Polska Fundacja Narodowa – czyli jak PIS Fundowało Nagrody

Kasa... kasa... kasa...

112

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

polska fundacja narodowa
Polska Fundacja Narodowa - kolejny przekręt wychodzi na jaw....

Ostatnie doniesienia o Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) budzą poważne kontrowersje. Według informacji, zarząd PFN, tuż przed swoją dymisją, miał zmienić warunki umów o pracę, gwarantując sobie ogromne odprawy. Jest to sprawa szczególnie drażliwa, gdyż zarząd milczy, a minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz nie reaguje. To zaskakujące, bowiem fundację założyła w 2016 roku decyzją premier Beata Szydło i miała promować Polskę za granicą. Czyniąc to ze składek obowiązkowych siedemnastu spółek kontrolowanych przez państwo. Polska Fundacja Narodowa – czyli jak PIS Fundowało Nagrody.

Polska Fundacja Narodowa – czyli jak PIS Fundowało Nagrody

Trzyosobowy zarząd PFN złożył rezygnację z funkcji 28 lutego. Tydzień później nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego odwołał Radę PFN ze względu na brak transparentności w działaniach fundacji. Od tego czasu w PFN brak zarówno Rady Fundatorów, reprezentującej siedemnaście spółek Skarbu Państwa, jak i nowego zarządu. Według ustaleń „Rzeczpospolitej”, przed dymisją zarządowi mieli zostać zmienione umowy o pracę na bardziej korzystne warunki, gwarantujące im wysokie odprawy.

Według nieoficjalnych informacji, standardowe umowy o pracę zostały zmienione, dając członkom zarządu gwarancję gigantycznych odpraw. Zmiany w umowach miały miejsce, gdy władzę w Polsce przejęła nowa koalicja. Przed zmianami członkowie zarządu mieli trzymiesięczny zakaz konkurencji z uposażeniem ok 25 proc. wynagrodzenia sięgającego ok 35 tys zł. Po rezygnacji mieli otrzymać odprawy odpowiadające około jednej pensji. Zmiany powodowały wydłużenie zakazów konkurencji do 12 miesięcy z pełną miesięczną pensją, co daje około 400 tysięcy złotych.

Po rezygnacji z zarządu, Michał Góras i Cezary Jurkiewicz, byli radnymi PiS, złożyli rezygnację z mandatów. W listopadzie 2023 roku, czyli już po tym jak Prawo i Sprawiedliwość utraciło większość sejmową przegrywając wybory Piotr Gliński, ówczesny minister kultury, zatwierdził istotne zmiany w statucie Polskiej Fundacji Narodowej. Tym samym pozbawiając ministra znacznej części uprawnień, zwłaszcza kontrolnych.

Klęska organu kontroli?

Ważnym aspektem w tej sprawie jest brak reakcji ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo poważnych zarzutów wobec PFN, resort nie udzielił konkretnych odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że działania fundacji zostaną odnotowane w sprawozdaniu. Jest to sytuacja niezwykle niepokojąca, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych kontrowersji dotyczących działalności PFN oraz braku przejrzystości w wydawaniu środków publicznych.

Polska Fundacja Narodowa, mimo swego początkowego celu promowania Polski za granicą, obecnie jest źródłem krytyki i wątpliwości co do swojej działalności oraz sposobu wykorzystywania środków publicznych. W obliczu braku reakcji Ministerstwa Kultury, sprawa ta budzi niepokój i zasługuje na pilne zbadanie oraz podjęcie odpowiednich działań.

—–

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia