Minister Transportu Niemiec, Volker Wissing, wysłał list do szefów grup parlamentarnych informując że planowany jest zakaz jazdy autem w weekendy, pięćdziesiąt lat temu mieliśmy kryzys naftowy. Jego celem jest ograniczenie emisji CO2 i oszczędność 22 milionów ekwiwalentu CO2. W ocenie ministra, jedynym skutecznym sposobem osiągnięcia tych oszczędności jest rezygnacja z jazdy samochodem. Niemiecka prasa krytykuje inicjatywę, zauważając, że zakaz nie dotyczy samego ministra Wissinga. Pytanie jednak pozostaje: czy taka decyzja służy interesom społecznym, czy może reprezentuje interesy jedynie pewnych grup?
Zdaniem dziennika „Allgemeine Zeitung”, minister swymi działaniami chce wywrzeć nacisk na swoich kolegów z rządu. Jak możemy przeczytać: „Zakazy jazdy w niedzielę obowiązywały w Niemczech na początku lat 70. ze względu na kryzys naftowy. Teraz minister transportu Volker Wissing grozi wprowadzeniem nowych zakazów jazdy dla samochodów i ciężarówek. Jest to sianie paniki i oczywisty chwyt. Ministrowi nie chodzi wcale o redukcję emisji. Chce wywierać presję na rząd koalicyjny, aby szybko wprowadził reformę ustawy o ochronie klimatu”.
Czy Polska może wziąć przykład z Niemiec i wprowadzić podobne restrykcje?
Przypominam jakie były ceny na stacjach w lipcu 2022 – Ceny paliw poniżej 100 USD za baryłkę
Kryzysy naftowe XX wieku czy teraz zakaz jazdy autem w weekendy
Kryzys naftowy, określany też jako kryzys paliwowy lub szok naftowy rozpoczął się w roku 1973 i objął wszystkie kraje wysoko uprzemysłowione i uzależnione od ropy naftowej i wszystkie dziedziny gospodarki światowej. Kryzys został spowodowany przez gwałtowny wzrost cen ropy na rynkach światowych, spowodowany przez embargo państw zrzeszonych w OAPEC zastosowanych wobec USA po wybuchu wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1973 roku.
Kolejny, drugi kryzys wybuchł W latach 1979–1982 i był skutkiem rewolucji irańskiej. Po nim w 1990 w trakcie wojny w Zatoce Perskiej cena ropy podskoczyła do 45 USD za baryłkę.
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.