzjazmu, więcej pragmatyzmu
Chociaż większość Polaków nadal dostrzega więcej korzyści niż wad członkostwa w Unii Europejskiej, dawny entuzjazm dla wspólnoty wyraźnie słabnie. Najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej” pokazuje, że w porównaniu do 2020 roku ubyło niemal 11 punktów procentowych zwolenników integracji europejskiej. A o 9 punktów procentowych wzrosła liczba osób oceniających korzyści i wady członkostwa w równowadze.
Zmiana ta odzwierciedla rosnący wśród Polaków pragmatyzm w postrzeganiu UE. Chociaż nadal doceniają oni płynące z członkostwa korzyści, takie jak dostęp do swobodnego rynku, fundusze unijne czy swoboda podróżowania, stają się bardziej krytyczni wobec niektórych aspektów integracji. Chodzi o takie aspekty integracji jak nierówne traktowanie krajów wspólnoty, kwestie migracji czy nadrzędność prawa unijnego nad prawem narodowym.
Sondaż IBRiS pokazuje, że postrzeganie UE w Polsce staje się coraz bardziej zniuansowane. Polacy dostrzegają zarówno pozytywne, jak i negatywne strony członkostwa, a ich entuzjazm dla wspólnoty nie jest już tak bezwarunkowy jak w przeszłości.
Wyniki sondaży skłaniają do refleksji nad postrzeganiem UE w Polsce i jej przyszłą rolą w Europie. Chociaż korzyści płynące z członkostwa są nadal uznawane, rośnie niezadowolenie z niektórych aspektów integracji.
Drogi Czytelniku!
Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż