Donald Tusk apeluje do rolników o nieblokowanie granicy z Ukrainą

Premier prosi rolników o to, by nie blokowali przejść granicznych z Ukrainą

126

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk apeluje do rolników
Donald Tusk apeluje do rolników - nie blokujcie granicy z Ukrainą

Donald Tusk apeluje do rolników, aby nie blokowali przejść granicznych z Ukrainą. Podkreśla, że ten sposób protestu szkodzi obu krajom.

Premier Donald Tusk ponowił apel do protestujących rolników o zaprzestanie blokowania granicy z Ukrainą. W swoim wystąpieniu podkreślił, że blokada jest nie do przyjęcia i szkodzi nie tylko Polsce, ale również Ukrainie. Powiedział: „Przejścia nie mogą być dłużej blokowane. Nie możemy przegrzewać tej sytuacji. Nie możemy blokować Ukrainy na naszych przejściach. To jest wykluczone.”. Dodał także: „Będziemy musieli podjąć decyzje, które będą chroniły polską granicę i przejścia graniczne. Służby państwowe będą działać tak, by przejścia graniczne udrożnić. Nie sądzę, żeby potrzebne były tu jakieś środki bezpośredniego przymusu, ale liczę na zrozumienie. Do tej pory rolnicy nie byli w żaden sposób źle traktowani przez policję, przez służby państwowe. Chcę to utrzymać.”.

Donald Tusk apeluje do rolników – rząd szykuje pomoc

Premier zapewnił, że rząd chce pomóc rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku wojny Rosji z Ukrainą. Zadeklarował: „Musiałem przełożyć spotkanie z rolnikami ze względu na chorobę, ale jest ono wciąż przygotowywane. Jestem przekonany, że większość rolników rozumie, że będziemy dalej negocjować i że naprawdę im pomagamy.”. Zapowiedział, że jest otwarty na kontynuację negocjacji, aby znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla wszystkich stron.

Protest rolników trwa od lutego. Sprzeciwiają się oni nadmiernemu napływowi taniego zboża z Ukrainy, który zagraża ich interesom i prowadzi do spadku cen płodów rolnych. W ramach strajku blokują oni kluczowe przejścia graniczne z Ukrainą, co prowadzi do znaczących perturbacji w transporcie i handlu.

Sytuacja na granicy jest napięta. Protestujący rolnicy oczekują konkretnych działań ze strony rządu, które zabezpieczą ich interesy. Premier z kolei apeluje o deeskalację konfliktu i dialog.

Protest rolników szkodzi Ukrainie

Donald Tusk apeluje do rolników o nieblokowanie przejść granicznych z Ukrainą. Jego zdaniem szkodzi to polskiej gospodarce i wizerunkowi kraju na arenie międzynarodowej. Zwraca również uwagę na to, że Ukraina jest krajem walczącym o swoją suwerenność i potrzebuje naszego wsparcia. W Lutym premier wprowadził przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej. Zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu, Maciej Wewiór, tłumaczył w Marcu: „Musimy mieć pewność, że transporty wojskowe, a więc amunicja, sprzęt wojskowy czy pomoc humanitarna dotrze na Ukrainę bez przeszkód i na czas. To przez Polskę prowadzą drogi, które zapewniają dostawy z całej Europy dla naszego sąsiada. Graniczymy z krajem ogarniętym wojną, w związku z tym nadzór nad infrastrukturą krytyczną daje znacznie szersze pole reagowania wszystkim służbom państwa.”.

Obecnie protesty rolników obejmują przejścia graniczne z Ukrainą w: Medyce, Korczowej, Dorohusku, Hrebennem i Zosieniu.

Przeczytaj też o tym, że 10 Maja planowany jest wielki protest rolników w Warszawie

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia