Gaśnie optymizm Polaków wobec UE. Sondaż

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Komisji Europejskiej ujawnia, że entuzjazm Polaków dla Unii Europejskiej maleje.

137

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gaśnie optymizm Polaków wobec UE. Sondaż
Gaśnie optymizm Polaków wobec UE. Sondaż

Zaledwie 51% respondentów wyraziło pozytywną opinię o Wspólnocie, podczas gdy 38% pozostało neutralnych, a 11% wyraziło negatywną opinię. To wyniki gorsze niż w dziesięciu innych krajach członkowskich.

Sondaż, przeprowadzony na progu 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE, ukazuje, że Polacy porzucili wyidealizowany obraz integracji europejskiej. Mimo że 81% ankietowanych przyznaje, że członkostwo w UE przyniosło korzyści, a 71% patrzy z optymizmem na przyszłość zjednoczonej Europy, to rośnie sceptycyzm co do jej roli na świecie. Tylko 35% Polaków uważa, że rola UE wzrosła w ostatnich latach, podczas gdy 37% twierdzi, że pozostała niezmienna, a 27% – że zmniejszyła się.

Jeśli chodzi o priorytety UE, 48% Polaków wskazuje na obronę i bezpieczeństwo jako najważniejsze kwestie. Zaraz przed walką z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (27%) oraz zmianami klimatu (25%).

Badanie, przeprowadzone w lutym i marcu 2024 r., objęło 26 411 respondentów w wieku powyżej 15 lat we wszystkich 27 państwach członkowskich UE.

Mniej entuzjazmu, więcej pragmatyzmu

Chociaż większość Polaków nadal dostrzega więcej korzyści niż wad członkostwa w Unii Europejskiej, dawny entuzjazm dla wspólnoty wyraźnie słabnie. Najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej” pokazuje, że w porównaniu do 2020 roku ubyło niemal 11 punktów procentowych zwolenników integracji europejskiej. A o 9 punktów procentowych wzrosła liczba osób oceniających korzyści i wady członkostwa w równowadze.

Zmiana ta odzwierciedla rosnący wśród Polaków pragmatyzm w postrzeganiu UE. Chociaż nadal doceniają oni płynące z członkostwa korzyści, takie jak dostęp do swobodnego rynku, fundusze unijne czy swoboda podróżowania, stają się bardziej krytyczni wobec niektórych aspektów integracji. Chodzi o takie aspekty integracji jak nierówne traktowanie krajów wspólnoty, kwestie migracji czy nadrzędność prawa unijnego nad prawem narodowym.

Sondaż IBRiS pokazuje, że postrzeganie UE w Polsce staje się coraz bardziej zniuansowane. Polacy dostrzegają zarówno pozytywne, jak i negatywne strony członkostwa, a ich entuzjazm dla wspólnoty nie jest już tak bezwarunkowy jak w przeszłości.

Wyniki sondaży skłaniają do refleksji nad postrzeganiem UE w Polsce i jej przyszłą rolą w Europie. Chociaż korzyści płynące z członkostwa są nadal uznawane, rośnie niezadowolenie z niektórych aspektów integracji.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia