Bezzałogowce FlyEye wzmocnią Wojsko Polskie – MON podpisało umowę na ich dostawę

Dobre rozpoznanie, jest tak samo ważne jak siła ognia

95

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bezzałogowce flyeye - na leśnej polanie, ubrany w maskujący strój żołnierz przygotowuje do startu drona FlyEye. Dron wygląda jak duży zabawkowy model samolotu.

Wczoraj w środę 17 kwietnia, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz,  podpisał umowę wykonawczą na dostawę Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye. Wcześniej, we wrześniu 2023 roku Narodowa Agencja Uzbrojenia zawarła umowę ramową na dostawę Wojsku Polskiemu łącznie 400 zestawów FlyEye (1600 dronów), natomiast wczorajsza, pierwsza umowa wykonawcza zobowiązuje producenta dronów, firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego, do dostarczenia 7 zestawów ( 28 dronów) systemów rozpoznawczych. Bezzałogowce FlyEye

Tytułowe bezzałogowe systemy rozpoznawcze, nie są bynajmniej nowinką techniczną, gdyż już funkcjonują w polskich siłach zbrojnych oraz Straży Granicznej. FlyEye przeszły już chrzest bojowy w Ukrainie, gdzie doskonale spełniły swoje zadanie. Zakontraktowane 28 dronów ma prawdopodobnie trafić na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Bezzałogowce FlyEye charakterystyka

Przypomnijmy, że systemy FlyEye nie są dronami bojowymi, zawierającymi głowice bojowe. To zaawansowane technologicznie, środki rozpoznania. Jak podaje producent – “Wielozadaniowy system, składający się z kilku bezzałogowych statków powietrznych (BSP) FlyEye, został od podstaw zaprojektowany przez polskich konstruktorów i jest w całości produkowany w Polsce. Wszystkie zastosowane w nim rozwiązania są własnością intelektualną GRUPY WB. Dzięki temu można mieć pełną narodową kontrolę nad systemem. Krajowy projekt i produkcja umożliwiają szybkie dostawy do klientów, a także dowolne modyfikacje i dostosowanie FlyEye do wymagań użytkowników.

Modułowa budowa FlyEye pozwala na przygotowanie bezzałogowca do startu oraz złożenie go po lądowaniu w czasie krótszym, niż dziesięć minut. Sam start odbywa się automatycznie,  BSP wypuszczany jest „z ręki” operatora. Nie jest przy tym wymagany żaden sprzęt wspomagający, jak wyrzutnia czy pneumatyczna katapulta. Znacząco zmniejsza to masę transportowanego zestawu. Start BSP FlyEye można przeprowadzić z dowolnego miejsca, nawet z pokładu niewielkiej jednostki pływającej”.

Dzięki swojej modułowej budowie dron w ciągu kilku minut można złożyć niemal w każdym miejscu i warunkach. Gotowy do akcji  bezzałogowiec ma rozpiętość skrzydeł 3,6 m oraz długość 1,8 m. Posiadający masę startową 12 kg dron, może osiągać prędkość maksymalną od 60 do 120 km/h. Dzięki elektrycznemu silnikowi zasilanemu z akumulatorów litowo-polimerowych, jego maksymalny pułap lotu wynosi 3500 m nad poziomem morza, a czas lotu to ponad 2,5 godziny.

Jesienią ubiegłego roku wojsko otrzymało 5 zmodernizowanych przez producenta zestawów, zaktualizowanych do wersji FlyEye v 3.6. Ulepszenia dotyczyły modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.

Mogło ci umknąć: Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega – „pamiątki” po II Wojnie Światowej wciąż groźne

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia